انجمن ها > انجمن کارآفرینی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
کارآفرینی (بازدید: 638)
جمعه 26/8/1391 - 17:58 -0 تشکر 574412
نحوه ارزیابی طرفین مصاحبه از یكدیگر

آنچه پیش از مصاحبه و در جریان آن اتفاق می افتد، حاصل مطالعه و تحقیقی است كه مصاحبه كننده و كارجو درباره ویژگی های كاری و سوابق فعالیت های یكدیگر انجام داده اند. این تحقیقات باید در میدان مصاحبه به اثبات برسند و درنهایت رد یا تایید شوند. برای آشنایی بیشتر با جریان مصاحبه و پرسش های طرفین گفت وگو با ما در این مقاله همراه شوید.


طرح پرسش، معیاری برای ارزیابی محیط کار

پرسش کارجو از مدیر یا مصاحبه کننده به منظور ارزیابی و قابلیتهای محیط کار آینده اش است. در واقع متقاضیان با طرح پرسشها اهداف خاصی را دنبال میکنند. در دیدگاه اول کارجو پس از آشنایی با نوع مسئولیتی که به عهده اش است، ابزارها و فنون ارتقای شغلی خویش را می جوید در گام دوم وی کیفیت، ارزش و اعتبار شرکت یا سازمان، رفتار مدیر و همکاران، برآورد مالی و حقوقی خویش و در نهایت تأثیر محل کار در جایگاه سکوی پرتابی برای عناوین و سمتهای بالاتر سازمانی خودش را بررسی میکند.

در مقابل پرسشهای کارجو، مصاحبه کننده و مدیر نیز با توجه به تجربه و دانش خویش به سبکهای مختلف مصاحبه شونده را می آزماید. معمولاً نخستین پرسشها که با ارزیابی سوابق شغلی و تحصیلی آغاز میشوند، آشکارا میزان مهارت و دانش کارجویان را نشان خواهند داد. بنابراین در تعاملی دوطرفه همچون بازی شطرنج، طرفین با استراتژی خاص خودشان جریان مصاحبه شغلی را پیش میبرند.


معیاری برای ارتقای شغلی کارمندان

چه عواملی موجب ارتقای سطح شغلی کارمندان میشوند؟ در واقع کارمندان نیز همانند دانشجویان دورهای چندمــــــاه یا چند ساله را میگذرانند تا اندک اندک مهارتها و توانمندی هایشان را نزد مدیر به اثبات برسانند. فعالیت در هر شرکتی محاسن و معایب خاص خودش را دارد. در برخی شرکتها کــــــــار طولانی مدت، در برخی دیگر خلاقیت، کیفیت و مهارت و در نهایـــت بازاریابی و جلب رضایتمندی مخاطبان اساس و ضوابط سازمانی را تشکیل میدهند.


کارمندان در نقش سرمایه های سازمان

از همان لحظه ای که کارجویان در مصاحبه های شغــــلی شرکت میکنند و رزومه های خودشان را برای تأیید نهایی میفرستند، در واقع فرآیند ارزیابی و انتخاب آغاز میشود. نقش خلاقیت و استعدادهای فردی عاملی جدی در انتخاب افراد شایسته محسوب میشود . در نهایت مصاحبه با آزمون عملی به پایان میرسد. کارجویان برگزیده پس از دورهای سه ماهه که از سوی برخی از شرکتها به دلیل اهمیت و کیفیت بازدهی آنـــــان انجام میشود، در پست سازمانی خودشان تعریف میشوند.

هر مدیری با سرمایه گذاری بر روی کارمندانش به طریق مختلف سعی میکند تا بستری مطمئن برای پیشرفت و افزایش شعبه های شرکت خویش فراهم آورد. از این منظر انتخاب و آموزش کارجو و در مرحله دیگر تبدیل آن به کارمندی شایسته نقشی تأثیرگذار در آینده شغلی وی و پیشبرد اهداف تجاری مدیر دارد.


انتخاب صحیح گامی برای موفقیت در مصاحبه های شغلی

مهمترین وظیفه هر مدیری انتخابی شایسته و مطابق با چارچوب های سازمان است. در واقع بازبینی رزومه های مختلف، دعوت به مصاحبه، آزمون کتبی و شفاهی و در نهایت استخدام، نیازمند دقت و تحقیقی همه جانبه است که گاه چندین مــاه به طول می انجامد.
مصاحبه های شغلی بهترین زمان برای رویارویی و پرسش و پاسخ محسوب میشوند. از این منظر با توجه به میزان مهارت و نحوه پاسخگویی کارجویان میتوان بهترین ها را برگزید.


ویژگیهای یک شغل ایدهآل

شغل ایده آل در نظر هر کارمند و کارجو تعریفی جداگانه و خاص دارد. برخی ها ارتباط میان رشته دانشگاهی و کاری مرتبط با همان حوزه را اولویت شغلی خودشان می دانند و برخی دیگر نیز محیط کاری مناسب با مهارتشان را اصلیترین شرط اشتغال تصور میکنند. در واقع شغل ایده آل به فعالیتی گفته میشود که فرد در آن احساس آرامش کند. از یک سو نیازهای مالی اش را برآورده کند و از سوی دیگر مطابق با اهداف، تحصیلات و مهارتهایش باشد. شغل هر فرد معرف روحیه و شخصیت وی است که در اثر تجربه و تحصیل کسب میشود.


دشوارترین مراحل و مسائل کاری از دیدگاه کارجو

اگر فردی ساعی و باتجربه باشید، کمتر درگیر چالشها و معضلهای محیطکار و همکاران خواهید شد. تجربه، سابقه  و روابط عمومی کلیدهای موفقیت در کسب و کـــــــــار محسوب میشوند. نوع ارتباطی که با همکاران برقرار میکنید نقش مهمی در آینده شغلی و بازتابهای رفتاری آنان با شما خواهد داشت.

تطبیق دادن عادات با شرایط و محیط کار جدید از عمده نگرانیهای کارمندان تازه کار محسوب میشود. ایجاد یک برنامه کاری و اجرایی کردن وظایفی که مدیر بر عهده شمـــــــا گذاشته است، ناخودآگاه استرسی ناخواسته ایجاد میکند که بخشی از آن به دلیل اهمیت نخستین مسئولیتهایی خواهد بود که مدیر مربوطه شخصاً به شما واگذار کرده و بخشی دیگر برای اثبات شایستگیها و تصمیم گیریهایی است که متعاقباً به دلیل صحت اجرای دستورات در مورد نحوه فعالیت شما انجام خواهد شد.

هدف مصاحبه کننده از برگزاری  آزمونهای کتبی و شفاهی

مصاحبه های شغلی در راستای صحت رزومه های فرستاده شده و ارزیابی توانمندیهای کارجویان اجرا میشوند. تنـــــوع مهارتها، خلاقیتها و ویژگیهای کارجویان تنها در میدان مصاحبه های شغلی نمایش داده میشوند. از این منظر مهارت و دانش هر کارجو در مقایسه با سایر رقیبان به آزمـــــــون گذاشته میشود تا فرد شایسته شناخته و استخدام شود.

مدیران و مصاحبه کنندگان نیز هر کدام معیارهای خاص خودشان را دارند و براساس ضوابط سازمانی اولویتهای استخدامی را اجرایی میکنند. برخی ها مهارت، برخی دیگر دانش و تحصیلات و در نهایت برای برخی از مدیران سوابق کاری از ارزش والایی برخوردار است. بدین ترتیب از ارسال رزومه تا ارزیابی و مصاحبه، همه این مراحل برای انتـــــــخاب و رقابت میان کارجویان برگزار میشود تا فــــــــرد اصلح برگزیده شود.


مثبت بیندیشید

 مصاحبه کننده تمایل به شنیدن بهانه ها یا احساسات منفی درباره یك تجربه منفی را ندارد. اگر پرسشی درباره تغییر ناگهانی شغل یا انتقادی درباره وضعیت كاری مطرح شد، حالت دفاعی به خود نگیرید. در عوض توجه تان را به حقایق ، واقعیات و مهارتهایی كه دارید، متمركز كنید. همیشه به نیمه پر لیوان بنگرید و افکارمنفی را از خود دور کنید . افکار منفی نه تنها تمرکز و اعتماد به نفس شما را از بین میبرند، بلکه باعث شکست و به دنبال آن احساس دلزدگی از محیط کار نیز میشوند. در روانشناسی اصلی وجود دارد که نشان دهنده مفهوم برتر تاثیرمنفی برروحیه مثبت است . درواقع ما به اتفاقات منفی بیش از وقایع مثبت می اندیشیم. این رویداد کاملا غریزی است و بازتابی منفی در افراد ایجاد میکند.


آمادگی برای مصاحبه

پیش ازآغاز یک مصاحبه باید همه جوانب را درنظر بگیرید. سوالات مصاحبه كننده اغلب با ذکر مشاغل قبلی و میزان مهارت شما شروع میشوند. بنابراین شما نیز باید از قبل پاسخ هایی آماده داشته باشید و با اطمینان و اعتماد به نفس کامل پرسشهـــــا را پاسخ دهید. انواع پرسشهای مصاحبه كننده را با مطالعه مصاحبه های قبلی ارزیابی كنید. پرسشهای كلیدی اغلب حول محور تحصیلات و سوابق شغلی هستند. سعی كنید همیشه پاسخ های قانع كننده ای داشته باشید.
 
كلام آخر

بسیاری از افراد به دلایل مختلف نمیتوانند به شغل دلخواه و مورد نظرشان دست یابند. درچنین شرایطی برای رسیدن  به آرمانهایشان و امید به کسب جایگاهی متناسب با رشته تحصیلی یا مهارت مورد نظر، به ادامه تحصیل و كسب آموزشهای كاربردی میپردازند. این وقفه چند ساله میان دانش و اشتغال ممکن است در شرایطی خاص برخی ازآنان را به هدفشان نزدیک کند. در واقع تلفیق دانش و مهارت راهکاری شایسته برای حل این معضل است. در بسیاری از مصاحبه ها نیز اغلب مصاحبه كنندگان به جز مدرک دانشگاهی، تجربیات شما را نیز ارزیابی میكنند. بنابراین ترکیب دانش و مهارت در رشتهای فنی، نه تنها وقفه ای در اشتغال ایجاد نمیكند، بلکه بر تجربه هـای شما نیز می افزاید. مثلا ترکیب مدرک مدیریت و مهارت زبان دوم ازجمله ویژگی هایی است که اغلب مدیران در جستجوی افرادی شایسته برای احراز چنین پستهایی هستند. بدین ترتیب مهارتهایتان را افزایش دهید و در كنار تحصیلات دانشگاهی مهارتی فنی را بیاموزید تا در عرصه های مختلف اشتغال بدرخشید. همیشه به یاد داشته باشید؛ هر آنچه که شما بخواهید همانطور خواهد شد .

Written by: Kathryn V. Anderson

مترجم: سید رسول میرزایی موسوی

منبع: بازار کار

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی