انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 167)
يکشنبه 7/8/1391 - 17:8 -0 تشکر 570025
و ابلیس قسم یاد کرد که نوادگان آدم را از راه راست منحرف نماید...

آری! شیطان این دشمن کینه توز انسان، با کمال صراحت در مقام اظهار تصمیم خود برای گمراه نمودن آدمیان به خداوند گفت: "من به طور حتم بر سر راه مستقیم تو در کمین آنان می نشینم، آن گاه از پیش رو و از پشت سر و ازسمت راست و از سوی چپ به سراغشان می روم تا اکثرشان را شکرگزار نیابی."(1)

آری! این گونه بود که شیطان عزم خویش را راسخ کرد تا از هر راه و روشی آدمیان را به ورطهآ­ ی ضلالت و گمراهی کشاند و هر قومی را به طریقی خاص اغوا نماید.

اما راهی که ممکن است شیطان در گمراهی دوستداران و پیروان امیرالمؤمنین (علیه السلام) انتخاب کرده باشد، برداشت غلط از این جمله است که: با داشتن حب علی (علیه السلام)،هر گونه گناهی که از شما سر بزند تأثیری در روح و جان شما نخواهد داشت و هرگز مستوجب عذاب الهی نخواهید شد!

از همین رو ائمه (علیهم السلام) چنین برداشت نادرستی را که احیانا در ذهن برخی از شیعیان به وجود آمده، شدیدا رد می نمودند. در همین راستا است که امام باقر (علیه السلام) به جابر می فرمایند:

"ای جابر! آیا کسی که ادعای تشیع کرده و اعتراف به محبت ما ـ اهل بیت ـ دارد، به همین مقدار از ادعا اکتفا می کند (و خود را بی نیاز از عمل به تکالیف خدا می داند)؟! در صورتی که به خدا سوگند، از شیعیان ما محسوب نمی شود، مگر کسی که تقوای خدا را پیشه کرده و اطاعت فرمان خدا بنماید.

ای جابر! به خدا قسم، برای نزدیکی به خداوند هیچ وسیله ای جز طاعت و عمل به دستورات شریعت در کار نیست! و ما (از جانب خدا) فرمان تبرئه و امان دادن از آتش (مخصوص مدعیان تشیع که عاری از عمل باشند)، در دست نداریم!...

و ای جابر آنان شناخته نمی شوند مگر به : تواضع، افتادگی، امانت، زیاد به یاد خدا بودن، روزه و نماز، نیکی به والدین، رسیدگی به حال همسایگان از فقیران ومستمندان (و) بدهکاران و یتیمان، راستگویی، تلاوت قرآن و بازداشتن زبان از گفتار درباره ی مردم مگر به نکو گویی؛ و آنان چنانند که در میان قوم و فامیل خویشتن نسبت به تمام امور امین شناخته می شوند ...

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

يکشنبه 7/8/1391 - 17:8 - 0 تشکر 570026

شرط نزدیکی به خداوند تنها در گرو عمل صالح است !


ای جابر... آدمی چنین می پندارد که (که تنها ملاک نجات و سعادتش این است که) بگوید: علی (علیه السلام) را دوست می دارم و او را به ولایت می پذیرم؛ ودر عین حال اهل عمل و فعال (در انجام وظایف) نباشد!...


ای جابر! به خدا قسم، برای نزدیکی به خداوند هیچ وسیله ای جز طاعت و عمل به دستورات شریعت در کار نیست! و ما (از جانب خدا) فرمان تبرئه و امان دادن از آتش (مخصوص مدعیان تشیع که عاری از عمل باشند)، در دست نداریم!...


چشم جهان بین تور ثور فیلم شیطان ابلیس ازگارد thor lucifer devil asgard eye

هرکس که مطیع فرمان خداست، اوست که دوستدار ماست ( و از آتش در امان است) و هرکس متخلف از فرمان خداست؛ او دشمن ما ( و محکوم به عذاب خدا) است!! و راهی برای رسیدن به ولایت و محبت ما نیست جز راه عمل و وَرَع(2)" (3)


حال شیعیان باید اندکی بیندیشند ... آخر این چه غرور بی اساسی است که دامنگیرشان گشته و آن ها را به راه شیطان افکنده است؟ آن چنان سرمست باده ی این غرور گشته اند که حتی به هشدارهای همان کسانی که دل به محبت و ولایت آن ها خوش کرده اند، توجهی نمی کنند. آن بزرگواران با قاطعیت تمام می گویند: "وای بر شما، فریب مخورید! وای بر شما، فریب مخورید! ولایت ما جز از راه عمل به تکالیف الهی و پرهیز از گناهان به دست کسی نمی رسد!!" (4) ....پی نوشت ها:


1ـ سوره ی مبارکه ی اعراف، آیات 16و17


2ـ یعنی پرهیز از گناه و دوری جستن از محرمات خدا


3ـ اصول کافی، جلد 2، باب طاعت و تقوی، حدیث 3


4ـ اصول کافی، جلد 2، باب طاعت و تقوی، قسمتی از احادیث شماره 3 و 6 (منقول از امام باقر (علیه السلام))


اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی