فرهنگ پایداری (بازدید: 519)
سه شنبه 9/8/1391 - 1:41 -0 تشکر 570460
اولین شهید روحانی دفاع مقدس كیست؟؟!!ابتدا درود بیكران خود را نثار تمام شهدای به خون خفته ی ایران عزیز می نمایم كه با بذل جان خویش موجب سربلندی و عزت ایران عزیز شده و هر آنچه داریم از خون پاك این عزیزان است. برای روح عرشی آن عزیزان علو درجات را از خداوند سپحان مسئلت دارم و امید شفاعت خود را از سوی آن یاران به خون خفته دارم.

هدف از نوشتن این مطلب كم رنگ كردن جایگاه رفیع شهید والا مقام شهید حجت الاسلام « محمد حسن شریف قنوتی » كه در تاریخ جنگ از او به عنوان اولین شهید روحانی دفاع مقدس نام می برند نیست كه در عصر روز 24 مهر ماه 1359 در خرمشهر به فیض عظمای شهادت نایل آمد و با خدای خویش به بهای جان عزیزش معامله نمود.

اما اولین شهید روحانی دفاع مقدس شهید شاهد، جاوید الاثرحجت الاسلام « شهید ولی الله سلیمانی فرد » می باشد كه در تاریخ 22 مهر ماه 1359 در سر پل ذهاب به سوی معبودش پر كشید و عرشی بودن را بر خاكی ماندن ترجیح داد.

شهید حجت الاسلام ولی الله سلیمانی فرد کیست؟

شهید والامقام حجت الاسلام ولی الله سلیمانی فرد در پاییز سال 1337 در روستای ازنی از بخش چهاردانگه شهرستان ساری استان مازندران در خانواده ای كشاورز، و در دامان مادری از سلاله ی زهرا سلام الله علیها دیده به جهان گشود. پدرش فیض الله و مادرش سیده بی بی موسوی نام دارد. ایشان دوره ابتدایی را در دبستان روستای ازنی طی نمود و به دلیل علاقه وافری كه به مسایل مذهبی داشت، در جلسات سخنرانی وعاظ حضور می یافت و عینا مطالب را در سینه ضبط نموده و برای همسالان خود بیان می كرد به طوری كه تحسین عموم را بر می انگیخت. همین عامل جرقه ای شد كه وی پس از طی دوران ابتدایی جهت فرگیری دروس حوزوی به شهرستان ساری عزیمت نمود و در مدرسه علمیه مصطفی خان و تحت اشراف مرحوم آیه الله شفیعی به تحصیل حوزوی پرداخت. مادر شهید می گوید: « در ایام ماه مبارك رمضان، شهید سلیمانی در حسینه روستای ازنی به سخنرانی و نوحه خوانی می پرداخت كه مورد توجه بیش از پیش مرحوم حجه الاسلام و المسلمین مهدوی ( امام جمعه فقید كیاسر، جویبار ) قرار گرفت و ایشان شهید را برای مهاجرت به قم و توشه گیری از علما و مراجع بزرگ ترغیب نمود و در نتیجه عازم شهر مقدس قم شد.»

ایشان در سال 1357 با بانویی از خانواده ای كشاورز و شیفته و علاقمند به اسلام و روحانیت، ازدواج نمود كه حاصل این ازدواج پر بركت دو فرزند، یك دختر به نام زهره و یك پسربه نام روح الله می باشد كه پسر ایشان بعد از شهادت ایشان متولد شد.

پس از هجرت به شهر قم از محضر اساتید بزرگی همچون استاد شهید مرتضی مطهری و آیت الله العظمی مكارم شیرازی، آیت الله نوری همدانی و ... كسب فیض نمود.

در عرصه تبلیغ دین با سفر به نقاط مختلف كشور از جمله شیراز، كرمان، خمین، زاهدان، اراك، ساری، گرگان و ... به افشاگری و مبارزه علیه رژیم پهلوی می پرداخت و با سخنرانی های كوبنده و آتشین كه هنوز در اذهان مردم نقش ماندگارش باقی است، خشم عمال رژیم طاغوت را بر انگیخت تا جایی كه همین افشاگری ها سبب شد كه ساواك ایشان را دستگیر كرد و مورد شكنجه قرار داد، زمانی كه آزاد شد، از ایشان سوال كردند: «خیلی به شما سخت گذشت.» ایشان در پاسخ گفتند: « كاری كه برای اسلام باشد مشكل نیست.»

عضویت فعال شهید و همسرش در جمعیت موتلفه اسلامی از جمله فعالیت های سیاسی و مبارزاتی ایشان بود.

شهید سلیمانی فرد علاوه بر مبارزات سیاسی، برای رفع فقر فرهنگی و تبعیض در جامعه آن روز اقدامات موثری از برگزاری كلاس قران و احكام برای جوانان در روستای ازنی اقدام به تاسیس كتابخانه در جوار مسجد زادگاهش انجام داد. این كتابخانه به ظاهر كوچك ملجا و پناهگاه جویندگان علم و حقیقت علی الخصوص جوانان شد.

به علاوه ایشان با تهیه جزوات مذهبی و تنظیم و تكثیر نوارهایی با صدای دلنشین، كه مشتمل بر زندگی ائمه بود به ارشاد و هدایت جوانان می پرداخت.

شهید سلیمانی با پیروزی انقلاب، سنگر مبارزه علیه طاغوت را به سنگر سازندگی مناطق محروم تبدیل كرد. پیگیری مستمر ایشان در زمینه عمران روستایی منجر به تاسیس حمام عمومی توسط جهاد سازندگی در روستای ازنی شد. رایزنی شهید برای تاسیس و بهسازی مدرسه نمونه ای دیگر از خدمات وی بود.

با آغاز جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق برگ زرین دیگری از كتاب عشق و حماسه این روحانی فداكار ورق خورد و مبارزاتش رنگ خون گرفت. علاقه وافر این روحانی به اعتلای پرچم اسلام و وطن به حدی بود كه با داشتن طفلی چند ماهه و فرزندی كه چشم انتظار به دنیا آمدنش بود و علاقه به همسر فداكارش مانع از رفتن به جهاد در راه خدا نشد و به خاطر خدا از تمامی علایق دنیوی دست شست.

در همان روز های ابتدایی جنگ به عنوان اولین گروه رزمی تبلیغی روحانیون در معیت حضرت ایه الله العظمی نوری همدانی عازم جبهه های حق علیه باطل شد و مدال پر افتخار شهادت زینت بخش وجودش شد.

شهید سلیمانی فرد در مدت حضورش در منطقه عملیاتی سر پل ذهاب در جبهه های غرب كشور به انجام رسالت تبلیغی و جهادی خود پرداخت.

سر انجام این روحانی وارسته و مبارز خستگی ناپذیر در بیست و دوم مهر 135۹ در سر پل ذهاب به خیل شهدای اسلام پیوست و خاكیان را رها نموده و با جسم و روحش به افلاك پر كشید و همانند مادرش زهرا سلام الله علیها مدفنش مخفی ماند و عزیزانش را چشم به راه گذاشت.

مادر شهید می گوید: « پس از شهادت فرزندم ولی الله و مفقود الاثر (جاوید اثر) شدن او، خیلی گریه و بی تابی نمودم تا اینكه شبی در عالم خواب فرزندم را دیدم كه پرچمی به دست داشت و بربالای بلندی ایستاده بود. رو به من كرد و گفت: مادر چرا ناراحتی؟ من طلبه امام زمان بودم و در راه یاری امام زمان به شهادت رسیدم، دیگر گریه و زاری جایی ندارد.»

 

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

سه شنبه 9/8/1391 - 1:41 - 0 تشکر 570461


وصیت نامه شهید ولی الله سلیمانی فرد

خدایا به ما توفیق ده تا در راه تو خون ناقابل خود را نثار كنیم. اگر مردم برایم گریه نكنید، زیرا دشمن از این كار شما خوشحال خواهد شد. بدی های مرا عفو نمایید.

خدایا! جمهوری اسلامی ایران را به پیروزی نهایی برسان.

پروردگارا! رهبر كبیر انقلاب اسلامی، امام خمینی را از جمیع بلیات محفوظ و مصون بدار.

دخترم زهره جان! تو همواره بعد از من باید همانند حضرت زینب پیام رسان خون شهدا باشی. در این راه مجدانه بكوش و لحظه ای از پای ننشین.

همسرم! درس شهامت و شجاعت را از فاطمه زهرا بیاموز و در این راه گام بر دار و از مسیر الله هرگز منحرف مشو. اگر اسلام و جمهوری اسلامی ایران پایدار نمی ماند مگر با كشته شدن ما، پس ای گلوله ها بیایید و بدن ما را سوراخ سوراخ نمایی، اما اسلام عزیز و جمهوری اسلامی ایران باقی بماند. ان شاء الله .

از همه ی شما التماس دعا دارم. از همه شما پدر و مادرم و برادران و خواهرانم و همسر و دخترم و سایر دوستان و فامیلان خدا حافظی می نمایم. خدا حافظ ...اما ما چه کرده ایم؟!! و چه باید بکنیم؟

هر شهر و استانی افتخار داشتن چنین شهیدی را داشت آیا مثل ما، مازندرانی ها عمل می كرد؟ آیا نباید از این افتخار بزرگ دفاع می نمودیم.

آیا نباید در شهر ساری برای شناساندن این عزیز خیابان و یا میدانی را به نامش می كردیم؟

آیا نباید در سالگرد این شهید با نصب پارچه و بنر در سطح شهر یاد آن عزیز را گرامی و زنده نگه می داشتیم؟

آیا نباید برای شناساندن این روحانی آگاه و عاشق شهادت سمینار برگزار می كردیم:

آیا نباید صدا و سیمای مركز مازندران تا كنون چندین برنامه به زندگی ایشان اختصاص می داد؟

تا این افتخار بزرگ مانند افتخارات دیگر به راحتی از دستمان خارخ نشود.

گرچه ایشان برای داشتن مقام اول این راه عاشقانه و عارفانه را انتخاب نكردند و او معاملعه خود را با حضرت حق انجام دادند. اما  اینجانب كه افتخار آشنایی از نزدیك با ایشان را داشتم و با توجه به افتخار هم محلی بودن با این شهید والا مقام بر خود فرض دانستم تا این مطالب را به نگارش در آورم.

از مسئولین بلند مرتبه استان، از نمایند ی محترم ولی فقیه در استان از استاندار فهیم و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، رییس محترم بنیاد شهید استان و دیگر عزیزان عاجزانه در خواست می شود تا با پیگیری های خود نام شهید ولی الله سلیمانی فرد از استان علوی مازندران به عنوان اولین روحانی شهید در دفاع مقدس ثبت نمایند و كارهایی كه برای شناسایی آن شهید را انجام ندادیم انجام دهیم.

در پایان برای روح ملكوتی شهید ولی الله سلیمانی فرد و تمام شهدای ایران سرفراز درود می فرستیم و به آن شاهد به قول فردوسی عرض می نماییم:

چــــو ایران نبــاشد تن من مبــاد             بدین بوم و بر، زنده یك تن مباد
دریغا است ایران كه ویران شود               كنـــام پلنــگان و شیـــران شود

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی