فرهنگ پایداری (بازدید: 253)
شنبه 4/9/1391 - 0:36 -0 تشکر 575729
به بهانه بازكاوی شخصیت امیرسرلشكر شهید حسن آبشناسان

 


نگاهی به زندگی و فعالیت‌های شیر صحرا

انسانی بسیار مصمم و جدی بود و روحی بسیار بزرگ و عظیم داشت. افسری منضبط، ورزیده و باسواد و پركار و علاقمند و بسیار شجاع و نترس بود و هیچ چیز را جز رضای خداوند بزرگ در نظر نداشت.

شهید آبشناسان كه به حق یك انسان اهل‌الله خالص بود. در سال ‌1315 در تهران متولد گردید. او بعد از گرفتن دیپلم وارد دانشكده افسری شد.انسانی بسیار مصمم و جدی بود و روحی بسیار بزرگ و عظیم داشت. افسری منضبط، ورزیده و باسواد و پركار و علاقمند و بسیار شجاع و نترس بود و هیچ چیز را جز رضای خداوند بزرگ در نظر نداشت.

او در انجام مسؤولیتهای نظامی نیز همچون دیگر فرماندهان ارتش اسلام خود را وقف خدمت به میهن اسلامی نموده و با ویژگیهای شخصیتی خود، عنصری تعیین كننده در برخورد با عناصر دشمن و دفاع از تمامیت ارضی كشور به شمار می‌رفت.

او كه خود در كسوت نیروهای ویژه،متخصص جنگهای چریكی بود در عملیات نفوذی فراوان ضربات مسیری بر پیكر دشمن وارد كرده بود. به حرفه خود بسیار علاقه داشت و معتقد بود كه در جنگهای چریكی نسبت به عملیات منظم اگر حساب شده و دقیق عمل شود، با امكانات كمتر و تلفات و ضایعات ناچیز می‌توان تلفات و ضایعات فراوانی به دشمن وارد ساخت و دشمن را از درون و برون متلاشی كرد.

شهید آبشناسان در اوایل جنگ، مسؤولیت‌ یكی از تیپ‌های لشكر ‌21 حمزه را به عهده داشت اما با تشكیل ستاد جنگهای نامنظم به آن ستاد پیوست و با تعداد نامحدودی از بسیجیان داوطلب عملیات چیریكی خود را در دشت عباس شروع كرد و در مدت كوتاهی، تلفات سنگینی به نیروهای عراقی وارد آورد.او در یك عملیات نیروهای دشمن را در عمق مواضع پدافندیشان به كمین انداخت و تعداد بسیاری از آنان را به هلاكت رساند و چندین نفر را نیز به اسارت درآوردند.

در سال ‌1362 به فرماندهی قرارگاه حمزه سیدالشهداء منصوب شد. او به سرعت سازماندهی نیروهای ارتش و سیاه همت گماشت و در كنار دلاورمردی دیگر از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یعنی شهید بروجردی با هماهنگی كامل و در حد اعلاء با پشتكار و تلاش شبانه‌روزی و استقرار واحدهای نظامی در مناطق تردد و نفوذ ضدانقلاب از هرگونه تحرك آنان ممانعت به عمل آورد.

در پی این عملیات، پاكسازی شهر یوكان از وجود ضدانقلاب نیز با موفقیت انجام گرفت و سپس محور سردشت، پیرانشهر كه از جنگهای آلواتان و كوهای سر به فلك كشیده و تنگه‌های پرپیچ و خم و نهرهای متعدد عبور می‌كنند با تلاش وی، شهید بروجردی، شهید ناصر كاظمی و جمعی از رزمندگان ارتش و سپاه پاكسازی و بازگشایی شد. بازگشایی این محور، منطقه وسیع و بسیار حساس را از وجود ضدانقلاب پاك كرد و ضربه محكمی بر پیكر دشمن وارد آورد و در حقیقت طومار كثیف آنان را درهم پیچید. به دنبال این پیروزی درخشان، حضرت امام نیز پیام بسیار مهمی را برای رزمندگان اسلام در منطقه عملیاتی قرارگاه سیدالشهداء (ع) ارسال فرمودند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

شنبه 4/9/1391 - 0:36 - 0 تشکر 575730

این شهید والامقام در مورخه‌15/6/63 می‌گوید:خواب دیدم كه در روی زمین راه نمی‌روم. تقریباً پرواز می‌كنم اما پرواز اوج ندارد. تقریباً دو سه متری زمین بود مانعی در جلوی پرشم وجود آمد كه با گفتن یا علی اوج گرفتم و از مانع عبور كردم و به پرواز ادامه دادم. (نامه شماره‌7/3/2/8/3/315 ح مورخه ‌28/1/84 از مد حادم- تبلیغات دفاعی نزاجا).


شهید امیر سرلشگر آبشناسان در سال ‌1364 به فرماندهی لشكر ‌23 نیروهای ویژه هوابرد منصوب شد. او در مدت كوتاه فرماندهی خود در این لشكر، تحولات بزرگی به وجود آورد و این یگان را منشاء خدمات بسیاری ساخت.


سرانجام روح بزرگ و الهی شهید آبشناسان،قفس تن را در عملیات قادر گشود و در حالی كه همچون یك سرباز شجاع در خط مقدم به نبرد با دشمن مشغول بود به سوی معبود خود شتافت و شرف شهادت را بر افتخارات بیشمار خود افزود.


از روحیه عرفانی برخوردار بود. با اشعار مولوی انس داشت. یكبار در دشت عباس از ناحیه كمر مجروح شد و با دیگر در هنگام بازدید از محور بوكان در غرب از ناحیه كمر مجروح گردید. انسانی شجاع و ایستاده و مصمم بود. شیر صحرا لقبی بود كه اهالی دشت عباس به او داده بودند. در سال ‌1315 در خانواده‌ای مؤمن و مذهبی در تهران چشم به جهان گشود. با قرآن و نهج البلاغه انس بسیار خوبی داشت. تا سال ‌1356 دوره های عالی ستاد و فرماندهی را طی نموده و در این میان نیز دوره های چتربازی و تكاور را در داخل و خارج از كشور طی نمود.


سرانجام وی در مورخه‌8/7/64 در منطقه سرسول (غرب) بر اثر تركش خمپاره به ناحیه سینه به درجه رفیع شهادت نایل آمد.فرازهای از وصیتنامه شهید:


از فرزندانم می‌خواهم در كسب دانش در خدمت اسلام كوشا باشند. مرا در كربلا دفن كنید. اگر راه كربلا را خود باز كردیم آسان است لیكن اگر زودتر شهید شدم به صورت امانت باقی بماند تا پس از باز كردن راه و انقلاب عراق انجام شود

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی