انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 260)
دوشنبه 24/7/1391 - 22:12 -0 تشکر 566812
نخستین روز های زندگی مشترک

image

به عقیده بسیارى از فلاسفه و دانشمندان ، انسان موجودى مدنى است . به همین دلیل محتاج به پناه و یاور و نیز یارى دلدارى است تا با او معاشرت داشته و در مسیر پر پیچ و خم زندگى ، غمخوارش باشد . ازدواج با رعایت اصول و شرایط لازم ، استفاده از کمک مشترک را براى دختر و پسر جوان تسهیل مى‏ نماید و به آنها کمک مى‏ کند تا در زندگى فردى و اجتماعى موفقیت ‏هاى بیشترى به دست بیاورند . حال آنکه دختران و پسران جوان مجرد از کمک‏ هاى همسر خود بى‏ نصیب مانده و از بسیارى موقعیت ‏ها و فرصت ‏هاى مناسب که در زندگى به وجود مى ‏آیند بى ‏بهره مى‏ مانند .

دوشنبه 24/7/1391 - 22:13 - 0 تشکر 566813

بنابراین امر ازدواج براى زوج‏ هاى جوان امرى ممدوح و پذیرفتنى است به گونه‏ اى که دختران و پسران جوان به محض رسیدن به شرایط و سن ازدواج باید مبادرت به آن کنند . با این وجود آمار هاى نگران‏ کننده ‏اى که از اختلافات و جدایى ‏ها در میان زوج ‏هاى جوان حکایت دارند نشان ‏دهنده این نکته است که بسیارى از دختران و پسران جوان راه و رسم همسردارى و همسر گزینى را نیافته و ندانسته‏ اند و این بر بزرگ ‏تر هاى خانواده است که الگو ها و نمونه ‏هاى موفق را براى زوج‏ هاى جوان نمونه آورده و راه و رسم زندگى آنها را بازگو دارند . علاوه بر این ، همسران جوان باید به نکاتى سخت توجه داشته و آنها را رعایت داشته تا زندگى ‏شان در همان آغاز راه دچار تلاطم و تلخى نشود .

دوشنبه 24/7/1391 - 22:14 - 0 تشکر 566814

برخى از این نکات که لازم است دختر و پسر جوان به کار گیرند و آنها را آویزه گوش دارند به ترتیب زیر است :

1ـ زندگى مشترک عرصه کمال است نه صحنه پیکار .
بنابراین یار و یاور هم باشید و سعى نکنید بر همسر تان تسلط یابید . به عبارت دیگر با هم و در کنار هم باشید نه جدا از هم و رو در روى هم ! خانواده زمانى موفق خواهد بود که در آن هماهنگى وجود داشته باشد و همه اعضا در یک محفل انس با کمال صمیمیت و شادى زندگى کنند . بنابراین همسران جوان باید از هر نوع رفتارى شامل طعنه ‏زدن ، تحقیر و مقایسه کردن همسر با دیگران و ... پرهیز نمایند .

دوشنبه 24/7/1391 - 22:15 - 0 تشکر 566815

2ـ از ابراز محبت نسبت به یکدیگر دریغ نورزید . ابراز محبت به‏ موقع در زندگى مشترک ، نشاط و طراوت و علاقه را به دنبال خواهد داشت . این امر فقط لازمه چند روز نخستین ازدواج نیست بلکه با گذشت زمان نهال نوپاى زندگى به درختى تناور تبدیل مى ‏شود که نیاز بیشترى به آبیارى دارد . با ابراز محبت و نشان دادن عشق و علاقه به هم ، مى‏ توان این درخت تناور را براى همیشه بارور و با طراوت نگاه داشت و بر نشاط آن افزود .

دوشنبه 24/7/1391 - 22:15 - 0 تشکر 566816


3ـ عاشقانه به هم نگاه کنید . نحوه نگریستن هر یک از ما به دیگرى ، به « چگونه بودن ما » بستگى دارد نه به « چگونه بودن او » .
شیفتگى زمانى حاصل مى‏ شود که فکر کنید همسر تان فردى باشکوه ، ناب ، صمیمى ، خوش‏ خُلق و خوش‏ برخورد است . این شیوه نگرش به همسران جوان مى ‏آموزد به جاى اینکه عشق را جستجو کنند ، با عشق و محبت به زندگى نگاه کنند .
زبان نگاه ، زبان مؤثرى است . شما با نگاه کردن به طرف مقابل به او مى ‏فهمانید به صحبت کردن با وى علاقه‏ مند هستید . حالات نگاه کردن اثر معجزه‏ انگیزى در ایجاد صمیمیت میان زوجین جوان دارد . میل به صمیمیت نه تنها جنبه جسمى بلکه جنبه روانى نیز دارد .

دوشنبه 24/7/1391 - 22:16 - 0 تشکر 566817


4ـ وقتى زن یا مرد جوان اشتباه مى‏ کنند ، صادقانه و صمیمى اعتراف کنند . صداقت و اظهار پشیمانى و ندامت تنها علاج واقعه است . قبول نکردن اشتباه و نپذیرفتن خطا ، اختلافات را دامن خواهد زد .

دوشنبه 24/7/1391 - 22:16 - 0 تشکر 566818


5ـ در مطرح کردن مسائل ناخوشایند و نامطلوب سعى کنید خود را هم دخالت دهید . مثلاً به جاى اینکه بگویید « چرا با فلانى این طور برخورد کردى » ، بهتر است بگویید : « کاش با فلانى این طور برخورد نمى ‏کردیم . »

دوشنبه 24/7/1391 - 22:17 - 0 تشکر 566820


6ـ اگر خطایى از همسر خود مشاهده نمودید ، زود از کوره در نروید و سفره دل ‏تان را نزد هر کسى باز نکنید . بخصوص پیش پدر و مادر تان درد دل نکنید زیرا این کار موجب سرافکندگى همسرتان شده و امکان آشتى را بسیار ضعیف مى‏ کند .

دوشنبه 24/7/1391 - 22:17 - 0 تشکر 566821


7ـ اگر مى ‏خواهید عشق و علاقه ‏تان تداوم داشته باشد ، نخست باید بدانید زمان کافى را براى با هم بودن و ابراز محبت کردن اختصاص بدهید . سعى کنید به انگیزه عشق و ازدواج ‏تان بیندیشید ؛ با همسر تان در باره نخستین روز هاى آشنایى و دوران خوشِ اولین روز ها گفتگو کنید . یادآورى شادى‏ ها و رویداد هاى شیرین ، هم وجودتان را گرم کرده و هم تازگى و طراوت رابطه شما را با همسر تان حفظ خواهد کرد .

دوشنبه 24/7/1391 - 22:18 - 0 تشکر 566822


8ـ انعطاف ‏پذیرى یکى از ویژگى ‏هاى مهم براى ایجاد سازگارى بیشتر و سلامت روانى است . با چشم‏ پوشى و نرمش نسبت به برخى رفتار هاى کودکانه و لجبازى ‏ها نه تنها مى ‏توان از تنش‏ هاى بى‏ دلیل پیشگیرى نمود ، بلکه مى‏ توان از همان اول زندگى بنیاد خانواده را مستحکم نمود . زوج ‏هاى جوان باید به خاطر داشته باشند که مسائل و موارد اختلاف و یا اختلاف ‏برانگیز را براى رسیدن به یک دیدگاه مشترک طرح نمایند ، نه به تکرار و تثبیت کدورت‏ ها و دشمنی ها .

دوشنبه 24/7/1391 - 23:26 - 0 تشکر 566854

سلام
به موارد خوبی اشاره شده
کاش این موارد را در همه دوران زندگی بهش توجه بشه که البته فکر میکنم اگه رفتار خوب و مناسب با همسر از همون اول درونی بشه در فرد تا آخر رفتارش خوبه و تغییر نمیکنه( البته بازم بستگی به شرایط داره)

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی