ورزش و تندرستی (بازدید: 56)
سه شنبه 2/8/1391 - 8:21 -0 تشکر 568422
کاش فوتبال ما کارخانه‌ها را تعطیل نمی‌کرد

 

برگرفته از خبر آنلاین نوشته ی علی جوادی

این روزها تمام حرف ما با کروش این بود: چرا باید میانگین سنی تیم ملی 28.1 سال باشد؟ کروش اما پاسخی دارد که قابل تامل است: «شما به من بازیکنی در استانداردهای بین‌المللی معرفی کنید تا جذبش کنم».

سه شنبه 2/8/1391 - 8:23 - 0 تشکر 568423

حرف کروش این است که فوتبال شما مثل فوتبال آرژانتین و برزیل و اسپانیا فوتبالی نیست که مدام بازیکن متولد کند. فوتبال ایران شاید از این بابت خسارات جبران ناپذیری را از نابودی دو کارخانه بزرگ بازیکن‌سازی یعنی بانک ملی و شاهین و باشگاه‌های ریشه‌دار خورد. باشگاه‌هایی که با مربیانی مثل همین علی دوستی مهر (سرمربی فعلی تیم نوجوانان که ما را به جام جهانی رساند) مدام بازیکن به فوتبال ما معرفی می‌کردند و مدتهاست که ما خلا چنین پایگاه‌هایی را در کشور حس می‌کنیم.

با این حال حرف ما این است که کروش با یک کویر لم‌یزرع روبرو نیست. به هر حال در این فوتبال چند بازیکن پیدا می‌شوند که بتوانند نظر او را تامین کنند. بازیکنانی که بتوانند در زمانی کوتاه به استانداردهای مورد نظر او برسند.

قبول داریم که فوتبال ما برنامه‌ریزی منظمی برای پرورش بازیکن ندارد. این را هم می‌پذیریم که فوتبال ما مانند ژاپن وکره و حتی چین نیست که نونهالانش را بعد از استعدادیابی زیر چتر حمایتی برنامه‌های طولانی و اردوهای خارج از کشور قرار بدهد. ما فوتبالی داریم که از لبنان شکست می‌خورد و بعد کره جنوبی را با همه برنامه‌ریزی‌اش شکست می‌دهد. چنین فوتبالی به هیچ عنوان با متر علمی سنجیده نمی‌شود چون هیچ چیزش علمی نیست. اما به هر حال در این فوتبال هستند بازیکنانی که اگر کشف شوند به درد تیم ملی بخورند.

این بازیکنان قبل از هر چیز باید در دل فوتبال ما دیده شوند و این ممکن نخواهد بود مگر آنکه اعضای کادر فنی با احترام به تمام لیگ ما نگاه کنند. شاید از دل همین لیگ چند بازیکن پیدا شوند که بتوانند دو سال بعد (در صورت صعود ما) در برزیل به کمک تیم ملی بیایند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی