فرهنگ پایداری (بازدید: 76)
سه شنبه 9/8/1391 - 1:18 -0 تشکر 570400
نشان بی‌نشان‌های جبهه چه بود؟

 

  وسیله‌ای مناسب برای عزا و مصیبت اهل بیت عصمت و طهارت (ع)؛ مشخص‌ترین وسیله برای لباس بسیجی و یادگار جنگ، تنها چیزی که رزمنده می‌توانست موقع به شهادت رسیدن به همرزمش ببخشد که نشان بی‌نشانی‌ها بود.

 

  در طول دوران دفاع مقدس در میان رزمندگان اسلام، آداب و فرهنگ‌های خاصی وجود داشت که توانست آنها را در شرایط سخت؛ با روحیه بالا در بهترین شرایط نگه دارد. یکی از این آداب‌ها مربوط به استفاده از چفیه در میان رزمندگان است.

«چفیه» که‌ به آن «چپی» هم می‌گفتند؛ دستمالی است به ‌طول و عرض تقریبی یک متر، جنس آن نخی است و قدرت جذب رطوبت آن زیاد، چفیه‌ در جبهه هم حوله حمام بود و هم سفره نان.

درکارهای سنگین‌ مثل شال به کمر می‌بستند و موقع گرد و غبار خصوصاً در مناطق رملی و وزیدن بادهای تند به سر و صورت می‌پیچیدند. به عنوان بقچه و ساک دستی وسایل را در آن می‌گذاشتند و به حمام می‌رفتند.

وقتی از آسمان آتش می‌بارید و هوا فوق‌العاده گرم بود، آن را خیس می‌کردند و جلوی صورت در خلاف جهت باد می‌گرفتند که با وزیدن نسیمی مانند کولر هوا را دلپذیر و مطبوع می‌نمود، منتهی با شدت گرما خیلی زود خشک می‌شد؛ وقتی آن را خیس می‌کردند و باد می‌دادند و به صورت فرد گرما‌‌زده می‌انداختند و در هوای 50 درجه او را از مرگ حتمی نجات می‌داد.

«چفیه» در اوقات فراغت در کنار رودخانه‌ها، سدها، هورها، و کانال‌ها تور ماهیگیری بود، هر وقت بچه‌ها از عملیات برمی‌گشتند و تدارکات گردان می‌خواست به آنها شربت بدهد نو و تمیز آن صافی شربت بود. در منطقه حین عملیات برای بستن زخم مجروحان بهترین و در دسترس‌ترین باند و شریان‌بند بود و موقع تک‌های شیمیایی با نبودن ماسک ضدگاز، بهترین وسیله چفیه خیس بود.

چفیه را به هنگام نماز به کمر می‌بستند یا دور گردن می‌انداختند و بعضی مانند عمامه به سر می‌پیچیدند و یا آن را به عنوان سجاده پهن می‌کردند و روی آن به نماز می‌ایستادند. چفیه سربند پیک‌های موتورسوار گردان بود؛ خصوصاً در هوای سرد. برای جلوگیری از سینوزیت.

چفیه وسیله‌ای مناسب بود برای عزا و مصیبت اهل بیت عصمت و طهارت (ع)، مشخص‌ترین وسیله برای لباس بسیجی و یادگار جنگ، تنها چیزی که رزمنده می‌توانست موقع به شهادت رسیدن به همرزمش ببخشد که نشان بی‌نشانی‌ها بود. چفیه بهترین وسیله‌ بود که وقتی در حجله شهید و تابلوی مزار او قرار می‌گیرد به تنهایی استغاثه و شهادت‌ها را با خود دارد.

برگرفته از فرهنگ جبهه

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی