ایران سرای من (بازدید: 189)
شنبه 20/8/1391 - 20:15 -0 تشکر 572957
جاده تنها برای رسیدن نیست اهسته بران

 
حالا درست 90 سال از احداث نخستین راه‌ها در ایران می گذرد؛ نه این که تصور شود ایرانمان پیشتر بدون جاده بوده، بلکه منظور جاده‌هایی است که با هدف حمل و نقل با وسایل نقلیه جدید احداث شدند و این مساله درست سال 1301 اتفاق افتاد. حالا این جاده‌ها در سراسر کشور به صورت خطوطی مارپیچ و مستقیم در دل جنگل و کویر امتداد یافته‌اند.
 

در حال حاضر سالانه از 350 میلیون سفر در کل کشور، 250 میلیون آنها جاده‌ای است؛  آماری که در نگاه نخست تنها یک عدد بزرگ به نظر می‌آید، اما تامل بیشتر به چنین حجم سفری نمایانگر یک پتانسیل قوی است که می‌توان حتی در طول مسیر و خود جاده‌ها از آن بهره‌های فراوان گرفت که این بخش ماجرا مربوط به مسائل کلان مدیریتی است.

 

اما این که هدف از سفر، تنها رسیدن به مقصد نیست، اصلی پذیرفته شده برای همگان است؛ می‌توان در این قسمت نگاه جزئی‌تری به ماجرا داشت. مساله مهمی که در سفر رخ می‌دهد در خود «سفر» نهفته است. سفر یک اتفاق، جابه‌جایی و پویایی است که می‌توان جاده را بخش اصلی ماجرا در فرآیند سفر به شمار آورد. اصلا شاید خود جاده هدف باشد و ما از آن غافلیم. به‌طور‌مثال لابد از خطرهای جاده هراز بسیار شنیده‌اید و هر بار هم سفرتان با مقداری چاشنی دلهره همراه بوده است.

 

این که باید در جاده احتیاط کرد کاملا به جاست، اما فراموش نشود در همین جاده وهم‌انگیز هراز زیبایی‌های زیادی، چهره خود را از شما پنهان ساخته است، مکان‌هایی که هر کدام خود می‌تواند مقصود و منزل اصلی‌تان در سفر باشند. جاذبه‌هایی همچون دره گل زرد،‌ آبشار ملک بهمن، آبگرم لاریجان، منظریه،‌ استله سر و... در جاده هراز هستند که اگر کمی تامل کنید این زیبایی‌ها ، نقش خوش‌نگار خود را بر شما عیان خواهند ساخت.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

شنبه 20/8/1391 - 20:16 - 0 تشکر 572958

اندکی صبر، جاده‌های جنگلی، جاده‌های روستایی و جاده‌های ساحلی حتما خاطره‌های بسیاری را برای شما تداعی می‌کنند. از یاد نبریم که سفر همین خاطره‌هاست.


اما گذشته از این ماجرا و در یک نگاه ماکروسکوپی، می‌توان جاده‌ها و نقش آنها را در اقتصاد محلی و منطقه‌ای با توجه به حجم بالای تردد، بسیار بااهمیت به شمار آورد، اما این اهمیت هنگامی نقش تاثیرگذار آن نمایان خواهد شد که مسوولان ذی‌ربط اندک اهتمامی به این موضوع بدهند. به بیانی ساده‌تر اندک توقفی در طول جاده می‌تواند اقتصاد یک روستا یا مکان را متحول کند؛ فرآیند سفر و گردشگری به سادگی می‌تواند موجب شکوفایی بسیاری از مناطق ناشناخته در مسیرها شود.


اما از این مساله با اهمیت چنان سریع عبور خواهیم کرد که چنان از خود جاده پای بر پدال سرعت، پیش می‌رویم. حتما می‌دانید که بسیاری از جاذبه‌های مسیر هیچ‌گونه نشان و علامتی ندارند، وجود یک تابلوی راهنمای ساده برای آغاز کار گره‌گشا خواهد بود هر چند این تمام آن چیزی نیست که برای رونق گردشگری یک منطقه انتظار می‌رود، اما آغاز داستان باشکوهی است که رخسار زردگون یک منطقه را رنگ سبز بهاری خواهد بخشید. داستان ارتباط اشتغال و گردشگری، نقش گردشگری در تولید، درآمد، رفاه و... داستان‌های مفصلی است که در تمام کره خاکی ذهن متولیان امر را به خود مشغول داشته است.


اندکی آهسته ران، جاده‌ها را باید دریافت. جاده تنها برای رسیدن نیست شاید مقصود خود جاده باشد و ما غافل از این مساله، پی مرادی دیگر «گرد جهان می‌گردیم».

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی