بهداشت و سلامت (بازدید: 667)
چهارشنبه 22/9/1391 - 0:48 -0 تشکر 578774
MRI چیست ؟

MRI=magnetic resonance imaginghttp://www.magnet.fsu.edu/education/tutorials/magnetacademy/mri/images/mri-scanner.jpg


یكی از بهترین تكنیكهادر دنیای پزشكی در تشخیص بیماریها استفاده از تصویربرداری تشدید مغناطیسی(MRI)است كه بدون تابش اشعه ایكس می توان اسكن های واضحی از بافتهای مختلف بدن گرفت .

پدیده تشدید مغناطیسی اولین بار تو سط دو فیزیكدان بنامهای فلیكس بلاچ و ادوارد پاركل بطور جداگانه كشف گردید با این كشف انها در سال 1952 مفتخر به دریافت جایزه نوبل گردیدند.

سرانجام در سال 1970 دكترریموند دامادین به این فكر افتاد كه از فراوانی اب در بدن برای تصویر برداری به روش تشدید مغناطیسی استفاده كند

در این روش برای ایجاد یك تصویر سه بعدی بدن از سه جهت تحت تابش یك میدان مغناطیسی قوی قرار می گیردكه شدت ان گاهی 60000 برابر شدت میدان مغناطیس زمین می باشد.

وچون در تمام اندامهای بدن به میزان معینی اب وجوداردبدیهی است كه هیدروژنهای موجود در اب كه دوقطبی هستند تحت تاثیرمیدان مغناطیسی قرار گیرندو تقریبا در یك جهت بخط شوندكهاگر در این حالت به بدن امواج رادیویی با فركانس معین بتابانیم سبب تولید یك جریان الكتریكی توسط هیدروژن خواهد شد و می توان با یك تقویت كننده وكامپیوتر تصویری از ان ناحیه معین بوجود اورد.

پزشكان با استفاده از این تكنیك ارزشمند توانستند از بافتهای مختلفی مانند مغز تصاویر واضحی بدست اورند در شكل زیر یك اسكن از سر انسان بروش MRIرا میبینیداگرتوموری در ان باشد ان تومور به صورت لكه ای در تصویر ظاهر خواهد شدكه رنگش با سایر نقاط سر متفاوت است زیرا میزان هیدرژن تومور با میزان هیدرژنهای اطراف فرق میكند بنابراین پس از تابش امواج رادیویی سیگنالها ودر نتیجه تصویر مربوط به ان ایجاد می شود امروزه پزشكان با استفاده از این فناوری می توانند با تشخیص محل لخته شدن خون در قلب و یا مغز از وقوع سكته در انسان جلوگیری كنند.

هنگامی كه بیماری برای اسكن به این روش اماده میشود باید دقت شود كه همراه وی هیچ گونه فلزی نباشد زیرا سبب اختلال در تصویر می شود.همچنین افرادی كه در دستها یا پاهایشان پلاتین كار گذاشته شده ویا افرادی كه از باطریهای قلب استفاده میكنند نباید از این روش برای عكس برداری استفاده نمایند.زیرا وسایل فلزی تحت تاثیر میدان می توانند در بدن حركت كنند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی