دانش و فن آوری (بازدید: 175)
جمعه 26/8/1391 - 16:14 -0 تشکر 574394
هلند جاده هایی برای آینده

کشور هلند قرار است از سال آینده شاهد ظهور جاده‌های جدید با قابلیت درخشش در زمان تاریکی و ارائه شارژ مورد نیاز برای خودروهای الکتریکی باشد. جاده‌های هوشمند که از توانایی درخشش در تاریکی شب برخوردار بوده و می‌توانند شاخص‌های آب و هوایی را در تاریکی به شکل نشانه‌هایی درخشان نمایش دهد،‌از اواسط سال 2013 در هلند نصب خواهند شد.
طرح «بزرگراه‌های هوشمند» که هفته گدشته در رقابت هفته طراحی هلند رونمایی شده، از جدیدترین فناوری‌ها در جاده استفاده خواهد کرد که به ادعای طراحان، پایدارتر، ایمن‌تر و محسوس‌تر هستند.
شرکتهای پشت این پروژه، هدف خود را ارتقای نوآوری رایج حمل و نقل با تمرکز بر خود بزرگراه‌ها بجای خودروها خوانده‌اند.
در میان جاه‌طلبانه‌ترین ایده‌ها برای سفرهای جاده‌ای آینده می‌توان به خطوط ویژه اشاره کرد که به رانندگان خودروهای الکتریکی اجازه خواهد داد تا در زمان حرکت، خودروی خود را شارژ کنند.
برنامه دیگر شامل متناسب سازی جاده‌ها با نورهای دارای قابلیت صرفه جویی در برق بوده که در زمان نزدیک شدن خودروها روشن‌تر شده و پس از عبور آنها دوباره تاریک می‌شوند.
اگرچه این ایده‌ها هنوز زمان زیادی برای پیوستن به واقعیت در پیش دارند اما جاده‌های هلند از سال آینده با خطوطی از پودر شب‌تاب رنگ‌آمیزی خواهند شد که از نور ذخیره شده خورشید در طول روز برای روشن‌سازی جاده‌ها در شب تا 10 ساعت استفاده می‌کنند.
از دیگر فناوری‌های برنامه‌ریزی شده برای سال آینده یک رنگ دینامیک حساس به دما بوده که بلورهای یخ را در شب‌های یخبندان برای رانندگان قابل مشاهده می‌سازند.
این ایده‌ها که توسط شرکت Studio Roosegaarde and Heijmans Infrastructure طراحی شده، در این رقابتها به عنوان بهترین مفهوم آینده معرفی شده‌اند.
این طراحی درحالیست که هنوز هیچ اطلاعاتی در مورد چگونگی کارکرد خطوط شارژ کننده خودروهای الکتریکی در این جاده‌ها اعلام نشده است.طراحی جاده هوشمند با نور صرفه‌جویی کننده - چراغ‌های تعاملی و بادیخطوط القای انرژی ویژه خودروهای برقی - طراحی جاده‌های هوشمند با خطوط شارژ کننده خودروهای الکتریکیطراحی خطوط جاده‌ای شب‌تاب


نشانه‌های آب‌و هوایی در کف این جاده‌ها در تاریکی شب خواهند درخشید


چراغ‌های بادی

طراح این جاده‌های هوشمند،‌دان روزگارد است و وی با دیدن وضعیت نامناسب برخی از جاده‌ها در هلند تصمیم به طراحی جاده‌هایی گرفت که متناسب با تکنولوژی آینده باشند.
جاده‌های هوشمند که توسط استدیوی روزگارد طراحی شده و زیرساختارهای آن توسط گروه Hijmans مدیریت خواهد شد جایزه طراحی هلند را به خاطر بهترین طرح برای آینده از آن خود کرده‌است. این طرح هم‌اکنون پا را فراتر از یک طرح معمولی گذاشته است و شرکت طراح تا کنون پودرهای درخشانی را تولید کرده که جایگزین رنگ‌های نشان‌گر جاده‌ها خواهند شد،‌این پودرهای درخشان انرژی خود را از نور خورشید به دست خواهند آورد و برای بیش از 10 ساعت در تاریکی خواهند درخشید.
همچنین از رنگ‌های درخشان ویژه‌ای برای کشیدن طرح‌هایی مشابه دانه‌های برف بر روی جاده استفاده خواهد شد تا زمانی که درجه حرارت تا حد مشخصی کاهش پیدا کرد، این دانه‌های برف آشکار شده و به راننده هشدار دهند احتمال لغزنده بودن سطح جاده وجود دارد.
چند صد متر اول این جاده درخشان با قابلیت نمایش درجه حرارت، در اواسط سال 2013 در ایالت برانبانت نصب خواهد شد و پس از آن خطوط القای انرژی ویژه خودروهای برقی، چراغ‌های راهنمایی رانندگی تعاملی و چراغ‌های بادی به تدریج بهاین جاده افزوده خواهند شد.
هدف تنها استفاده از منابع پایدار در تکنیک‌های نورپردازی در جاده‌های اصلی نیست،‌بلکه ایجاد امنیت و کارایی نیز مورد توجه طراحان این طرح قرار داشته است. همچنین در این طرح به طراحی خودروهای جدید نیز اندیشیده شده‌است. خودروهای متصل به هم و سیستم‌های موقعیت‌یاب داخلی متصل به ارتباطات ترافیک، تنها بخشی از سیستم مدیریتی جاده‌های آینده در این طرح به شمار می‌رود.

زندگی چیدن سیبی است باید چید و رفت / زندگی تکرار پاییز است باید دید و رفت

زندگی رودی است جاری که هرکه آمد شادمان / کوزه ای پر کرد و رفت . . .

پورتال بندری های خونگرم

سه شنبه 30/8/1391 - 0:18 - 0 تشکر 575066

خدای من.... این چقدر جالب ه!!

 

« معجزه خبر نمی کند، با احتیاط ناامید شوید ! »

 

چهارشنبه 1/9/1391 - 23:37 - 0 تشکر 575342

عالی بود...ممنونم دوست عزیز
جالب تر ازهمه اش نمایش وضعیت اب و هوا روی جاده بود...خیلی بامزه میشه...وااااییی...من دلم از این جاده ها تو ایران میخاد

 

 

دوران خوش آن بود که با دوست به سر شد ***باقی همه بی حاصلی و بی خبری بود  

 

 

 

 

 

 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی