انجمن ها > انجمن امور تربیتی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
امور تربیتی (بازدید: 178)
دوشنبه 20/9/1391 - 13:8 -0 تشکر 578356
كلیات پندارهای غلط از تربیت

*كلیات پندارهای غلط از تربیت به شرح زیر می‌باشد:

الف) به كودكی تربیت یافته می گوییم كه ساكت و آرام باشد و هیچ جنب وجوش از خودش نشان ندهد.

ب) به كودكی تربیت یافته می گوییم كه مطیع محض والدین و بزرگترهاباشداگر در برابر والدین ایستاد می گوییم بی تربیت است.

ج) به كودكی تربیت یافته می گوییم كه اطلاعات جمع آوری كند،مثلا یادگیری اسامی كشورها،لغات انگلیسی،شعر، دعای فرج،و...

د) به كودكی تربیت یافته می گوییم كه یك رفتار خاص انجام می دهد. مثلا به جای اینكه بگوید تو میگوید شما، ویا مودبانه در میهمانی روی دو زانو می نشیند، شلوارش را گل آلود نمی كند ، جیغ نمیكشد.

ه) به كودكی تربیت یافته می گوییم كه شیك پوش باشد، و كت وشلوار می پوشد، موی سرش را شانه شده باشد و ژولیده نباشد.

و) به كودكی تربیت یافته می گوییم كه رفتار دینی انجام دهد مثلا در 5 سالگی چادر به سر می كند، قران حفظ می كند، نماز می خواند.

دوشنبه 20/9/1391 - 14:45 - 0 تشکر 578375

نقد سكون و ركود كودك:


1-بر جسم و روان بچه آثاری را وارد می كند ،چون با ركود و سكون باید منتظر كاهش رشد كودك باشیم.از مسائل مربوط به رشد كه باعث رشد می شود جنب و جوش است و اگر كودك را مجبور به سكون كنیم برای قابلیت رشداو مزاحمت ایجاد كردیم كودك وقتی فعالیت ندارد و میل به غذا هم ندارد و مادر با بشقاب دنبال بچه می رود تا او را غذا دهد ! همچنین از ریزه خواری كودك اجتناب شود ، شكلات خوردن مانع میل به خوردن به مدت طولانی می­شود. غذایی كه خورده شده را بدن نسوزانده و لذا بچه شاید مستعد بیماری شود كه گاهی یك سرما خوردگی ساده چندین وقت طول می كشد .


2- بچه با جنب وجوش کردن و دخل و تصرف در محیط، می تواند هوش و استعدادهای خودش را ارتقاء دهد و لذا باید محیط را تجربه كند و به اجسام دست بزند و توانایی انجام كار را پیدا كند و جرعت تأمل لازم را با محیط داشته باشد و اگر نگذاریم با محیط پیرامون و اشیاء در تأمل باشد در آینده اضطراب در توانایی را خواهد داشت و قدرت بروز او ضعیف خواهد بود . مثلاً زنان در یك میهمانی دادن ساده دست و پای خودشان را از پذیرایی میهمانان گم می كنند. كودك جواب سؤالات را بلد نیست و فراموش می­كند و اعتماد به نفس و توانایی انجام كار را از دست می دهد.


نقد اطلاعات محض كودك از والدین و بزرگتر ها


با این روش والدین از همان كودكی به فرزند خود یاد می دهد كه اگر میخواهد قیمت و ارزش برای دیگران داشته باشد باید مطیع بودن را یاد بگیرد ! وقتی شرط دوست داشتن فرزند مطیع شدن او باشد . اطلاعات از بزرگتر در هر چیز بطور یك قاعده در ذهن او خواهد ماند و یاد می­گیرد اگر در برابر ما مخالفت كرد فرزند زشت و بی تربیت است . و این روشی خواهد بود كه با دست خود مان فرزندان را به انحراف می كشانیم . زیرا وقتی فرزند وارد اجتماع شد قسمتی از آموزش ها و ارتباطات او بوسیله همسالان است و زمانی كه نوجوان شد ارتباطات او را محیط تحت پوشش دارد و زمانی كه جوانان محیط و همسالان به سراغ فرزند شما آمدند و او را دعوت كردند به سیگار ، بی حجابی ، دزدی، روابط ! همین آموزه اطلاعات محض این تصور را در ذهن او وارد خواهد كرد كه اگر می خواهی دوستت داشته باشند باید تسلیم شوی و مقاومت نشان ندهی و یا از ترس اینكه به او بگویند ترسو ! تسلیم اشتباهات خواهد بود.

دوشنبه 20/9/1391 - 14:46 - 0 تشکر 578376

نقد داشتن اطلاعات عمومی کودکان :


وقتی از کودک سؤالی از ترجمه لغت انگلیسی و... پرسیده شود و کودک این قابلیت را پیدا کند در برابر تشویق قرار گیرد ، مخصوصاً این تشویق در برابر با بزرگتر ها قرار گیرد مانند عمویش ، دایی و اقوام . . . و اینکه عمو و اقوام کلمه هایی را که بلد نباشد ، کودک یاد می­گیرد با اندوختن این اطلاعات دیگران در برابر او عاجزند و این تشویق هاکمک خواهد کرد که کودک اطلاعات زیادی را جمع آوری کند . لذا وقتی به سن نوجوانی
می­رسد فکر می کنند رای مطلق هستند و این مصیبت بزرگی است که آنها را گرفتار به خود رای بودن خواهد کرد ، لذا اینگونه افراد مشاوره نمی کنند. می گویند : خودم می­دانم ، اعتقادی به مشاوره و استفاده از نظر دیگران نمی کنند .


نقدی برای توجه شیک پوشی کودک :


والدین از زیبا سازی فرزندان لذت میبرند و گاهی این زیبا سازی توسط والدین چنان تأثیری در بچه می گذارد که خود کودک میخواهد که مادرش برایش لباس بپوشاند که او را قشنگتر جلوه دهد ، چون کودک به سن نوجوانی می رسد باز می خواهد شیک پوش باشد . ژل می زند ، ابرو برمی دارد و . . . که قشنگ شود . می خواهد حجاب برمی دارد كه قشنگ شود . از اینجاست كم كم فلسفه حجاب برایش بی مفهوم است . كمی بزرگ تر شد می خواهد جلوه كند ، با موبایل یا ماشین این روش را اداره می­کند.


باید توجه داشتیم كه با یك رفتار غلط انتظارات و قواعد بی احساس و بی پایان درست كردیم ! قواعدی كه او را وادار كردیم كه برای دیگران جلوه كند . نگاه كنیم كه دختران و پسران برای قشنگتر شدن چقدر رقابت دارند. برای جلوه گری حاضر است تمامی حریم ها را كنار گذارد تا جلوه كند ، سر منشاء این بیماری و قواعد غلط همان جمله : «بپوش خیلی خوشگل تر می شوی» زمان كودكی می باشد. در اینجا لازم به یاد آوری است اتلق منظم برای والدین لذت بخش است ولی برای كودك مصیبت بار.

دوشنبه 20/9/1391 - 14:48 - 0 تشکر 578377

نقدی برای آموزش رفتار دینی با فشارو توقعات والدین :


بسیاری از معرفت گریزی ها در خانواده های دینی كه با فشار از كودك توقعات دینی داشته اند رخ می دهد . علت این فشار این است كه کودک قابلیت نداشت چنین مفاهیم را درك كند . اعمال سلیقه غلط شده است . وباعث گردید در سنینی كه بچه باید عطش دین داشته باشد . از دین گریزان است و از محیط های دین فرار می كند و فشار هم باعث الف)واپس زدگی دینی؛ ب) کسالت رفتار دینی منجر شده است وقتی از نماز صحبت می شود بهانه می آورد و آه باز هم نماز. لذا چون كودك با فشار حافظ قرآن شده است، قرآن که مخالف تفاخر است ابزاری برای تفاخر می شود .

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی