ورزش و تندرستی (بازدید: 430)
سه شنبه 16/8/1391 - 11:26 -0 تشکر 572062
نکونام: کی باید بیشتر از من پول بگیره؟!

بر گرفته ازبرترین مجله اینترنتی ایران

  شاید از نکونام انتقاد کنند که در زمین چندان درگیر بازی نمی کند. شاید انتقاد کنند که عقب می ایستد و دفاع می کند. شاید انتقاد کنند که کم کار است. اما وقتی با او حرف می زنی، اصلا نشانی از آن هافبک تیم ملی را ندارد. اصلا در موضع دفاعی نمی رود. انتقاد را با انتقاد جواب می دهد. آنقدر رک حرف می زند که صراحتش همه را قانع می کند.

او در دو ساعتی که روی صندلی روبروی ما نشسته بود هیچ سوالی را بی پاسخ نگذاشت. برخلاف برادرش که کنارش نشسته بود و کسی اصلا صدایش را نشنید. او آنقدر تند و با هیجان حرف زد که فنجان چای او را سه بار عوض کردند و حتی بار سوم هم آنقدر داغ حرف زد تا چای سرد شد.

پس از مدت ها سکوتش را شکسته بود و دوست داشت به همه انتقادها جواب بدهد. آنقدر که از شنیدن بعضی از سوالات خوشحال هم می شد. جوری حرف می زد که همه را به یاد آن هافبک دفاعی جوان تیم بلاژویچ انداخت. آماده، صریح و جنگجو.

کی باید بیشتر از من پول بگیره؟

سه شنبه 16/8/1391 - 11:28 - 0 تشکر 572064

چی شد که به ایران برگشتید؟ چه انگیزه ای وجود داشت؟ به هر حال در لالیگا بودید و یک سال دیگر با اوساسونا هم قرار داشتید. فیکس بازی می کردید. آرزوی همه این است که آنجا باشند. ولی شما آن موقعیت را داشتید و برگشتید.

- سخت بود برگشتن به ایران. من تصوری که از ایران داشتم برای 7 سال قبل بود نه برای الان. شرایطی هم که در ایران داشتم همیشه یک بازیکن بدون حاشیه و سروصدا بودم. تو پاس بازی می کردم که هیچ مشکلی نداشتیم اما واقعا در اسپانیا خسته شده بودم. من سال اول و دومی که به اسپانیا می رفتم، روزی که در فرودگاه خداحافظی می کردیم، خودم و خانواده ام تا دو سه روز حالمان گرفته بود.


مثلا من دوشنبه از اسپانیا می آمدم، سه شنبه صبح می رسیدم تهران، بعدازظهر تمرین، چهارشنبه بازی. بلافاصله بعد بازی باید می رفتم فرودگاه. شنبه بعدی هم بازی داشتم. من 7 سال این وضعیت را داشتم. برایم سخت بود. واقعا هم سخت بود. همه چیز آنجا برایم عالی بود. خودتان می دانید من در آن 7 سالی که آنجا بودم تمام افتخارات باشگاه اوساسونا را به دست آوردم.

 رکورد گلزنی، بیشترین بازی، بهترین هافبک، کاپیتانی تیم، قرارداد سنگین، همه چیز را من داشتم ولی همه اینها برای من راحتی نمی آورد. یک روز یادم هست مادرم به من گفت: «بسه دیگه. بیا. مگه ما چند سال می خواهیم زندگی کنیم که تو همه اش بیرون ایرانی یا وقتی میای تو اردویی.» واقعا کمی که فکر کردم گفتم فکر کنم کافی باشد. من نیم فصل دوم پارسال دیگر تصمیم را گرفته بودم که برگردم ایران.


به ایران بیایی یا به کشوری نزدیک ایران؟

- واقعیتش اول می خواستم بیایم نزدیک ایران بازی کنم. ترکیه بود. قطر بود. امارات بود. پیشنهاد قطر واقعا یک پیشنهاد وسوسه برانگیز بود که من فکر نمی کنم کسی از آن بگذرد ولی من واقعا از آن گذشتم. حتی آنها حاضر بودند پول یک سال قرارداد من را جلو نقد بدهند. قطر را به خاطر تیم ملی انتخاب نکردم. به خاطر اینکه شرایطمان حساس بود. گفتم شاید بازی های تیم ملی را از دست بدهم یا تیم ملی به جام جهانی صعود نکند.


چرا؟ یعنی چی؟

- به این فکر می کردم که قطر رقیبمان است. شاید بخواهند یک مصدومیت عمدی به وجود بیاورند یا اینکه شرایط بدنی ام طوری شود که یک دفعه بخواهند من را بازی ندهند. عرب ها برای شان شخصیت و سطح بازیکنان مهم نیست. یک دفعه بازیکن را کنار می گذارند. برای همین تصمیم گرفتم به کشورهای عربی نروم.

برای ترکیه هم زمانی شد که بشیکتاش با یوفا مشکل مالی پیدا کرد که یک سال هم آنها را کنار گذاشتند. شرایط مالی شان خوب نشد و بشیکتاش هم منتفی شد. به همین خاطر تصمیم گرفتم که به ایران بیایم. اگر ترکیه می شد قطعا به ترکیه می رفتم به این خاطر که لیگ اروپایی بود. نزدیک هم بود. برایم راحت بود. هم برای خودم و هم برای رفت و آمدم برای بازی های ملی.

شما ببینید من برای یک پرواز پامپلونا رفت و برگشتم از پامپلونا 24 ساعت در راه بودم. من ساعت 4 صبح راه می افتادم، ساعت 5/1 صبح به وقت ایران می رسیدم تهران. دوباره بعد از بازی من باید این مسیر را می رفتم فرودگاه، از فرودگاه می رفتم آلمان، در آلمان پنج شش ساعت معطلی.


بعد از یک بازی سنگین و فشرده برو بیلبائو. یعنی بازیکنان ما وقتی در اوساسونا من می رفتم و می آمدم همه می گفتند «دمت گرم خداوکیلی». بعد می رفتم آنجا و بازی می کردم. در آن بازی های سنگین آنجا. واقعا فشار خیلی روی من بود در آن 7 سال.

سه شنبه 16/8/1391 - 11:29 - 0 تشکر 572065کی باید بیشتر از من پول بگیره؟


در ماجرای پیوستن تو به استقلال مدیریت باشگاه اصلا خوب مدیریت نکرد، کلی اطلاعات ضد و نقیض دادند


- من یک سوال می کنم. در فوتبال ایران کی باید از من بیشتر پول بگیرد؟ اما مشکل اینجاست که ما همه در ایران می خواهیم بدانیم کی چقدر می گیرد. به کسی اصلا این موضوع مربوط نیست. باورکنید در اروپا طی این 7 سال من اصلا نمی دانستم بغل دستی ام چقدر می گیرد. به خدا قسم اگر می دانستم بغل دستی ام چقدر حقوق ماهانه یا چقدر پاداش می گیرد. اصلا نمی دانستیم. دلیلی هم ندارد کسی بداند. روزنامه ها هم نمی دانستند. مردم هم نمی دانستند.

سه شنبه 16/8/1391 - 11:30 - 0 تشکر 572067

مردم که همه را می دانند. هنگامی که بازیکنی قرارداد می بندد خبرش منتشر می شود مثلا هفته ای اینقدر.


- رقم انتقالش را می گویند. این یک چیز طبیعی است. مثلا 70 میلیون یورو دادند کریستیانو رونالدو را از منچستریونایتد خریدند. این مهم نیست. تنها دستمزد ماهانه نیست. پاداش هست. حق بازی دارد. کارهای تبلغاتی هست. کسی اصلا به شما نمی گوید.

کسی برای شما حساب نمی کند. شما زمانی سوال می کنید و می گویید چقدر انتقال این بازیکن برای شما آب خورده، می گوید مثلا دو میلیون یورو. اینقدر به باشگاه داده شده و اینقدر هم قرارداد خود بازیکن. این نت هست. مالیات دررفته است. حق بازی، حق کارهای تبلیغاتی هست. الان ببینم کسی می داند قرارداد کریستیانو رونالدو چقدر است واقعا؟

سه شنبه 16/8/1391 - 11:31 - 0 تشکر 572068

درآمد مجموع سالیانه اش را می گویند.


- اما مبلغ پاداش هایی که می گیرند نیست. قراردادهایی که دارند و اسپانسرهایی که می گیرند، هیچ کدام نیست. می گویند مسی 12 میلیون یورو می گیرد. یا مورینیو. اما همه اینها را هم شما بدانی، باز پاداش هایش را نمی دانی، حق بازی اش را نمی دانی. ما فقط چیزی را به عنوان عدد می دانیم اما در ایران همه می خواهند بدانند این چقدر گرفته.

بعد با یکی، دو بازی بازیکن را می سنجند که این پول زیادش بوده یا کم. هر بازیکنی هر چقدر می گیرد به نظر من باید اول از باشگاهش پرسید که چرا به این بازیکن اینقدر دادی. می تواند بگوید به من یک میلیون می دهد یا 10 میلیون می دهد. کسی نمی تواند این وسط بگوید که نه، این حقش 10 میلیون هست یا نیست. گاهی باشگاه نیاز دارد یک گلر خوب بگیرد. وقتی تیمتان در آن نقطه مشکل دارد باید پول خرج کنید. حالا یک میلیون باشد یا صد میلیون.


کی باید بیشتر از من پول بگیره؟


همانطورکه هیوا گفت انتقال شما در باشگاه استقلال بد مدریت شد. از یک طرف مدام می گفتند ما به اوساسونا پول دادیم. یک چک 700 هزار تایی. از آن طرف اوساسونا می گفت هیچ پولی دریافت نکرده ایم.

- دقیقا همینطور است ...

سه شنبه 16/8/1391 - 11:37 - 0 تشکر 572070

بهتر بود همان اول می گفتند رقم را نمی گوییم.یا می گفتند ما یک هافبک دفاعی تاپ میخواهیم. اینقدر هم حاضرم برای او هزینه کنم. به هر حال جواد نکونام است و کاپیتان تیم ملی.- من خودم مخالف این موضوع بودم. به همه هم گفتم که من خودم مبلغ را نمی گویم. دوست هم ندارم باشگاه بگوید اما باشگاه یک رقمی را اعلام کرد. من هم گفتم اگر باشگاه گفته بروید و از باشگاه بپرسید اما واقعیت این است که باشگاه اوساسونا 500 هزار یورو پول پارسالم را به من نداده. من باید پولی به آنها بدهم که پول پارسالم را با آنها تسویه کنم. آنها به من لطف کردند.


این را شنیدیم ...


- واقعیت است به خدا. من تازه این موضوع را باز کردم. من 500 هزار یورو پولم آنجاست. شما حساب کنید 500 هزار یورو پول من که آنجاست به یوروی الان چقدر می شود. من باید چه کار کنم.


آن 500 هزار یورو را به عنوان پول رضایتنامه حساب کردند؟


- نه، پول رضایتنامه ام نیست. من باید یک پولی به باشگاه اوساسونا بابت این انتقال بدهم. آنها لطف کردند بدون اینکه پول را بگیرند تسویه حساب و ITC من را صادر کردند و کارهایش را انجام دادند اما با آنها قراری گذاشتیم که برای جدایی مبلغی را به آنها بدهم اما الان من پولی به آنها نداده ام. آنها هم پول پارسال من را تسویه نمی کنند. الان این وسط من هستم که دارم ضرر می کنم.


کی باید بیشتر از من پول بگیره؟


این پول کمتر از 500 هزار یورو است؟


- مبلغش را من نمی گویم چون تا حالا نگفتم و باز هم نمی گویم اما من یک پولی باید به اینها بدهم. مطمئن باشید حتما پول خوبی است که 500 هزار یورو را نگه داشته اند وگرنه می گفتند ما 100 هزارتای آن را نگه می داریم. از مسعود شجاعی می توانید بپرسید. چیزی نیست که بخواهم دروغ بگویم.


این فضای منفی ابتدای فصل روی شما هم تاثیر گذاشته بود؟- واقعا روی من تاثیر گذاشت. من بازیکنی هستم که آرامش دارم. چه در فوتبالم و چه بیرون فوتبالم. من آمدم ایران دیدم چه خبر است. آمدم ایران، دیدم آمدنم برای خودش یک پروژه شد. پول گرفتم یک پروژه، بازی کردنم یک پروژه. کاپیتانی استقلال هم که الان برای ما یک مشکل است. من به هیچ کدام از اینها عادت نداشتم اما عادتمان دادند دیگر.

سه شنبه 16/8/1391 - 11:39 - 0 تشکر 572071
البته چون چند سال از ایران دور بودید، توقع این فضاها را نداشتید. در این سال ها در پامپلونا راحت برای خودتان زندگی می کردید.- - بله، من 7 سال به خاطر همین آنجا بودم. بعد در پاس بودم. پاس تیمی بود که با نظم و انضباط بود و در آن حاشیه جایی نداشت. با توجه به مربیان خوبی که ما در پاس داشتیم، دیسیپلین همیشه بود. تیم ما حاشیه ای نداشت. ما آمدیم یک شرایط جدید، یکسری اتفاقات جدید را در فوتبال ایران دیدیم که من چون عادت نداشتم، تحت فشار قرار گرفتم.


برای بازگشت با بازیکنانی که شرایط مشابه شما داشتند، مشورت کردید؟ مثلا مهدی مهدوی کیا، وحید هاشمیان و علی کریمی. آنها بعد از سال ها بازی در فوتبال اروپا به ایران برگشتند. البته علی کریمی کمتر. شرایطشان شبیه شما بود.- اول یک چیز را بگویم. بازی در اروپا خیلی سخت است. از همین بازیکنانی که اسم بردید در اروپا بازی کردند، بپرسید بازی در اروپا چطور است. آنجا اصلا کاری ندارند کی هستی و چی هستی. خوب تمرین نکنی، بیرون می نشینی. تعارف هم ندارند. حتی اگر بهترین بازیکن تیمشان باشی. حتی کاپیتان تیمشان باشی. برای شان فرقی نمی کند. حالا کاپیتان یک کم فرق دارد، استثنا دارند. به خاطر اینکه آنها واقعا برای کاپیتان های تیمشان ارزش قائل هستند. نه فقط در تیم بلکه در کل اسپانیا.

واقعا هر اتفاقی می خواهد در تیمشان بیفتد کاپیتان ها در جریان هستند. این بحثش فرق می کنداما بقیه نه. شما فکر کنید یک بازیکن ایرانی بخواهد برود در اروپا فوتبال بازی کند چقدر شرایط سختی دارد. اما در ایران آمدنم من با مهدی مهدوی کیا صحبت کردم. یکسری چیزها را به من گفت. یک صحبت هایی کردیم اما چیز بدی نبود که بین ما رد و بدل شود اما هجمه ای که روی من بود با بقیه فرق می کرد.


کی باید بیشتر از من پول بگیره؟

سه شنبه 16/8/1391 - 11:39 - 0 تشکر 572072

دلیلش چه بود؟ کسی که مشکل شخصی با شما نداشت؟


- نمیدانم. مشکل شخصی نیست. ببینید یک موقع هست که یک نفر از فوتبال من خوشش نمی آید. یکی می گوید جواد نکونام فوتبالیست نیست. یکی می گوید خوب است. یکی می گوید بلد نیست شوت بزند. به هر حال هر کس یک نظری دارد. شاید باورتان نشود وقتی آمدم اینجا گفتم حتما فوتبال برایم سبک تر می شود. یعنی فکر می کردم فوتبال ایران برایم سبک تر است اما واقعا بعضی بازی ها است که بیشتر از دوران بازی در اوساسونا خسته می شوم.

چون اینجا باید جور کس دیگری را هم بکشی. آنجا 11 نفر وظایفشان را به خوبی انجام می دهند. یعنی اصلا نیازی نیست من بروم پشت فلان بازیکن یا پشت دفاع و هافبک را پوشش بدهم. اینجا یک دفعه می بینی دو سه نفر کارشان را انجام می دهند اما نه آنطور که باید و شاید فشار بیشتر می شود.

خدا را شکر یک عادتی شده که وقتی استقلال می بازد اولین مقصر جواد نکونام است. تیم ملی می بازد اولین نفر جواد نکونام است. آن زمان هم که علی دایی بود، علی دایی بود. مهدوی کیا بازی می کرد، مهدی مهدوی کیا بود. علی کریمی بود، علی کریمی. سریع گنده را می زنند. به خاطر چی، نمی دانم. دلیلش را واقعا نمی دانم. تیم ملی به لبنان باخته. من یکی از بهترین بازی های فوتبالم را کردم. فکر کنم از بازی کره خیلی بهتر بازی کردم. در آن گرما و شرایط زمین.کی باید بیشتر از من پول بگیره؟

سه شنبه 16/8/1391 - 11:40 - 0 تشکر 572073

آن شوتی را هم که در آخر بازی با لبنان زدید، داشت گل می شد.


- من در آن بازی 5 شوت داشتم به سمت چهارچوب. 3 تای آن در چهارچوب بود. 2 تای آن را گلر استثنایی گرفت. من یکی از بازی های خوبم بود ولی در آن بازی گل نزدم. همه شروع کردند به انتقاد. اصلا فوتبال اینجوری نیست. من در استقلال یکی از کسانی هستم که بیشترین دوندگی را دارم اما همه انتقاد می کردند جواد نکونام خوب بازی نمی کند چون گل نزدم. من اصلا نیازی نیست گل بزنم. من اگر گل می زنم دارم یک کار اضافه انجام میدهم. ژابی آلونسو در لالیگا چند گل می زند؟ شما به من بگویید چند گل می زند. یا بوسکتس چقدر گل می زند. به من بگویید چند گل می زند دیگر. یا همین سانگ.


پارسال ما خودمان یک آماری درآوردیم. نیم فصل اول هنوز تمام نشده بود. در بین هافبک دفاعی ها بیشترین گل را در لالیگا زده بودی.


- بله.


فکر کنم 5 تا گل بود...


- من اصلا بحثم این است. ژابی آلونسو در رئال مادرید. روی دروازه همه تیم ها هم حمله می کنند چند گل در فصل می زند؟ دو، سه تا، نهایتا اگر بزند. پارسال یک گل زد. من نمیدانم در ایران چرا هافبک دفاعی ها راحت گل می زنند. چون همه پخش و پلا بازی می کنند هافبک دفاعی ها می روند گل می زنند. من خودم که ایران بودم می رفتم گل می زدم، جایم خالی می ماند و مهم نبود اما حالا فوتبال فرق کرده. شما جایت را خالی بگذاری، جایت را می گیرند، می چرخند، شوت می زنند و گل می زنند.

من وظیفه ام را دارم انجام می دهم. کار من دفاع است. استقلال هم کم گل خورده. این یعنی تیم کار دفاعی اش مشکل نداشته. نمی گویم کار فقط ما دفاع و هافبک ها. کل سیستم دفاعی تیم خوب بوده. من هم وظیفه ام کار دفاعی و بازیسازی است.

وقتی مربی تیم از من راضی است، بهترین چیزی است که من دارم. هر مربی که به ایران آمده من را بازی داده یا انتخابم کرده. از زمانی که بلاژویچ بوده با آن همه بازیکن بزرگی که داشتیم تا الان که کی روش است.


کی باید بیشتر از من پول بگیره؟

سه شنبه 16/8/1391 - 11:44 - 0 تشکر 572074

دوره بلاژویچ اولین بار بود که به تیم ملی دعوت شدی؟

- نه، من اولین بار زمان آقای طالبی آمدم. سال 1379 اولین بار بود.

اما بلاژویچ بود که شما را بازی داد.

- من زمان آقای طالبی هم بازی کردم در بازی های غرب آسیا اما اولین بازی رسمی ام را با بلاژویچ کردم جلوی عربستان.

الان که شما به عنوان هافبک دفاعی بازی می کنید همه در ذهن شان این است که نکونام باید جلو بیاید و گل بزند. سبک بازی الان شما را با چیزی که پنج، شش سال پیش می دیدند، مقایسه می کنند. قبول کنید نسبت به آن سال ها کمتر می دوید.


- من 7 سال پیش که در ایران بازی می کردم اصلا کسی تیم ها را آنالیز نمی کرد. فقط زمان آقای جلالی، ایشان تیم ها را آنالیز می کرد و فیلم می دید. الان همه تیم ها، تیم های دیگر را آنالیز می کنند. من می توانم بروم جلو. کاری ندارد که. رفتن جلو که راحت است، برگشتش مهم است. 7 سال پیش را که همه 2-5-3 بازی می کردند با فوتبال الان که این همه سیستم هست، یکی می کنید؟

من در همین پست هافبک دفاعی با همین خصوصیات. با همین گل کم زده و نزده شدم جواد نکونام. الان هم با همان ها جواد نکونام هستم. انتقادها باید منطقی باشد. باید دلیلی بیاوریم که فلانی فوتبالش ضعیف شده. دوندگی من را نمی توانید بگویید کم شده. شما بروید آمار بگیرید، اگر جواد نکونام زیر 10 کیلومتر دویده باشد من می گویم شما درست می گویید.کی باید بیشتر از من پول بگیره؟

سه شنبه 16/8/1391 - 11:45 - 0 تشکر 572075

البته یکی از ضعف های فوتبال ایران این است که چون آمار بازی دقیق منتشر نمی شود، انتقادها سلیقه ای می شود.


- ما در استقلال آمار دقیق از بازی ها داریم. آقای قلعه نویی هفت، هشت هفته پیش آمار داد که من بیشترین دوندگی را داشته ام. آن آمار را باشگاه ما دارد. هر وقت من کم می توانند از باشگاه تلفنی بگیرند یا اصلا پرینتش را بگیرند. متاسفانه در ایران غرزنی راحت است.

من می نشینم برای خودم حرف می زنم. اصلا در ایران اگر بخواهی جواب بدهی وقت کم می آوری در روز برای جواب دادن. قانع کردن سخت است. اصلا دلیل می آوری می گویند بهانه آورد. مدرک می آوری می گویند خودش درست کرده. مثلا وظیفه دفاع راست چیست. پوشش بدهد، توپ گیری کند، سانتر کند، شوت بزند، گل بزند، وظیفه اش چیست؟ اینها را فاکتور ببندند، امتیازدهی کنند.

ببینند از مثلا 10 امتیاز چند می گیرد. آربلوا، دفاع راست رئال مادرید در کل لیگ اسپانیا 10 سال بازی کند، چند گل می زند؟ یک گل، آن هم اگر بزند. دفاع راست تیم خودمان در اوساسونا اصلا گل نمی زد. فقط دفاع می کرد. وظیفه اش را انجام می داد. ما دفاع وسطی داشتیم 7 سال آنجا بود یک گل هم نزد. خوزتچو که اینجا در ایران می گفتند خوزه ایکس او. البته 6 سال، چون سال آخر رفت اما مگر کسی گفت بیرون بنشیند. این دفاع نیست؟ ما هافبک دفاعی و کاپیتانمان 436 بازی در لالیگا دارد با اوساسونا.

در 3 سال آخری که من آنجا بودم، پنالتی زن اول تیممان او بود. از سال دوم که من پنالتی گل زدم تا پارسال که آنجا بودم. در این 5 سال حتی یک گل هم نزد. پس بازی اش ندهند دیگر. چرا بازی اش می دهند؟ الان که الان است دارد فیکس بازی می کند. اطلاعاتمان واقعا در ایران پایین است اما واقعا همه چیزمان به هم می خورد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی