انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 3302)
پنج شنبه 18/8/1391 - 0:32 -0 تشکر 572387
چرا زنان معتاد می شوند/ عوارض ماده مخدر شیشه

« به گفته کارشناسان شاید مصرف شیشه در نگاه اول باعث لاغری شود چون اشتهای فرد را کور می کند اما عوارض مصرف آن بسیار شدید است و درصد قابل توجهی از مصرف کنندگان این ماده دچار جنون، خودکشی و حالتهای روانی شدید غیرقابل بازگشت می شوند. آنها معتقدند مصرف شیشه برای لاغری بین زنان به دلیل تبلیغاتی که توسط فروشندگان مواد صورت می گیرد باعث افزایش استفاده از این ماده در میان زنان شده است».
سایت فرهنگی و مذهبی نگار
زهرا کریمی
عشق به لاغری و مانکن شدن چنان در وجود مهتاب رخنه کرده بود که به گودال بزرگی که در مسیر زندگی اش پهن شده بود فکر نمی کرد!
او در اولین روز پاییز بغض یکساله اش را می شکند و می گوید: «تابستان سال گذشته بود که به پیشنهاد دوستم برای تناسب اندام در باشگاهی ورزشی نزدیک خانه مان ثبت نام کردیم و هر روز چند ساعت از وقتم را در باشگاه می گذراندم. من همیشه بیشترین تلاش را برای لاغر شدن داشتم اما کمتر نتیجه می گرفتم و به همین خاطر هر راهی که دیگران به من پیشنهاد می کردند، می پذیرفتم از خوردن قرص های لاغری گرفته تا استفاده از دستگاه های مختلف! اواخر تابستان بود که یکی از دوستانم در باشگاه مرا صدا کرد و گفت راهی جدید برای لاغری در کوتاه ترین زمان ممکن پیدا کرده ام و من نیز مشتاقانه منتظر بودم تا این راه را تجربه کنم.
بسته کوچکی پر از کپسول از کیفش بیرون آورد و بدون اینکه کسی متوجه شود در کیفم قرار داد و گفت این برعکس بقیه قرص هاست زود جواب می دهد! خیلی های دیگر در این باشگاه برای لاغری از این روش استفاده می کنند و اسم چند تا از آن ها را هم گفت و از من خواست روزی یک بار از این کپسول ها بخورم.
یادم می آید آن شب وقتی کپسول را خوردم بی خوابی تمام وجودم را فرا گرفته بود. احساس شادی و انرژی زیادی داشتم اما این شادی و انرژی برای دفعه های بعد کمتر و کمتر می شد و توهم جای آن را می گرفت و این توهمات مرا تا مرز جنون کشاند.»
حکایت مهتاب دردناک و غریب است، او درسن بیست و هشت سالگی و با وجود داشتن تحصیلات آکادمیک دچار مرگ تدریجی می شود! مصرف کپسول هایی که درون آن از ماده شیشه پر شده بود او را تا مرز مردن به شیوه ای غیرمعمول پیش می برد، مرگی که امروزه نسخه آن در آرایشگاه ها و باشگاه های زنانه پیچیده می شود تا مانکن شدن به گذاشتن جان در تابوتی از جنس شیشه ختم شود.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

پنج شنبه 18/8/1391 - 0:33 - 0 تشکر 572388

چرا زنان معتاد می شوند؟
فرهاد عبادی، روان شناس و کارشناس اعتیاد معتقد است این روزها اعتیاد در زنان به دو دسته تقسیم می شود: نخست گرایش به موادمخدر سنتی و دوم گرایش به موادمخدر شیمیایی و صنعتی.
وی درباره منشا اعتیاد زنان به هر گروه از موادمخدر یاد شده می گوید: در مورد مرفین ها مانند کراک، شیشه و هروئین، خانواده زن اعم از پدر، مادر، خواهر، برادر و شوهر به دلیل اعتیادشان، زمینه گرایش فرد به موادمخدر را فراهم می کنند، اما در ارتباط با موادمخدر صنعتی و شیمیایی، شرکت در مهمانی های خاص، همچنین تلاش برای لاغر شدن، موجب اعتیاد برخی دیگر از زنان می شود. اما از سوی دیگر، در برخی نقاط کشور، استعمال موادمخدر، جزو رسوم مردم منطقه است و برای استعمال روزانه و انجام کارهای درمانی از موادمخدر زیاد استفاده می شود. در این نواحی نیز تعداد زنان معتاد به مرفین ها زیاد است.
تجویز شیشه در آرایشگاه ها و باشگاه های زنانه به بهانه لاغری این روزها برخی از آرایشگاهها و باشگاه های زنانه پا را از عادتهای مرسوم زیبایی فراتر گذاشته اند و نسخه های لاغری و تناسب اندام برای مشتریان خود می پیچند و خبرها حاکی از آن است که تجویز ماده مخدر شیشه به عنوان روشهای لاغری توصیه شده در این اماکن به فروش می رسد.
به گفته کارشناسان شاید مصرف شیشه در نگاه اول باعث لاغری شود چون اشتهای فرد را کور می کند اما عوارض مصرف آن بسیار شدید است و درصد قابل توجهی از مصرف کنندگان این ماده دچار جنون، خودکشی و حالتهای روانی شدید غیرقابل بازگشت می شوند. آنها معتقدند مصرف شیشه برای لاغری بین زنان به دلیل تبلیغاتی که توسط فروشندگان مواد صورت می گیرد باعث افزایش استفاده از این ماده در میان زنان شده است. این ترکیب ذهنی غلط که شیشه اعتیادآور نیست حالا شیوه ای شده در دست کسانی که می خواهند به نام لاغری پول هنگفتی را با معتاد کردن زنان به جیب بزنند.
شیوع این روش برای لاغری تنها مختص افراد ساده و کم سواد نیست، بلکه خانم های با تحصیلات بالای دانشگاهی نیز جزو مصرف کنندگان این مواد هستند. البته خیلی از این افراد مصرف کننده نمی داند که در حال مصرف شیشه هستند، بلکه فکر می کند در حال استفاده یک عدد کپسول لاغری است.
در صورتی که این کپسول ها دست ساز بوده و با مواد شیشه پر شده است و به عنوان قرص های لاغری که ظرف مدت یک هفته ۶ تا ۸ کیلو وزن کم می کند به مشتریان داده می شود. در مناطق غرب تهران نیز، برخی از آرایشگاه های زنانه، با استفاه از شیشه، مشتریان خود را به کاهش وزن ترغیب می کنند یا قرص های لاغری در اختیار آنها می گذارند که حاوی مواد فراوان محرک و مخدر است.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

پنج شنبه 18/8/1391 - 0:33 - 0 تشکر 572389

اعتیاد پنهان
چندی پیش حمید صرامی مدیر کل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با موادمخدر نسبت به این قضیه هشدار داد و گفت: سوداگران تلاش می کنند تا با تبلیغ مواد صنعتی و شیمیایی، کسب انرژی مضاعف، تمرکز و خلاقیت، تقویت قوای جنسی، تناسب اندام، کاهش وزن و لاغری، از بین بردن چین و چروک و شفاف کردن پوست در آرایشگاه ها، زنان را به دام اعتیاد بکشانند.
وی در خصوص اعتیاد پنهان در آرایشگاه ها و باشگاه های زنانه و برنامه های مورد نظر برای پیشگیری از اعتیاد اظهار داشت: در عصر حاضر جوامع با شیوع نگرش ها و باورهای غلط در خصوص سوءمصرف مواد مواجه شده اند، در حالی که سیستم هوشمند و پویایی موادمخدر و روانگردان ها به منظور جذب مشتریان جدید با اشاعه باورهای غلط، از روش هاط جدیدی برای تبلیغ استفاده می کنند.
صرامی افزود: تبلیغاتی چون عدم اعتیادآور بودن مواد صنعتی و شیمیایی، کسب انرژی مضاعف، تمرکز و خلاقیت، تقویت قوای جنسی، تناسب اندام، کاهش وزن و لاغری، از بین بردن چین و چروک و شفاف کردن پوست، از مواردی است که با این عناوین سوداگران تلاش می کنند تا با ترویج مواد محرک شیشه، ضمن کسب سود، نسبت به نشانه روی و ضربه زدن به زنان که از جایگاه ویژهای در بنیان خانواده برخوردار هستند، اقدام کنند.
مدیرکل فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: دراین راستا بعضا شاهد انتشار اخباری هستیم که در برخی از آرایشگاه های زنانه و سالن های بدنسازی فاقد مجوز تبلیغاتی برای ترویج ماده شیشه صورت پذیرفته است.
وی تصریح کرد: مصرف شیشه پیامدهای سوئی همچون سوء ظن، توهم، خشونت، کاهش شدید حافظه، افسردگی شدید، جنون، اختلالات عصبی، پرخاشگری، توهم شنوایی و بینایی و ناتوانی شدید جنسی را در پی خواهد داشت که انتظار می رود آحاد جامعه به این موضوع توجه ویژه داشته باشند.
صرامی عواملی همچون فقدان اعتماد به نفس، افسردگی، بی هدفی، دلبستگی کم و طرد از خانواده.
کنجکاوی، هیجان کاذب، کمبود عاطفی، اعتیاد همسر، نگرانی درباره ظاهر و انواع اختلالات جنسی را از عوامل موثر در گرایش زنان به مواد محرکی دانست.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

پنج شنبه 18/8/1391 - 0:33 - 0 تشکر 572390

آمفتامین؛ مهم ترین ترکیب شیشه
یکی از انواع مواد مخدر که امروزه متاسفانه از مواد نسبتا پرمصرف می باشد، آیس، شیشه یا کریستال است. تحقیقات نشان می دهد که مهم ترین ترکیب این ماده مخدر آمفتامین است، شاید اولین و مهم ترین ماده مخدری که از آمفتامین به دست آمد و در سطح وسیع مورد مصرف قرارگرفت اکستازی باشد. این قرص درکشور ما به ندرت مشاهده و مصرف می شد اما درسال های اول دهه هشتاد، مصرف آن افزایش یافت و انواع و اقسام این قرص در بازار قاچاق مشاهده می شد.
آنچه که درحال حاضر بسیار خوشایند است کاهش مصرف اکستازی تا حد قابل ملاحظه ای است تا جایی که اکستازی به عنوان یک ماده مخدر بیس و پایه درمصرف کنندگان مواد مخدر مشاهده نمی شود، اما متاسفانه درسال های اخیر مصرف شیشه تا حد زیادی افزایش یافته و این امر بسیار جای تأمل دارد.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

پنج شنبه 18/8/1391 - 0:33 - 0 تشکر 572391

سابقه مصرف آمفتامین به جنگ جهانی دوم برمی گردد
کورش محمدی جامعه شناس و رئیس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایرانیان دراین خصوص به کیهان می گوید: گمان می کنم باید نخست مقدمه ای درخصوص تاریخچه و معرفی ماده شیشه بیان کنم چرا که معتقدم شناخت این ماده به درک بهتر مطالب پیرامون آن کمک می کند. ماده شیشه آن گونه که درتحقیقات و بررسی های آزمایشگاهی نشان داده است ماده ای توهم زا و محرکی اعتیادآور و خطرناک است که به شکل کریستال های ریز مثل شکر و شاید هم بزرگ تر از آن تولید می شود و مهم ترین ترکیب این ماده مخدر آمفتامین است.
وی ادامه می دهد: سابقه تولید و مصرف آمفتامین به قبل از جنگ جهانی دوم می رسد و در زمان جنگ جهانی دوم به عنوان یک داروی موثر در رفع افسردگی سربازانی که مشغول جنگ بودند و یا نیروهایی که قرار بود چندین شبانه روز را به صورت پیوسته به نبرد مشغول باشند و فرصت استراحت نداشتند برای بالا بردن سطح انرژی آنان استفاده می شد تا اینکه باگذشت زمان و مشخص شدن عوارض خطرناک این ماده و اعتیادآور بودن آن، کاربرد این ماده به عنوان دارو به تدریج کنار گذاشته شد اما سوداگران و تولیدکنندگان مواد مخدر، فرصت را غنیمت شمرده و با توجه به خواص انرژی زائی کاذب آن، استفاده از این ماده را در تهیه مواد مخدر جدید در دستور کار خود قرار دادند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

پنج شنبه 18/8/1391 - 0:33 - 0 تشکر 572392

آثار روانی و جسمانی مصرف شیشه
اینکه مصرف مواد مخدر آثار سویی برای فرد به همراه دارد شکی نیست اما اینکه چقدر از این آثار می تواند جبران پذیر باشد حائز اهمیت است. چیزی که شاید در مصرف مواد مخدر سنتی کمتر به چشم می خورد آثار روانی و جسمانی خطرناکی ست که تمامی مواد مخدر صنعتی به ویژه شیشه به همراه دارند و همین امر زنگ خطری ست که شاید به صراحت می توان گفت چند سالی ست که به صدا درآمده است.
محمدی اضافه می کند: به طور کلی از نظر روانی مصرف این ماده مخدر در آغاز مصارف اولیه باعث افزایش هوشیاری و انرژی کاذب، بی خوابی شدید، کابوسهای شبانه، آشفتگی و سراسیمگی و تمرکز بالا می شود اما با ادامه مصرف، عوارض روانی آن شدت یافته و در قالب اختلالات روانی از قبیل افکار پارانوئیدی یا سوءظن شدید، هذیان گویی، توهمات شدید، افسردگی و اضطراب، تشنج و تحریک پذیری شدید، افکار خودکشی و گاهی نیز دگرکشی و علائم خطرناکی شبیه شیزوفرنی که از حالات روان پریشی به شمار می رود، در فرد ظاهر می شوند.
وی می افزاید: البته از نظر جسمانی نیز عوارضی مانند افزایش فشارخون، ایجاد زخم های عفونی در بدن، تحلیل رفتن برخی بافتها، لاغری مفرط، خرابی دندان و لثه، آسیبهای جدی قلبی که گاهی به سکته قلبی هم منجر می شود، پرخوابی، لرزش دستها و بدن، گرفتگی فک ها و پارگی زبان، سرگیجه و حالاتی مانند گرسنگی و خستگی شدید فرد را احاطه می کنند که گاهی بروز چندین علامت از این عوارض به صورت توأم، فرد را غیر قابل کنترل می نماید و موجب بروز رفتارهای خشونت آمیز و خصمانه از سوی سوءمصرف کننده می شود.
رئیس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایرانیان تصریح می کند: از طرفی معمولا تحت تاثیر اختلالات روانی مانند پارانویا و شیزوفرنی، افراد مصرف کننده شیشه به طور غیر ارادی نسبت به همه افراد از جمله همسر و فرزندان خود بی اعتماد شده و با بدبینی شدیدی نسبت به آنها برخورد می کنند که گاهی وجود این عوارض در فرد، به حدی شدید هستند که منجر به بروز واکنشهای فیزیکی از جمله آسیب رساندن به خود یا دیگر اعضای خانواده شان می شود.
محمدی در خصوص عوارض این ماده خطرناک می گوید: یکی از عوارض شیشه اختلال در خواب است به طوری که مصرف کنندگان آن در دفعات اولیه مصرف، گاهی تا ۷۲ ساعت نمی خوابند. علاوه بر این، علائمی همچون سطح انرژی بسیار بالا، توهم شدید و خیره شدن به یک نقطه خاص برای چندین ساعت و نیز رفتارهای بی پروا، از حالات نشئگی این ماده محسوب می شود که پس از بین رفتن اثر این ماده شخص مصرف کننده به شدت احساس خستگی و کوفتگی می کند به طوری که ممکن است حدود ۴۸ ساعت به صورت پیوسته خواب باشد اما پس از آنکه بیدار شد دچار سردردهای شدید، حالات بی قراری، لرزش و حرکات غیرعادی اعضاء بدن مثل دست و سر می شود که برای غلبه بر این حالات فرد مجبور به مصرف مجدد می شود. بروز این حالات در ادامه مصرف و پس از هر بار نشئگی به حدی شدت می یابند که فرد را ترغیب به افزایش دوز مصرف می کند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

پنج شنبه 18/8/1391 - 0:33 - 0 تشکر 572393

ایدز و هپاتیت؛ کمترین آسیبی ست که متوجه فرد معتاد می شود
این پژوهشگر اعتیاد ادامه می دهد: گاهی دوز مصرفی افراد پس از مدتی، به حدی بالا می رود که توانائی تأمین ماده مورد نیازشان را برای مصرف روزانه از دست می دهند و به همین خاطر علاوه بر اینکه شغل، خانواده و تقریبا تمامی فرصت های موجود را از دست می دهند، به رفتارهای بزهکارانه، آسیب رساندن به دیگران، سرقت، تکدی گری و باج گیری، چاقوکشی، قتل، زورگیری و ضرب و جرح دیگران نیز متوسل می شوند. در این میان ظهور زخم های چرکین بر تمامی بافت های بدن و نیز ابتلا به بیماری های رفتاری همچون ایدز و هپاتیت، کمترین آسیبی است که متوجه فرد معتاد می شود. این افراد اگر به موقع از مسیر تاریکی که در پیش گرفته اند باز نگردند، یقینا سرانجامی جز مرگ در اثر خودکشی یا سکته و یا بیماری های عفونی نخواهند داشت.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

پنج شنبه 18/8/1391 - 0:34 - 0 تشکر 572394

علت رواج مصرف شیشه در برخی از اقشار جامعه
رئیس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایرانیان درخصوص دلیل افزایش مصرف این ماده خطرناک در بین جوانان و بزرگسالان می گوید: این امر به اعتقاد بنده می تواند ناشی از عوامل متعددی باشد، از جمله می توان به تبلیغات اغواگرایانه ای که سوداگران و مافیای تولید و عرضه این ماده به راه می اندازند مبنی بر اینکه ماده شیشه اعتیادآور نیست، ماده شیشه برای تقویت میل جنسی و یا لاغری مفید است، اشاره کرد که متأسفانه برخی جوانان و حتی بزرگسالان را به سمت خود جذب می کند، البته از وجود عوامل دیگری از قبیل روند نزولی قیمت ماده شیشه که طی سال های اخیر به میزان ۱۵۰ درصد کاهش قیمت داشته است و نیز سهل الوصول بودن و دسترسی آسان به این ماده که امروزه به صورت انبوه در لابراتوارهای خانگی تولید می شود، نباید غافل شد که اینها هم نقش بسزائی در افزایش گرایش افراد به سمت شیشه دارند.
محمدی می افزاید: ویژگی های اختصاصی ماده شیشه نیز از قبیل بی بو و بی رنگ بودن، سهولت مصرف در هر جا و هر زمانی و نیز ایجاد انرژی، سرخوشی و شادابی کاذبی که در مصارف آغازین تحت تأثیر مصرف این ماده به فرد دست می دهد، می تواند از جمله عواملی باشند که سبب افزایش آمار گروندگان به سوی این مواد می شوند. علاوه بر همه این عوامل بنده معتقدم که کاهش شدید عرضه مواد سنتی مانند تریاک و افزایش چشمگیر قیمت آنها نیز می تواند برخی افراد از جمله جوانان و نیز بزرگسالانی را که قبلا معتاد به مواد سنتی بوده اند، را به تغییر الگوی مصرف مواد مخدر خود و سوء مصرف این ماده ترغیب نماید. معمولا قربانی اصلی تبلیغات دروغین شیشه مبنی بر موثر بودن آن در لاغری، زنان هستند و بزرگ ترین قربانی تبلیغات اغواءکننده عرضه کنندگان این ماده مبنی بر شادی آفرینی و اعتیادآور نبودن ماده شیشه، قشر جوان جامعه هستند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

پنج شنبه 18/8/1391 - 0:34 - 0 تشکر 572395

آمفتامین و ریتالین بلای جان دانشجویان در شب های امتحان
آمفتامین ها و از جمله ریتالین متابولیسم کلی بدن را افزایش می دهد و نوعی حالت نشاط آور کاذب را به وجود می آورد و بنا بر باور غلط نسل جوان، هوشیاری را زیاد می کند و حس افزایش انرژی به مصرف کننده می دهد، اما واقعیت چیز دیگری است.
محمدی نسبت به استفاده دانشجویان از آمفتامین ها در شب های امتحان و یا کنکور هشدار داد و گفت: فشار بالای روحی و جسمی نزدیک ایام امتحانات و کنکور سبب می شود داوطلبان با نوعی کمبود انرژی مواجه شوند که از همین رو به دنبال راهی باشند که برای چند ساعتی هم که شده این کمبود انرژی را جبران کنند. عموما دیده شده به این دسته از افراد توصیه می شود از روز قبل از امتحان هر چند ساعت یک قرص ریتالین مصرف کنند تا از این طریق، میزان هوشیاری و تمرکز خود را افزایش دهند. ۶ تا ۱۲ ساعت بعد از مصرف اولین دوز ریتالین یا هرگونه ترکیب آمفتامین شروع عوارض جانبی و علائم و وایتسکین را داریم که اولین علامت آن، تجربه نوعی خستگی بسیار مفرط است. سپس انگیزش شدیدی در فرد ایجاد می شود که مجدداً مصرف ریتالین را تکرار کند، اما همیشه در دوزهای بالای ریتالین نیار فرد بیشتر از قبل می شود و به همین راحتی پس از مدت کوتاه اعتیاد شدید در فرد شکل می گیرد.
وی ادامه می دهد: معمولا مصرف کنندگان فرم خوراکی این ترکیبات را استفاده می کنند، اما اشکال استنشاقی، کشیدن و حتی تزریقی این ترکیبات نیز در بازار مواد مخدر وجود دارد. مصرف کنندگان دوز پایین و خوراکی ریتالین به سرعت اثرات نشاط آور آن را از دست می دهند و از همین روست که به اشکال کشیدن و تزریق آن رو می آورند که متأسفانه با پیوستن این افراد به فرم های کشیدنی و تزریقی در حقیقت راه را برای برگشتن خود تقریباً ناممکن می سازند. قطعا تصورش هم هولناک است که یک نوجوان پس از ماه ها تلاش و کوشش آنجا که باید خود را برای رفتن به دانشگاه آماده کند، باید خود را برای رفتن به یک کمپ ترک اعتیاد آماده سازد.
مصرف شیشه حتی برای مدت کوتاهی اعتیادآور است
محمدی تأکید می کند: در واقع برخلاف تصور برخی و نیز به رغم تبلیغات دروغین پیرامون این ماده، مصرف شیشه حتی برای مدت کوتاهی نیز می تواند اعتیاد و وابستگی شدیدی در فرد ایجاد نماید و ویژگی مخرب این ماده به گونه ای است که فرد مصرف کننده دائما ناچار به افزایش میزان و دفعات مصرف خود می شود تا بتواند تعادل نسبی خود را حفظ کند و همین امر پس از مدتی با تغییرات سریع در فیزیک بدن فرد معتاد همراه می شود که معمولا به صورت اندام لاغر، صورت رنگ پریده، دندان های سیاه شده یا ریخته شده و چشم های گود رفته خود را نشان می دهد.
سه درصد زنان به مواد مخدر صنعتی روی آورده اند
رئیس انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایرانیان به آمار تعداد مصرف کنندگان این ماده اشاره می کند و می گوید: گمان می کنم با مکانیزم های موجود هرگز نمی توان آمار دقیقی از مصرف کنندگان شیشه ارائه داد. چراکه مصرف کنندگان شیشه از پراکندگی وسیعی در میان قشرهای مختلف جامعه برخوردارند و اغلب این افراد به این دلیل ماده شیشه را انتخاب کرده اند که به تصور خویش اعتیادآور نبوده و فاقد علامت های ظاهری مانند بو و رنگ است. با این حال برخی آمارها حکایت از اعتیاد بالای ۳۰درصد معتادان به شیشه دارد. ما در انجمن آسیب شناسی اجتماعی ایرانیان در سال۹۰ پژوهشی را پیرامون مواد مخدر صنعتی انجام دادیم که نتایج آن حاکی از تغییر الگوی مصرف ۶۳درصدی معتادان به مواد سنتی به سمت مواد صنعتی از جمله شیشه بود. براساس این نتایج حدود ۳درصد از معتادان به مواد مخدر صنعتی را زنان تشکیل می دهند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

پنج شنبه 18/8/1391 - 0:34 - 0 تشکر 572396

وقتی زنی معتاد شود، شدت بحران بیشتر است
عبادی درخصوص پیامدهای متفاوت اعتیاد در زنان و مردان می گوید: نتایج مطالعه ای که درباره مصرف مرفین انجام شده است، نشان می دهد، یک زن پس از ۲سال به مرحله شدید اعتیاد می رسد، این زمان برای یک مرد ۸سال طول می کشد. به دلیل ساختار متفاوت، جسم و روان زنان نمی تواند مواد مخدر را به مقدار زیاد و برای مدت طولانی تحمل کند و به سرعت آثار خود را نشان می دهد. همین موضوع موجب می شود که هم جسم آنان تحلیل رود و هم با سرعت و شدت بیشتری در معرض آسیب های روانی قرار گیرند.
این کارشناس اعتیاد درباره پیامدهای خانوادگی و اجتماعی متفاوت اعتیاد در زنان می گوید: «پدر و مادر به عنوان دو الگوی مهم در خانواده اگر هر یک دچار اعتیاد شوند، فرزندان یکی از الگوهای درست را در زندگی از دست می دهند، چرا که با قبح زدایی از مصرف مواد مخدر در خانواده، فرزندان براحتی گرایش به مصرف پیدا می کنند، اما وقتی در یک خانواده مادر معتاد می شود، شدت گرایش فرزندان به اعتیاد چند برابر بیشتر است. تجربه نشان می دهد، اگر فقط پدر خانواده معتاد شود، مادر به عنوان یک عامل کنترل کننده برای محافظت فرزندان در مقابل اعتیاد به شکل های مختلف تلاش می کند، اما وقتی یک زن معتاد می شود، شدت بحران چند برابر است. فرزندان در معرض آسیب بیشتری قرار می گیرند و ممکن است اعتیاد به همه اعضای خانواده کشیده شود.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

پنج شنبه 18/8/1391 - 0:34 - 0 تشکر 572397

درمان اعتیاد در زنان به مراتب دشوارتر از مردان است
زنان اولین و بیشترین قربانیان بسیاری از آسیب ها و انحراف های اجتماعی هستند. در این میان اعتیاد، نه نخستین بلکه یکی از مهم ترین این آسیب هاست. هر جا که پای اعتیاد به موادمخدر بازمی شود، در صف نخست قربانیان آن، زنان قراردارند. جدا از زنانی که با معضل اعتیاد همسر و خانواده پدری مواجه هستند، به اعتقاد کارشناسان، زنان معتاد بسیار آسیب پذیرتر از مردان معتادند، چرا که مصرف مواد در زنان با آسیب های اجتماعی دیگری از جمله فرار از خانه، روسپیگری و فقر توأم است. از سوی دیگر زمانی که یک زن معتاد می شود، تنها خود گرفتار پیامدهای فردی و اجتماعی آن نمی شود، بلکه فرزندان و خانواده نیز تحت تأثیر قرار می گیرند و ارکان خانواده به سمت فروپاشی پیش می رود.
شاید یکی از عواملی که ترک اعتیاد در زنان را در مقایسه با مردان دشوارتر می کند، این است که جامعه نسبت به اعتیاد زنان حساس تر است. به همین دلیل، درمان اعتیاد در زنان به مراتب دشوارتر از مردان است، چون تصور عمومی این است که وقتی یک زن اعتیاد پیاد می کند. به امور غیراخلاقی کشیده می شود و معمولا نخستین واکنش خانواده ها در مقابل اعتیاد یک زن یا دختر، انکار موضوع است.
فرهاد عبادی درباره تفاوت درمان اعتیاد در زنان در مقایسه با مردان می گوید: اعتیاد یک بیماری جسمی و روانی است، اما همان طور که گفته شد، پیامدهای جسمی و روانی آن در زنان بیشتر است و سریع تر اتفاق می افتد، به همین دلیل درمان اعتیاد در زنان هم دشوار است، اما آنچه در جامعه ایران درمان اعتیاد را برای زنان دشوارتر می کند، آن است که تعداد مراکز درمان اعتیاد بویژه کمپ های درمانی برای این عده، بسیار کم است و هزینه های آن در مقایسه با کمپ های درمانی مردان بسیار بیشتر است. این موضوع دامنه حمایت از زنان معتاد را برای ترک کمتر می کند و بسیاری از خانواده ها پس از چندبار تلاش بی نتیجه، زن را رها می کنند و روشن است که چه آسیب هایی در انتظار چنین زنانی است.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی