بهداشت و سلامت (بازدید: 459)
دوشنبه 8/8/1391 - 21:1 -0 تشکر 570307
اشنایی با علائم و نشانه های تبخال و درمان آن

احتمالاً بسیاری از شما تجربه زدن تبخال را داشته اید: گوشه لب تان شروع به مورمور كردن می كند و یك نقطه كوچك و سفت كه نمی توانید آن را ببینید روی لب تان ظاهر می شود. پس از یكی دو روز تاول های قرمزرنگی روی لب تان به وجود می آید، این همان تبخال معروف است كه احتمالاً موقع خواب پدیدار شده است و راهی برای پنهان كردن یا برطرف كردن سریع آن وجود ندارد. تبخال كاملاً با آفت _ كه بعضی افراد آن را با تبخال مرتبط می كنند _ متفاوت است.

 تبخال ناشی از ویروس«هرپس سیمپلكس» یا ویروس تبخال ساده است و عارضه ای واگیردار است. آفت ها معمولاً مسری نیستند و زخم هایی هستند كه بر روی بافت های نرم درون دهان به وجود می آیند، جایی كه تبخال نمی زند. تبخال بیماری شایعی است، اگر چه نمی توان تبخال را معالجه كرد یا به كلی از آن پیشگیری كرد، اما راه هایی وجود دارد كه می تواند توالی بروز آن را كاهش دهد یا مدت بروز آن را محدود كند.


دوشنبه 8/8/1391 - 21:4 - 0 تشکر 570308

علائم و نشانه های تبخال


علائم و نشانه های تبخال عبارتند از:
- تاول های كوچك، دردناك پر از مایع كه روی منطقه برجسته، قرمز و دردناك پوست تان قرار دارند.
- درد یا مورمور شدن كه اغلب یكی دو روز پیش از ظهور تاول ها احساس می شود.
- معمولاً ۷ تا ۱۰ روز طول می كشد تا تبخال برطرف شود. تبخال معمولاً روی لب ها ظاهر می شود. اما گاهی روی سوراخ های بینی، چانه یا انگشتان دست هم دیده می شود و گر چه غیرمعمول است اما ممكن است تبخال در داخل دهان هم بروز كند -اما تنها برروی لثه ها یا كام سخت- كه در سقف قرار دارد. اگر زخمی روی بافت های نرم درون دهان تان ظاهر شود ممكن است آفت باشد ولی مطمئناً تبخال نیست. علائم تبخال ممكن است تا حداكثر ۲۰ روز پس از قرارگرفتن در معرض ویروس ظاهر نشود و معمولاً ۷ تا ۱۰ روز طول می كشد. تاول ها شكل می گیرند، می تركند و ترشح می كنند. سپس كبره زردرنگی تشكیل می شود و نهایتاً با ریختن آن پوست صورتی رنگی در زیر ظاهر می شود و تبخال بدون گذاشتن جا بهبود می یابد.

دوشنبه 8/8/1391 - 21:5 - 0 تشکر 570309

علل تبخال


گونه های معینی از ویروس هرپس باعث تبخال می شود. ویروس«هرپس سیمپلكس نوع ۱» معمولاً در صورت تبخال ایجاد می كند. ویروس«هرپس سیمپلكس نوع ۲» مسئول ایجاد تبخال های تناسلی است. با این حال هر دو نوع ویروس می توانند هم در ناحیه صورت و هم در دستگاه تناسلی تبخال ایجاد كنند. وقتی تبخال به ما سرایت می كند كه با شخصی كه دارای ضایعه فعال است تماس بگیریم.


استفاده مشترك از ظروف غذا، تیغ و حوله می تواند باعث سرایت عفونت شود. هنگامی كه یكبار به تبخال مبتلا می شوید ویروس در سلول های عصبی پوست تان نهفته باقی می ماند و ممكن است دوباره به صورت عفونتی فعال در همان محل اول یا نزدیك به آن ظاهر شود. در این صورت ممكن است در محل حمله قبلی احساس خارش یا برآمدگی كنید. تب، قاعدگی، استرس و قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممكن است عود تبخال را باعث شود.

دوشنبه 8/8/1391 - 21:6 - 0 تشکر 570310

چه وقت باید به پزشك مراجعه كرد


تبخال ها عموماً بدون درمان بهبود می یابند. اما در موارد زیر باید به پزشك مراجعه كنید:
- دچار بیماری دیگری هستید كه باعث اختلال دستگاه ایمنی شما شده است.
- تبخال هایی دارید كه پس از یك تا دو هفته به خودی خود بهبود نمی یابند.
- علائم بیماری شدید است.
- عودهای مكرر تبخال در شما رخ می دهد.


عوارض تبخال

تبخال مسری است. ویروس تبخال می تواند از طریق پوست با پوست از شخصی به شخص دیگر منتقل شود. ویروس«هرپس سیمپلكس» می تواند حتی زمانی كه تاول ها ظاهر نشده اند مسری باشد، اما بیشترین خطر عفونت در زمانی است كه تاول ها ظاهر می شوند تا زمانی كه آن ها كاملاً خشك می شوند و كبره می بندند. اگر به تبخال مبتلا هستید، از تماس با نوزادان، افراد مبتلا به اگزما(التهاب پوستی ناشی از آلرژی) یا افراد دچار اختلال دستگاه ایمنی مثل مبتلایان به سرطان، ایدز یا گیرنده پیوند عضو خودداری كنید. عفونت تبخالی چشم كه باعث ایجاد جوشگاه بر روی قرنیه می شود یكی از علل مهم كوری است. این عارضه نیاز به مداخله فوری پزشكی دارد.

دوشنبه 8/8/1391 - 21:7 - 0 تشکر 570311

درمان


تبخال عموماً بدون نیاز به درمان پس از ۷ تا ۱۰ روز برطرف می شود. اگر به حملات مكرر تبخالی دچار می شوید، پزشك تان ممكن است داروهای ضدویروسی برای تان تجویز كند. استفاده از دارو می تواند طول دوره ابتلا به تبخال را كوتاه كند و درد شما را كاهش دهد.


پیشگیری


برای این كه از ابتلا به تبخال پیشگیری كنید و یا نگذارید تبخال به سایر نقاط بدن تان یا افراد دیگر منتقل شود توصیه های زیر را رعایت كنید: - از بوسیدن یا تماس پوستی با افراد در زمانی كه تاول روی پوست آن ها وجود دارد خودداری كنید. ویروس می تواند تا هنگامی كه ترشحات مرطوب در تاول وجود دارند انتقال یابد.
- از وسائل مشترك استفاده نكنید. وسائل غذاخوری، حوله ها و سایر چیزهای شبیه به آن ها می تواند در صورت وجود تاول ها باعث انتقال بیماری شود.
- دست هایتان را تمیز نگه دارید: اگر مبتلا به تبخال هستید قبل از لمس كردن افراد دیگر دست هایتان را بشویید.
- مراقب لمس كردن سایر نقاط بدن تان باشید.
- از عوامل تحریك كننده بپرهیزید. از جمله وضعیت هایی كه ظهور تبخال را تحریك می كنند قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید است.
- از كرم های ضدآفتاب استفاده كنید. كرم ضدآفتاب را پیش از قرار گرفتن طولانی مدت زیر آفتاب چه در تابستان و چه در زمستان روی لب ها و صورت تان بمالید تا به پیشگیری از ظهور تبخال كمك شود.

دوشنبه 8/8/1391 - 21:9 - 0 تشکر 570312

مراقبت شخصی


تبخال معمولاً بدون درمان ناپدید می شود. در طول مدتی كه تبخال وجود دارد با رعایت نكات زیر می توانید از ناراحتی رهایی یابید: - استفاده از كرم ها: كرم های معمولی كه بدون نسخه پزشك به فروش می رسند ممكن است راحتی شما را فراهم كنند، اما انتظار نداشته باشید كه بهبودی را تسریع كنند.
- استفاده از مسكن ها: از جمله آسپیرین، استامینوفن و ایبوپروفن برای تخفیف درد. به كودكان هیچ گاه آسپیرین ندهید. آسپیرین می تواند یك عارضه نادر و بالقوه كشنده را به نام نشانگان«رای» در كودك ایجاد كند.
- از گرما یا سرما استفاده كنید: برای رفع درد كمپرس سرد یا گرم روی پوست بگذارید.
- اجازه بهبود به ضایعه بدهید: از فشار دادن، كندن یا سوراخ كردن تاول ها بپرهیزید.

سه شنبه 9/8/1391 - 9:50 - 0 تشکر 570545

سلام به میثم عزیز
ممنون از بابت اطلاعات خوبت . برای کسانی هم که سال ها دچار تبخال هستند مراکز تخصصی وجود دارند که کمک میکنند به این افراد تا همیشه از تبخال راحت بشن ...

موفق و موید باشید .

 

thank you for attention

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی