زن ریحانه آفرینش (بازدید: 3930)
سه شنبه 19/6/1387 - 15:46 -0 تشکر 56526
"فمنیست یا آنتی فمنیست؟!!؟"

بســـــــــــم رب المــهــدی

سلام دوستان خوبم

از ترم اول دانشگاه به این سمت وارد مبحثی شدم با نام فمنیست شناسی ! اون موقعا زیاد آتیشمون داغ بود برای این گونه بحثها و اینکه خیلی از دوستان مونث ( و مذکر) همکلاسی ما  سر این قضیه اختلاف های زیادی داشتند و البته هر کسی تعابیر خاص خودش رو در این مورد درست میدونست !
 
تا الان فمنیست اسلامی شنیدید ؟ اصلا فمنیست و فمنیستها چه عقایدی دارند ؟
و آیا شما اونها رو قبول دارید یا خیر ؟ یا شایدم تا قسمتی قبول داشته باشید!!

یادم میاد اولین جمله ای که در تعریف این گروه و یا بهتر بگم این دیدگاه (غربی!) در خاطرم موند این بود که "زنان ، مردان رو دشمن خودشون میدونند و تنها از حقوق بر باد رفته دم میزنند و همواره سعی و تلاش بر این دارند تا از نقشهای سنتی زنان مانند نقش مادری ، همسری و ...دوری کنند"

مسئله دیگه ای که توی ذهن منه این هست که جدیدا خیلی از طرز دیدگاههای اینجوری در جامعمون زیاد شده!
اول میشنوی میگند اقا اصلا کی قبول داره این مسئله رو!! اما از اون طرف میبینیم در قانون های کشورمون و مخصوصا در برنامه چهارم توسعه ! فوق العاده عقاید فمنیستی رایج شده و در جهت پیشرفت از اون یاد میشه

دوست دارم نظر دوستان تبیانی ام رو در این باره بدونم و کلا از دیدگاه خودتون برامون در این رابطه حرف بزنید که یک فمنیست هستید یا آنتی فمنیست ؟؟ و چرا ؟؟

یا ع ل ی مدد

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
چهارشنبه 20/6/1387 - 1:37 - 0 تشکر 56620

اگه تعریف فمینیست همونی باشه که گفتین واقعا چیز مسخره ایه . مگه یه خانوم از مادر بودن فرار می کنه. یا از همسر بودن . اینا فکر کنم یه جور آدمای روانی باشن.

اما درخواست حقوق از دست رفته به حق هست. اما بنظر من کسی که این بحث رو مطرح می کنه خودش یا بدنبال ایجاد شکاف بین جنسیت هاست یا دیگه نمی دونم . بهر حال اگه زن و مرد برابر باشند در حقوق ، زن سالاری یا مرد سالاری هیچکدوم معنی نخواهد داشت. 

چهارشنبه 20/6/1387 - 17:5 - 0 تشکر 56749

سلام

بعد از خوندن یک کتاب و اشنا شدن با عقایدشون،  به این نتیجه رسیدم که نه تنها طرفداران زنان نیستند بلکه اگر عمیق نگاه کنیم، این افراد زن رو  یک انسان نمیدونند ...

اسلام دینی است متعادل...که حقوق زن ها کاملا در اون رعایت شده...

پس اگر مسلمان باشی دیگه نیازی به فمنیست بودن نداری...چون به این یقین میرسی که اسلام به زن شخصیت و جاودانگی و اعتبار بخشیده.

 

باید بروم در خلوت سرخ

تا بتوانم  ترانه ی آگاهی بخوانم

و خدا است تنها پناهم

خلوت، تولد حقیقتم خواهد شد

 

سه شنبه 26/6/1387 - 1:59 - 0 تشکر 58125

سلام

الحمدلله الذی اکرمنی بک ایها الشهر المبارک

*******

من که یه آنتی فمینیست سرسختم ...

شاید دوباره اومدم و دلایل محکمی از قرآن آوردم ...

حتما میام  ...

اللهم عجل لولیک الفرج

ماندگار باشید

یا حق

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

سه شنبه 26/6/1387 - 16:29 - 0 تشکر 58238

این گروه یه جور سوفیست یا مغالطه کار هستند که با قوانین ماوراالطبیعه در جدال هستند .

به نظر من این فرقه با افکارشون یک قالبِ زن ایجاد میکنند که فقط ظاهرا میشه گفت زن ، اما در اصل هیچ کدوم از خصوصیت زن ها رو ندارند یا از اونها فرار میکنند . ما الان در بیشتر کشور های غربی شاهد این فرقه ها هستیم که ارزش و مقام زن رو پایین می آورند و باعث میشوند زنان از فعالیت ها و هویت های اصلی خودشون فاصله گرفته و کمتر به مسائل مادری همسرداری خواهری و غیره ... توجه کنند . با تشکر .

کاش میدانستم که کجا دلها به ظهور تو آرام خواهد گرفت  

سه شنبه 26/6/1387 - 17:31 - 0 تشکر 58274

سلام و عرض ادب


"اگه تعریف فمینیست همونی باشه که گفتین واقعا چیز مسخره ایه"
راستش ، گفتم این جمله اولین چیزی بود که در خاطرم موند ولی در کل این دیدگاه وسعت بزرگی داره!! و تنها به این حرف من خلاصه نمیشه! از جمله عقاید فمنیستها این هست که کلا زنان انسانهایی هستند که از بدو خلقت دچار کم و کاستی نسبت به اقایون شدند!! و ...

""اما بنظر من کسی که این بحث رو مطرح می کنه خودش یا بدنبال ایجاد شکاف بین جنسیت هاست یا دیگه نمی دونم""
اگه منظورتون من باشم همون "نمیدونم " بهتره . چون اصلا چنین نظری رو من قبول ندارم چه برسه بخوام بهش دامن بزنم !

خانم حس غریب هم قشنگ فرمودند نظرشون رو البته خلاصه . میشه حرفتون رو ثابت کنید !؟ مخصوصا این جمله رو "" این افراد زن رو  یک انسان نمیدونند ...اسلام دینی است متعادل...که حقوق زن ها کاملا در اون رعایت شده ""

در مورد فرمایش خانم ماندگاری هم عرض کنم خیلی خوب میشه وقتی بتونید این جور با ایات ثابت کنید . چون اونهایی هم که این عقیده رو دارند ، هم محبت در وجودشون هست ، هم احساس نیاز میکنند ، هم ظاهرا با انسانهای دیگه تفاوتی ندارند و هم دلایل خودشون رو دارند!!
برای مسلمانها به نظرم کافی باشه وقتی با اسلامشون مسئله ای رو اثبات میکنند .

عرضی نیست . یا علی مدد

آقا جان اگر قرار باشد من هم مثل ژول ورن دور دنيا را درهشتاد روز بچرخم ،
ترجيح ميدهم دور تو بچرخم
چون تو هم دنياي مني هم عقبي مني
چهارشنبه 27/6/1387 - 6:45 - 0 تشکر 58382

سلام

الحمدلله الذی اکرمنی بک ایها الشهر المبارک

*******

و اما دلایل قرآنی

جایگاه هر موجود در جهان هستى تابع اصل عدل و حكمت الهى است، به همین جهت در آفرینش موجودات هیچ گونه افراط و تفریطى نبوده و نخواهد بود و هیچ كس هم نمى تواند به آن اعتراض كند، زیرا هرچیزى به جاى خود نیكو آفریده شده است. «اوست خدایى كه هر موجودى را به نیكوترین شكل و صورت آفرید.» (سجده‎/ 61)
مرد و زن در خلقت ظاهرى و باطنى خود تجلى، رحمانیت و رحمت و ربوبیت حضرت حق اند. این واقعیتى است كه از صریح آیات كتاب الهى استفاده شده است و جاى انكار و شك و تردیدى ندارد. بررسى آیات الهى در زمینه خلقت زن و مرد بیانگر وحدت و تساوى آنها در تمام امورى است كه به انسانیت آنها برمى گردد. زن و مرد از لحاظ امكان تكامل ملكات انسانى هویتى همانند دارند و با ظاهر جسمانى متفاوت، مى توانند سرمایه هاى بالقوه خود را در راه قرب الهى و تكامل، به كاربرده و در طریق تقوى، اسوه هاى عالم انسانیت گردند. خداى متعال جنسیت زن و مرد را سبب امتیاز و برترى آنها قرار نداده است. تنها شرط تقوى را معیار و ملاك برترى زن و مرد مى داند. (حجرات‎/ 13)
اسلام زن را همانندمرد برخوردار از روح كامل انسانى و اراده و اختیار مى داند و او را در مسیر تكامل كه هدف خلقت است مى بیند و هر دو را در یك ردیف قرار داده و با خطاب یا ایها الناس و یا ایها الذین آمنو مخاطب ساخته است. قرآن با این خطابش زن را همردیف با مرد، انسان و خلیف  الله فى الارض نامید و بر تمام عقاید و باورهاى جاهلى و ادیان تحریف شده كه زن را موجود وابسته و غیرمستقل و در مرتبه پائین تر از مرد و طفیلى آن مى دانستند بى اعتبار نموده و بر همه آنها خط بطلان كشید.

ادامه دارد ...

اللهم عجل لولیک الفرج

ماندگار باشید

یا حق

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

چهارشنبه 27/6/1387 - 6:54 - 0 تشکر 58383

سلام

الحمدلله الذی اکرمنی بک ایها الشهر المبارک

*******

موقعیت زنان در قرآن


قرآن در طرح انسان شناسى خود، برابرى زن و مرد را در چند بعد مطرح مى كند:


1) تساوى در اصل و ریشه (آفرینش)


جهان و نظام حاكم بر آن، پدیده اى وابسته به خداى بلند مرتبه است. درنظام هستى هر موجودى داراى سه جایگاه است. جایگاه «عام»، «خاص» و «اخص» این سه جایگاه معمولاً سه سنت الهى است: 1) سنت عام كه بدون استثناء هر موجودى را در بر گرفته است. 2) سنت خاص كه برخى آفریده ها را شامل مى شود. 3) سنت اخص كه نوع یا صنف بسیار خاصى یا مرتبه اى ویژه از مراتب وجود را در بر گرفته است. جایگاه عام زن، همان جایگاه موجودات دیگر به عنوان آفریده خداى متعال است و آن تسبیح و تقدیس و ستایش خدا در تمام مراتب وجودى اوست، زیرا در تمام آن مراتب به خدا وابسته بوده و در عین حال مشمول هدایت عام و آفرینش نیكو نیز مى باشد. «همان كسى كه هر چیز را نیكو آفرید و آفرینش انسان را از گل آغاز كرد.» (سجده‎/ 17)
جایگاه خاص زن به لحاظ داشتن حیات و نفس داراى مراتب به ظهور رساندن قوا و استعدادها در همه مراتب نفس است كه در دو مرتبه نباتى و حیوانى بطور تكوین و طبیعى شكوفا مى شوند اما شكوفایى قوا در مرتبه انسانى و عقلى، اختیارى و ارادى براساس آگاهى و هدف خاص امكان پذیر است.جایگاه اخص زن این است كه با تشخیص حق از باطل و پذیرش دین، فطرت پاك انسانى را در خویش شكوفا مى سازد و با آراستن نفس به فضایل اخلاقى به ابعاد روحى خویش رنگ الهى مى دهد.روشن است كه زن در تمام جایگاه هاى بیان شده همتاى مرد است، چون هر دو از یك سنخ و گونه هستند. «اى مردم از (معصیت) پروردگارتان بپرهیز، همان خدایى كه شما را از یك نفس (آدم) آفرید و هم از آن، جفت او را خلق كرد و از آن دو، مردان و زنان بسیار در اطراف عالم منتشر ساخت» (نساء۱‎/)
زن علاوه بر جایگاه عام، خاص و اخص خود كه در هر سه، با مرد مشترك است داراى جایگاه متمایزى نیز هست و آن تولید مثل است. به جهت وجود چنین جایگاه متمایزى، دامان زن مدرسه انسان سازى و او خود معلم، مربى و استاد این مدرسه انسانى و الهى است.
قرآن آفرینش نخستین مرد و زن را در آیات پراكنده اما به شكل یك داستان نقل مى كند. تأمل و درنگ در این داستان مشخص مى شود كه در آفرینش زن و مرد، هیچ تفاوت و تمایزى در قرآن دیده نمى شود. از این رو در خلافت و جانشینى، دمیدن روح، سجده فرشتگان، تعلیم اسماء، وسوسه شیطان، عصیان و نافرمانى، عهد و پیمان، اجتبا و برگزیدگى، دریافت كلمات توبه و ماده آفرینش برابرند. (بقره۳۷‎/۳۵‎/۳۴‎/۳۰‎/ و یس ۶‎/ و اعراف۲۳‎/)

ادامه دارد ...

اللهم عجل لولیک الفرج

ماندگار باشید

یا حق

اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

شنبه 30/6/1387 - 11:53 - 0 تشکر 59128

سلام

الحمد لله الذی اکرمنی بک ایها الشهر المبارک

سلام بر شب قدر و سلام بر امام شب قدر

*******

2) برخوردارى یكسان زن و مرد از ارزش ها


زن و مرد در ارزش ها و كسب كلمات والاى انسانى برابر هستند. در تمامى آیات قرآن هر جا كه صحبت از ارزش و كمال اخلاق الهى است، به زن و مرد یكسان خطاب شده است و در جنبه ضد ارزش ها و رذایل پست حیوانى نیز خطابات قرآن یكسان است.قرآن كریم ارزش هایى را به عنوان معیار سنجش معنوى انسان ها مشخص كرده است. در تمامى این معیارها، زن و مرد یكسان هستند. در معیارهایى چون ایمان و عمل صالح (عصر۲‎/ و ،۳ سجده،۱۹‎/ نحل۹۷‎/ و.‎..) و تقوا (حجرات۱۳‎/ و آل عمران۱۴‎/ و۱۵ و.‎..)، یاد و ذكر خدا (احزاب۴۱‎/ و ۳۵ و.‎..)، اطاعت از خدا و رسول (محمد۳۳‎/ و نساء۱۳‎/ و.‎..) 
در ضد ارزش ها نیز زن و مرد یكسان هستند: نفاق (فتح۶‎/ و حدید‎/ 13 ) شرك (فتح۳‎/ و توبه۳‎)، بخل (اسراء۲۹‎/ و...)، خیانت(نساء۱۰۵‎/ و ۱۰۸ )

ادامه دارد ...

اللهم عجل لولیک الفرج

ماندگار باشید

یا حق


اللهم ‌ارزقنا توفیق‌الشهادة فی سبیلك تحت لواء ولیك

همراه شما در انجمن سیاسی anjoman.siasi@tebyan.org

و انجمن ورزش و تندرستی anjoman.varzesh@tebyan.org

جمعه 16/12/1387 - 23:28 - 0 تشکر 95977

سَلَامٌ قَوْلًا مِن رَّبٍّ رَّحِیمٍ

سپاسگزارم از همه ی دوستان...

خب بر خلاف  اکثر حدسیات...این مناسبت خوشایند نیست...

یعنی حداقل از دیدگاه خودم...

همونطور که جناب طهوری و خانم اقایی اشاره  کردند.. 

هشتم مارس...یا شانزده اسفند؛

روز شکل گیری جنبش فمنیسته که  ان را روز زن نام نهادند...

اما ایا...

این افراد  و کلا جنبش فمنیسم...

در پی ازادی و برابری زن بوده و هستند؟!؟!؟!؟!؟

تو  چی فکر میکنی؟؟؟

اصلا فمنیسم رو میشناسی؟ 

 

باید بروم در خلوت سرخ

تا بتوانم  ترانه ی آگاهی بخوانم

و خدا است تنها پناهم

خلوت، تولد حقیقتم خواهد شد

 

شنبه 17/12/1387 - 0:4 - 0 تشکر 95997

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی