انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 214)
يکشنبه 23/7/1391 - 12:52 -0 تشکر 566361
سرگردان میان شادی عروسی و یا غم گرانی!

خبرگزاری مهر: قیمت وسائل اولیه زندگی این روزها نسبت به چند ماه گذشته بیش از دو برابر شده است. در این میان مادران و پدرانی که قصد دارند دختران خود را به خانه بخت بفرستند هزینه های کمر شکنی را باید پرداخت کنند.

قدیم ترها، تکاپوی مادران از زمان نوزادی برای جمع کردن جهیزیه دختران آغاز می شد. زمانی که دختر به سن ازدواج می رسید اتاقی از خورده ریزهایی داشت که مادر طی دو دهه برایش گرد آورده بود. اگر زمان ازدواج کمی به تاخیر می افتاد برخی از وسائل فرسوده و پوسیده می شدند.

این رسم قدیمی دیگر با به روز شدن هر ماهه وسائلی که به تجهیزاتشان افزوده می شود و سبب کاهش قیمت مدل های قدیمی تر شان می شود به دست فراموشی سپرده شد. دختران دم بخت اگر امروز تلویزیونی را بخرند زمانی که کاروان جهیزیه برونش راه می افتد مدل ها تازه هم وارد بازار شده است.

اما در چند ماه اخیر با نوسانات شدید قیمت لوازم خانگی و مبل و... مادر و پدرها حسرت روزهای گذشته را می خورند که فشار ناگهانی خرید جهزیه رابه سال های عمر دختر دم بختشان تقسیم می کردند. کافی است به یکی از بازارهای لوازم خانگی سری بزنیم تا ببینیم پدری که سه ماه گذشته دخترش را عروس کرده و با خانواده ای که امروز قصد فرستادن دخترش را به خانه بخت دارد چه تفاوت قیمتی را باید بپردازد.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

يکشنبه 23/7/1391 - 12:54 - 0 تشکر 566363

صبح یک روز پاییزی در خیابان سه راه امین حضور

خیابان امین حضور هنوز خلوت است. ساعتی مانده به ظهر . همه مغازه ها باز اما کم مشتری است. ویترین برخی مغازها خالی است .

اولین مغازه ای نمایندگی فروش یکی از لوازم خانگی های معروف و اما گران را دارد. مرد فروشنده می گوید این مارک از ابتدا 15درصد از سایر مارک ها گران تر بوده است. اما در این سه ماه نیز 15 تا 20 درصد به قیمتش افزوده شده است.

افزایش قیمت تاثیری در میزان مشتری هایش نداشته است و ترسی هم از بی مشتری شدن ندارد زیرا همین که سرمایه اش را بگذارد تا چند ماه دیگر چند برابر می شود  ومشخص نیست گاز و یخچالی که به قیمت امروز می فروشد خودش بتواند چند ماه دیگر بخرد . شاید برای همین است که بسیاری از مغازها درزمان نوسات شدید بازار ترجیح می دادند به جای فروش کر کره مغازه هایشان را پایین بکشند و یا بگویند انبارهایشان از جنس خالی است.

این موضوع را مرد فروشنده نیز تایید می کند و می گوید این روزها اگر هم فروش نکنیم،ضرر نکرده ایم.

در این میان زن و مرد جوانی که مدتی است وارد مغازه شده اند هم به میان حرف می آیند می گویند: 6 میلیون تومان با سختی های فراوان به عروس و دامادها وام می دهند اما این 6 میلیون هزینه خرده ریزهای زندگی هم نمی شود. دختر خریدار ادامه می دهد: دیروز با 3 میلیون تومان به بازار رفتم اما تنها توانستم یک گاز و یک یخچال ایرانی بخرم .با شوخی ادامه می دهد قبلا شوهر کردن آرزوی دختران بود حالا داشتن  جهیزیه تبدیل آرزو شده است.

عروس خانمها کالاهای خارجی بخرند !


چند مغازه جلوتر نمایندگی فروش یکی از مارک های پر مخاطب کرده ای است .او می گوید : قیمت لوازم صوتی و تصویری الی جی در 3 ماه گذشته تنها 12 تا 15 درصد افزایش داشته و برخی از کالاهایمان مانند تلویزیون 3 بعدی و یا سینمای خانگی مان تغییری نداشته است .

او اضافه می کند:گرانی ها از مشتری های ما کم نکرد بلکه سبب افزایش خریداران هم شد زیرا مردم به سوی بازار هجوم آوردند وبه طور مثال ما در حال حاضر تلویزیون ال سی دی 42 اینچ چیزی در انبار نداریم.

این مغازه دار ادامه می هد: بیشتر از کالا های خارجی کالاهای داخلی است که در این سه ماه گران شده است و آدرس پاساژ محمد را می دهد که بیشتر مارک های ایرانی در این پاساژ فروخته می شود .

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

يکشنبه 23/7/1391 - 12:54 - 0 تشکر 566364

افزایش 100 درصدی جهیزیه ایرانی

به پیچ خیابان را که بگذارنی و از کنار مغازه اکبر مشتی فروشی هم عبور کنی پاساژ محمد پیدا است. اینجا از خیابان های بی مشتری هم خلوت تر است.

از اولین مغازه دار که می پرسم قیمت لوازم خانگی در این 3 ماه چقدر تغییر کرده و یک خانواده چقدر باید برای خرید یک جهیزیه بپردازد می گوید: خرید جهیزیه کامل دیگر برای یک خانواده متوسط امکان پذیر نیست وقتی تمامی کالاهای ایرانی 100 درصد افزایش قیمت داشته اند .

او ادامه می دهد : یخچال الکترو استیل که سه ماه پیش 800 هزار تومان بود حالا به یک میلیون 300 هزار تومان افزایش داشته است یا مارک هیمالیا از 706 هزار تومان به 1 میلیون تومان تغییر نرخ داده است .

این فروشنده با بیان این که کالاهای ایرانی در این سه ماه هفته ای 10 تا 20 درصد افزایش قیمت داشته اند می گوید: با وجود گرانی ها مردم باز هم خریدار این کالاها هستند .

یکی دیگر از مغازه داران این پاساژ که سال ها کارش خرید و فروش لوازم خانگی است می گوید: افزایش قیمت مارک های کره ای و آلمانی دروغ است همه کالاهای 100 درصد گران شده است اما جنس های ایرانی بیشتر لباس شویی آبسال از 370 هزار تومان به 800 هزار تومان افزایش قیمت داشته و جاروبرقی چینی سامسونگ که سه ماه پیش 135 هزار تومان بود حالا به قیمت 318 هزار تومان فروخته می شود مردم هم مجبورند این قیمت ها را بپردازند وقتی یخچال خانه شان سوخته یا عروسی دخترشان یک هفته دیگر برپا می شود .

او به تیتر یکی از روزنامه ها صبح اشاره می کند که نوشته " آرامش به بازار لوازم خانگی بازگشت " و می گوید: چه آرامشی وقتی هنوز هیچ کدام از قیمت ها پایین نیامده است .

این فروشنده ادامه می دهد: 50 هزار تومان هزینه ساخت یک اجاق گاز ایرانی بالا رفته اما از کارخانه دار گرفته تا فروشنده هر کدام 200 هزار تومان به قیمت فروش آن افزوده اند .

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

يکشنبه 23/7/1391 - 12:54 - 0 تشکر 566366

مدل های قلابی به جای مدل های جدید

او ادامه می دهد: برخی از مارک ها که قصد دارند به ظاهر نشان دهند قیمت کالاهایشان تغییری نکرده است مدل سازی های قلابی می کنندبه طور مثال دو صفر آخر مدل یک جارو برقی را حذف می کنند و می شود یک مدل تازه و آن وقت قیمت مدل جدید را چندین برابر افزایش می دهند .

سرگردان میان شادی عروسی و یا گریه گرانی


حالا با یک حساب سر انگشتی یک پدر برای آن که حداقل وسائل زندگی رابرای دخترش فراهم کند باید 5 تا 6 میلیون داشته باشد و یک جهیزیه 8 میلیونی در فصل تابستان حالا به 16 میلیونی رسیده است . البته این رقم ها ربطی به نرخ جهیزیه های تجملاتی ندارد .حالا یک پدر نمی داند باید از این که درخترش به خانه بخت می رود بخندد و یا بگرید !

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

يکشنبه 23/7/1391 - 17:26 - 0 تشکر 566492

سلام
این وسایل هم واقعا چیزهایی نیستند كه بشه از خریدشون چشم پوشی كرد یا جایگزینی براشون گذاشت
اگه باهاشون با شدت برخورد بشه دیگه سرخود قیمت رو بالا نمیبرن

گاهي به آسمان خيالم عبور کن

شعر مرا نيم نگاهي مرور کن

دل مرده ام،قبول . . .!

تو اما مسيحا باش،

يک جمعه هم زيارت اهل قبور کن.

دوشنبه 24/7/1391 - 11:4 - 0 تشکر 566626

برای خانواده هایی که دارند جهیزیه تهیه می کنند خیلی شرایط سختیه 

خدا رحم کنهخدا در همین نزدیکی است
دوشنبه 24/7/1391 - 19:11 - 0 تشکر 566782

سلام
متاسفانه هزینه ها سرسام آور شده چه برای داماد و چه برای خانواده عروس نمیدونم چرا فکری نمیکنند هر روزم بدتر از قبل میشه با این وضعیت آمار ازدواج پایین میاد و با توجه به اوضاع بد اقتصادی آمار طلاقم حتما بدتر میشه وای به حالمون خدا عاقبت این وضعیت و ختم به خیر بکنه
تازه مدامم میگن توکلتون و به خدا بندازین و فرزند بیشتر بیارین
آخه یکی نیست بگه شرایطش و فراهم کنین تا ملتم مایل به آوردن فرزند بیشتر بشن....

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی