انجمن ها > انجمن حوزه علميه > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
حوزه علميه (بازدید: 446)
جمعه 17/9/1391 - 16:6 -0 تشکر 577824
عمامه طلبه ها نشانه چیست؟

 


عمامه: عمامه پارچه ای نازک به پهنای تقریبا یک متر و طول پنج تا هشت متر است ، معمولا جنس آن از پنبه است از این رو بسیار سبک است . عمامه در دو رنگ متداول است: عمامه سیاه ویژه سادات است و عمامه سفید را غیر سیدها بر سر میگذارند.  هر طلبه مجاز است پس از سپری کردن مقدمات حوزوی(پایه شش) عمامه بر سر بگذارد. معمولا طلبه های جوان و فضلا عمامه های کوچک و متوسطی بر سر میگذارند اما علمای بزرگ بعضا عمامه های بزرگی استفاده میکنند که ممکن است از نظر ظاهری بر ابهت آنها بیفزاید.

مدل ها: عمامه ها در مدلهای مختلفی بسته میشوند برخی عمامه را ریز چین میبندند که تعدادچینهای زیادی دارد و طبیعتا وقت زیادی را میگیرد شاید نزدیک نیم ساعت، برخی دیگر عمامه را با چینهای بزرگ میبندند که با سرعت میتوان اینکار را انجام داد.  طلبه ها مدلهای عمامه را با علما بیشتر میشناسند مثلا مدل عمامه علامه طباطبایی که عمامه بسیار کوچکی بود حتی گفته میشود ایشان برای جلوگیری از اتلاف وقت عمامه خود را دوخته بود و باز و بسته نمیکرد یا مدل عمامه آیت الله وحید که عمامه بسیار بزرگی است که معمولا علمای بزرگ نجف آنگونه عمامه میبندند، برخی از طلبه ها در بستن عمامه از استاد خود تبعیت میکنند.

بستن عمامه: بستن عمامه کمی سخت است و نیاز به تمرین دارد بسیاری از طلبه ها خود نمیتوانند عمامه خود را ببندند از این رو از دوستان خود میخواهند این کار را برای انها انجام دهند. طلبه هایی که در بستن عمامه تبحری ندارند در سفرهای تبلیغی عمامه بسته شده یدکی بهمراه دارند تا در صورت که عمامه اصلی باز شد بتوانند از آن استفاده کنند، عمامه پس از بسته شدن و گذاشتن بر سر قالب میگیرد و بسادگی باز نمیشود. طلبه ها برای عمامه خود احترام زیادی میگذارند و معمولا در جالا بلندی آنرا قرار میدهند.

محل خرید : معمولا در قم مغازه های متعددی هستند که لباس روحانیت عرضه میکنند و عمامه را میتوان از این فروشگاهها تهیه کرد شاید متری حدود دوهزارو پانصد تومان باشد که شش متر آن پانزده هزارتومان میشود، هر عمامه را میتوان برای چندین سال استفاده کرد. برخی ها تصور میکنند که عمامه توسط نهاد خاصی به طلبه ها داده میشود در صورتی که اینگونه نیست و باید آنرا خرید. جالب است که برخی از علما برای تشویق طلاب به آنها عمامه هدیه میکنند.

جمعه 17/9/1391 - 16:10 - 0 تشکر 577825

انواع عمامه ها:


عمامه تقوا: برخی از کسانی که عمامه بر سرمیگذارند انسانهای بسیار با تقوا و اهل مراعاتی هستند اعمال و رفتار آنها انسان را بیاد خدا میندازد این دسته از علما بدور از هواهای نفسانی زندگی میکنند و هدف اصلی آنها رشد و بالندگی معنوی انسانها است نگاه انها به افراد جامعه بعنوان بندگان خداست که باید با تغافل به عیوب نگاه کرد و مردم را در راه رسیدن به خداوند تشویق کرد، هرچند این دسته از علما از نظر شهرت و دنیا غریبه اند اما میتوان در گوشه ای از شهرها این دسته از علما را یافت و از انها استفاده کرد البته خود این دسته تمایلی برای مطرح شدن و شهرت ندارند.

عمامه علم: برخی نماد علم هستند صاحب این عمامه ها عمری را در مطالعه و درس و تحقیق گذرانده اند و صاحب فکر و اندیشه هستند بزرگترین امتیاز این دسته این است که دنبال حقیقت هستند و مدعی اند که اسلام در پاسخگویی به سوالات تواناست و نباید از پرسشها ترسید که همین سوالات به رشد و شکوفایی تفاسیر دین کمک میکند از این رو اگر با این دسته از عمامه دارن مواجه شدید سعی کنید دیدگاه خود را با خیال راحت مطرح کنید که آنها با فکر و اندیشه شما رفتار منطقی میکنند، یا دیدگاه شما را میپذیرند یا آنکه با استدلال ان را تعدیل یا رد میکنند.


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی