انجمن ها > انجمن بورس > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
بورس (بازدید: 298)
سه شنبه 21/9/1391 - 17:52 -0 تشکر 578712
گزارش امروز بازار

شاخص کل در معاملات امروز با رشد 129 واحدی روبرو شد و به رقم 33890 واحدی رسید.پتروشیمی پردیس با 37 و پالایش نفت بندر عباس و بانک پارسیان به ترتیب با 26 و22 واحد بیشترین تاثیر مثبت و فولاد مبارکه با 19 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر تغییرات امروز شاخص داشتند.

ارزش کل معاملات امروز نیز به 115.5 میلیارد تومان رسید .بیشترین ارزش به معاملات شبندر با 23.8 میلیارد تومان و شپدیس با 10.7 میلیارد تومان رسید.شایان ذکر است حدودا 10.7 میلیارد تومان از معاملات شبندر به صورت بلوکی جابجا شد.

 

بازار امروز نیز با رشد شاخص همراه شد اما افزایش عرضه ها همانند روز گذشته محسوس بود.شرایط این روزهای بازار را می توان این طور بیان کرد که :بازار تمایل به رشد دارد اما در بین را ه دو دل شده و برمی گردد.در هفته ی پیش نیز اعلام کردیم بازار در اواخر آذرماه به دلایلی کمی عقب نشینی می کند.انتظار برای نتیجه مذاکرات هسته ای و جزئیات بودجه 92 از مهمترین ترین دلایل محتاط شدن بازار است.گزارش های 9 ماهه نیز از اوایل دی ماه منتشر خواهند شد،با اینکه امیدواری ها به این گزارش ها زیاد می باشد اما انتشار گزارش مشکوک شاراک و توقف دوباره شیران برای ارائه اطلاعات بیشتر بدون اینکه معامله ای بر روی سهم صورت پذیرد  ، امیدها به گزارش های 9 ماهه را نیز کمی کمرنگ کرده است.انتشار گزارشی همچون گزارش شاراک برای سهامداران و سرمایه گذاران قابل اتکا و قابل قبول نمی باشد.

در اخبار و حواشی بازار

در بازارهای جهانی مس به محدوده های بیش از 8100 دلار و روی به مرز 2100 دلار در هر تن رسیده است.سرب نیز به 2300 دلار نزدیک شده است.ادامه رشد و یا ثبات در این نرخ ها می تواند خبرهای خوبی برای ملی مس و گروه سرب و روی باشد.

در خبرهای سیاسی و در حوزه داخلی کم کم شاهد حاکم شدن جو انتخاباتی بر فضای سیاسی کشور می شویم .اعلام رسمی کاندید شدن برای انتخابات ریاست جمهوری از سوی برخی رجال سیاسی از جمله منوچهر متکی و گمانه زنی هایی مبنی بر کاندیداتوری مشایی که گفته می شود تبلیغات خود از طریق شبکه های اجتماعی را نیز شروع کرده ،می تواند وضعیت سیاسی کشور را کمی پر حاشیه کند.

در  حوزه اقتصادی اعلام نرخ دلار در بودجه و ادامه ثبات در بازار ارز و سکه مهمترین خبرها برای بازار هستند.

در این حوزه و در تالار نقره ای امروز 1580 تن شمش هزار پوندی فایرا با نرخ 6950 تومان معامله شد که نسبت به معاملات قبلی 265 تومان در هر کیلو کاهش داشت.نرخ قبلی 7215 تومان بوده.

همچنین 400 تن انواع بیلت شرکت با نرخ 7410 و 7450 تومان مورد معامله قرار گرفت که با کاهش جزئی نسبت به معاملات قبلی روبرو شد.شایان ذکر است بیلت شرکت در تاریخ 7 آذرماه جاری با نرخ 7685 تومان و قبل از آن در تاریخ 28 ابان با قیمت 7460 تومان در هر کیلو معامله شده بود.نرخ بیلت در بودجه شرکت 5143 تومان و نرخ شمش خالص 5070 تومان می باشد.ارزش معاملات امروز فایرا در بورس کالا به 13.9 میلیارد تومان رسید

سبد میلگرد خصوصی ها نیز امروز در 1650 تومان عرضه شد. در بازار آزاد میلگرد به 1740 تومان رسیده و تیرآهن هم با کاهش حجم معاملات روند نزولی به خود گرفته است؛ به طوری که سایز نرمال آن به 372 هزار تومان رسید. به گفته برخی از کارشناسان، قیمت فعلی میلگرد با توجه به قیمت شمشی که این کالاها بر اساس آنها تولید شده‌اند، منطقی است.

در پتروشیمی ها نیز متانول پتروشیمی شیراز با نرخ 580 تومان و پلی اتیلن سنگین شاراک با قیمت 3772 تومان مورد معامله قرار گرفت.

در بازار چه خبر بود؟

در گروه فلزی سازمان خصوصی سازی امروز برای چندمین بار بلوک 50.5 درصدی فولادخوزستان را در بورس عرضه کرد، اما بازهم طلسم خصوصی سازی این شرکت مشمول اصل 44 شکسته نشد تا بازهم دولت دست خالی بماند.این در حالی ست که شایعاتی مبنی بر اعلام آمادگی  دو گروه برای خرید بلوک منتشر شده بود که برخی شنیده ها حاکی از حضور غدیر بود و برخی نیز از حضور وامید در این بلوک خبر می دادند که با این شرایط این شنیده ها صحیح نبوده است.

ذوب در معاملات امروز به زیر 280 تومان رسید.حاشیه های عرضه بلوکی برای این سهم نیز دردسر ساز شده است.ذوب در گزارش شش ماهه حسابرسی سود 108 ریالی را محقق کرده است و در بندی از گزارش حسابرسی شده اعلام شده که مانده بدهی صندوق بازنشستگی به شرکت به مبلغ 330 میلیارد تومان که در جلسه نمایندگان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی، صندوق بازنشستگی و شرکت ذوب آهن مورد تأیید قرار گرفته و مقرر شده مبلغ یاد شده پس از تأیید سازمان حسابرسی در وجه شرکت پرداخت گردد.

ملی مس که سود 136 تومانی امسالش را بر اساس دلار 2500 تومانی و مس 7500 دلاری اعلام کرده با رشد نرخ مس به محدوده های 8100 دلار می تواند تغییراتی در سود خود دهد.با فرض ثبات در نرخ معاملات شرکت در بورس کالا و در نظر گرفتن مس 8000 دلاری در سه ماهه پایانی سال شرکت می تواند به فروش 6000 میلیارد تومانی تا پایان سال دست یابد.فروش ریالی شرکت در آخرین بودجه 5445 میلیارد تومان پیش بینی شده است.این در حالی ست که معاون مالی و اقتصادی شرکت شایعه تعدیل مثبت 20 درصدی این شرکت را در گزارش 9‌ماهه تكذیب کرده است.

فولاد مبارکه که به همراه فملی به دو شرکت اول بورس تبدیل شده اند امروز نیز در عبور از 430 تومان ناموفق بود.

در گروه روی نیز افزایش نرخ روی و سرب به محدوده های بیش از 2200 دلار می تواند برای شرکت های گروه خبر خوبی باشد

در این گروه زنگان در حالی به 385 تومان رسیده که کمی پرر یسک شده است و این رشد قیمتی را فقط باید به واسطه سرمایه اندک شرکت دانست وگرنه شرکت تعدیل سود خاصی را نیز تا پایان سال نخواهد داشت.به نظر میرسد فردا و در 5 درصد مثبت کمی عرضه های سهم بیشتر شود.

کروی در نظر دارد، تعداد 39،000،000 سهم معادل 78 درصد از سهام زنگان را بازار فرابورس به فروش برساند. قیمت پایه هر سهم 400 تومان و تاریخ عرضه روز سه شنبه5 دی ماه تعیین شده است.قیمت این بلوک در حالی 400 تومان تعیین شده که فردا قیمت سهم به 404 تومان میرسد

قصد دولت برای دریافت حقوق مالکانه بیش از بودجه شرکت‌های معدنی فعلا روند صعودی این گروه را متوقف کرده است.در این گروه ومعادن بدون تغییر قیمتی خاصی به کار خود پایان داد .در ومعادن  مدیر مالی و اقتصادی شركت از برنامه ورود دو شركت زیرمجموعه به فرابورس خبر داده است.

پتروشیمی ها با گزارش عجیب شاراک و توقف شیران کمی مورد تردید سهامداران برای خرید قرار گرفته اند.افزایش نرخ خوراک در نیمه دوم سال و همچینن احتمال اعمال تحریم های جدید از بهمن ماه کمی ریسک گروه را افزایش داده است.بدهی های ارزی و تسویه با نرخ مرکز مبادلات نیز که البته بر سود برخی شرکت ها همانند زاگرس و مارون تاثیرگذار است ،بر روند قیمتی برخی از انها تاثیر گذاشته است.زاگرس با اعمال افزایش نرخ خوراک و همچنین تاثیر بدهی های ارزی در صورت عدم کاهش تولید و فروش در شش ماهه دوم می تواند به سود 400 تومانی نیز دست یابد.

در گروه غذایی شفاف سازی اخیر دو روغنی این گروه مبنی بر کاهش سود سال آتی در قالب گزارش های مالی به حقیقت پیوست. غمارگ در اولین پیش بینی از سود سال مالی منتهی به 30 آذرماه 92 سود هر سهم خود را 56 تومان اعلام کرده است.آخرین پیش بینی سود سال 91 شرکت 100 تومان اعلام شده بود.

غبشهر نیز در اولین پیش بینی سود سال مالی منتهی به 30 آذر 92 سود هر سهم خود را 160 تومان اعلام کرده است.سود سال 91 شرکت نیز در آخرین پیش بینی 331 تومان اعلام شده بود.

در هر دو شرکت افزایش هزینه های مالی به دلیل پرداخت صد در صد اعتبارات اسنادی در زمان گشایش  و افزایش بهای تمام شده علل تعدیل منفی بوده است.بهای تمام شده دو شرکت نیز به علت افزایش قیمت روغن خام ، مواد شیمیایی ، بسته بندی و هزینه های سربار با رشد همراه بوده است.

در سایر نمادها و گروه ها

در خودرویی ها که شاهد بهبود نسبی در تولید بوده ایم امروز نیز شاهد روی متعادل همراه با معاملات مثبت و منفی بودیم.در این گروه وساپا با خارج شدن از فملی پرپتانسیل در حول و حوش قیمت های اسمی جا خوش کرده است.ملی مس وساپا به صباتامین واگذار شده است

شبریز در شش ماهه حسابرسی شده مبلغ 567 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است این در حالی ست که قبلا 499 ریال شناسایی کرده بود. دلیل افزایش  سود هر سهم پس از کسر مالیات به میزان68 ریال( از مبلغ 499 ریال به 567 ریال) مربوط به اعلامیه وصولی تعدیلات فروش فرآورده های نفتی در سال 1390  به مبلغ 170 میلیارد ریال از طرف حسابداری مرکزی شرکت ملی پالایش وپخش به این شرکت  بوده است که باتوجه به بستن حسابهای سال 1390 به حساب تعدیلات سنواتی منظور گردیده بود که طبق نظر حسابرس جدید شرکت چون تعدیلات فوق از طرف شرکت مادر تخصصی بوده، لذا از حساب تعدیلات سنواتی حذف و در گروه خالص سایر درآمدهای عملیاتی منظور گردیده است.

بترانس مجددا امروز به محدوده 250 تومان بازگشت.در این سهم در پی اعلام عرضه مجدد بلوک ۳۴ درصدی شرکت توسط سازمان خصوصی‌سازی، عده‌ای از سهامداران این شرکت با ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواهان حل این موضوع شده اند.

چکاوه در گزارش عملکرد شش ماهه سود هر سهم سال جاری خود را از 78 تومان به 80 تومان افزایش داده است و در نیمه نخست سال نیز 42 تومان شناسایی کرده است

شرکت در شش ماهه اول از دلار 1226 تومانی استفاده کرده است و اعلام کرده باعنایت به افزایش قیمت مواد اولیه (آخال ) از مبلغ 2400ریال در 6ماهه اول 1391به مبلغ 4500ریال در 6 ماهه دوم و اخد مجوز افزایش قیمت محصولات شرکت از مبلغ 4850ریال در سال 1390به 7820در 6ماهه دوم 1390و پیش بینی عدم افزایش سایر هزینه ها به نظر می رسد تغییر قابل ملاحظه ای در سود هر سهم پایان سال 1391 ایجاد نگردد .

خعتبار سود هر سهم سال مالی منتهی به 30 آذرماه 92 خود را در اولین پیش بینی 27 تومان اعلام کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی سود سال 91 با رشد 2 تومانی همراه شده است. شرکت پیش بینی تقسیم سود هر سهم سال مالی 92 را به میزان 70 درصد سود خالص هر سهم اعلام نموده است.

جوشکاب یزد سود هر سهم واقعی 12 ماهه منتهی به 31 شهریور 92 خود را 30 تومان اعلام کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی با افت 25 درصدی روبرو شده است.سود سال 92 خود را نیز در اولین پیش بینی 53 تومان اعلام کرده است

 

پرشین تحلیل

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی