انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 1133)
دوشنبه 17/7/1391 - 17:25 -0 تشکر 565154
ركورد پرش مافوق صوت فردا شكسته می‌شود؟

 

چترباز اتریشی در حال طی كردن آخرین مراحل آماده سازی و انجام معاینات برای انجام پرش مافوق صوت و شكستن دیوار صوتی در روز سه شنبه است.

 

به گزارش سرویس فناوری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «جو كیتینگر» در سال 1960 میلادی با پرش از ارتفاع 31 كیلومتری و با سرعت 988 كیلومتر در ساعت، ركورد پرش مافوق صوت را به نام خود ثبت كرد.

 

 

«فلیكس باومگارتنر» چترباز 43 ساله اتریشی در تلاش برای ثبت ركورد تازه پرش مافوق صوت و شكستن دیوار صوتی، قرار است روز سه شنبه نهم اكتبر (18 مهر) در نزدیكی منطقه «راسول» در نیومكزیكو از ارتفاع 37 كیلومتری این پرش را انجام دهد.

 

با توجه به انجام این پرش از منطقه «استراتوسفر»، این مأموریت به نام پروژه Stratos ‌نامگذاری شده است. كار برنامه ریزی این مأموریت از پنج سال قبل آغاز شده و طراحی لباس ویژه پرش فضایی نیز چهار سال بطول انجامید.

 

از جمله خطراتی كه «باومگارتنر» را در زمان انجام این پرش فضایی تهدید می كند، چرخش خارج از كنترل در ارتفاع بسیار زیاد، احتمال جوشیدن خون و انفجار ریه ها است كه تیم تحقیقاتی با طراحی لباس ویژه این مشكلات را مرتفع كرده اند.

 

 

نخستین مرحله از تمرینات برای ثبت این ركورد ماه مارس از ارتفاع 20 كیلومتری و مرحله دوم نیز ماه جولای با پرش از ارتفاع 29 كیلومتر بالای زمین انجام شد.

 

برای انجام این پرش فضایی، كپسول ویژه ای طراحی شده است كه بوسیله یك بالن هلیومی غول پیكر به ارتفاع 37 كیلومتری منتقل می شود؛ پس از باز شدن درب كپسول، سرعت چترباز ظرف چند ثانیه به یك هزار و 110 كیلومتر در ساعت می رسد.

 

 

 

مراحل نهایی معاینات پزشكی توسط دكتر «جاناتان كلارك»، پزشك سابق ناسا و مسئول سلامت فضانوردان در ارتفاع بالا در حال انجام است و آخرین مراحل تست لباس ویژه و كپسول بدقت پیگیری می شود.

 

این چترباز حرفه ای در طول 25 سال گذشته بیش از دو هزار و 500 پرش از هواپیما،‌ بالگرد و آسمانخراش انجام داده و امیدوار است بتواند در روز سه شنبه چندین ركورد جدید را به نام خود ثبت كند.

 

 

 

ایسنا

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

دوشنبه 24/7/1391 - 18:43 - 0 تشکر 566774«فلیکس باومگارتنر» چترباز اتریشی سرانجام روز یکشنبه موفق شد برنامه پرش از لبه فضا و شکستن دیوار صوتی را انجام داده و نام خود را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کند.به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این برنامه که طی روزهای گذشته چندین مرحله لغو شده بود، روز یکشنبه 14 اکتبر (23 مهر) ساعت 18:00 به وقت گرینویچ (21:30 به وقت تهران) بر فراز صحرای راسول در جنوب غرب نیومکزیکو انجام شد.کپسول حامل چترباز بوسیله بالن هلیومی به ارتفاع 128 هزار پایی (39 کیلومتری) منتقل شد و پس از اندکی کاهش ارتفاع، چترباز از کپسول بیرون پریده و پس از 20 دقیقه به سلامت بر روی زمین فرود آمد.در این رکوردشکنی «باومگارتنر» موفق شد با رسیدن به سرعت یک هزار و 110 کیلومتر در ساعت، نخستین رکورد شکستن دیوار صوتی توسط انسان در خارج از هواپیما را به نام خود ثبت کند.این رکوردشکنی همزمان با شصت و پنجمین سالگرد پرواز نخستین هواپیمای مافوق صوت با خلبانی «چاک ییگر» انجام شد.نتایج غیر رسمی منتشر شده نشان می‌دهد، سقوط آزاد چهار دقیقه و 22 ثانیه بطول انجامید که کمی کوتاه‌تر از رکورد طولانی‌ترین سقوط آزاد است، اما در این زمان سرعت چترباز به حدود یک هزار و 125 کیلومتر در ساعت رسید و رکورد پرش مافوق صوت و شکستن دیوار صوتی محقق شد.تنها مشکلی که پیش از انجام این پرش بوجود آمد، نقص در عملکرد هیتر (گرم کننده) کلاه چترباز بود که تیم کنترل مأموریت سرانجام تصمیم گرفت با وجود این نقص برنامه پرش را انجام دهد، اما در نهایت در زمان انجام پرش این مشکل نیز رفع شد.در این مأموریت رکوردهای تازه ای در پرش مافوق صوت، طولانی ترین پرواز بالن سرنشین دار و شکستن دیوار صوتی خارج از هواپیما بدست آمده است.«جو کیتینگر» از خلبانان سابق نیروی هوایی آمریکا و دارنده رکورد 50 ساله پرش مافوق صوت، بعنوان مشاور در این پروژه حضور داشت؛ وی در سال 1960 میلادی از ارتفاع 102 هزار پایی (31 کیلومتری) پریده بود.«کیتینگر» به همراه دوستان نزدیک و اعضای خانواده از جمله پدر و مادر این چترباز اتریشی در محل فرود حاضر شده و این موفقیت را به وی تبریک گفتند.محققان با استفاده از حسگرهای تعبیه شده بر روی لباس ویژه چترباز، داده های لحظه به لحظه این پرش را دریافت می کردند که می تواند برای توسعه مأموریت های آتی خلبانان و فضانوردان بویژه گردشگری فضایی مورد استفاده قرار بگیرد.ایسنا

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

دوشنبه 24/7/1391 - 18:45 - 0 تشکر 566775


گزارش تصویریآماده شدن چترباز برای سوار شدن در کپسول

حرکت بالن هلیومی به سمت ارتفاع تعیین شده

مرکز کنترل ماموریت پرش مافوق صوت

رسیدن کپسول به ارتفاع 128 هزار پایی

بیرون پریدن چترباز از کپسول

فرود موفق چترباز اتریشی پس از انجام پرش مافوق صوت

شادمانی چترباز اتریشی پس از انجام موفقیت آمیز پرش مافوق صوت

«فلیکس باومگارتنر» در آغوش مدیر اجرایی پروژه پرش فضایی

ایسنا

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

چهارشنبه 10/8/1391 - 15:20 - 0 تشکر 570904


سفر به مریخ كاری بیهوده است
«فلیکس بومگارتنر»، چترباز اتریشی و دارنده رکورد سقوط آزاد و پرش مافوق صوت معتقد است که مأموریت مریخ ناسا تنها هدر دادن سرمایه است و این هزینه باید صرف انجام پروژههای زیست محیطی برای نجات زمین شود.
به گزارش ایسنا «فلیکس بومگارتنر» دو هفته قبل با پرش از ارتفاع 128 هزار پایی لبه فضا موفق به ثبت رکورد تازه پرش مافوق صوت و شکستن دیوار صوتی خارج از هواپیما شد.

این چترباز جسور در مصاحبه ای در خصوص مأموریت سفر به مریخ ناسا تأکید کرد: ناسا به جای صرف هزینه های گزاف برای فرستادن کاوشگرهای متعدد به مریخ باید این بودجه را در پروژه های زیست محیطی برای نجات زمین مورد استفاده قرار دهد.
«بومگاتنر» افزود: خبرهای متعددی در خصوص فرود و فعالیت های کاوشگرهای رباتیک ناسا بر سطح مریخ منتشر می شود و کارشناسان تأکید می کنند که این کاوشگرها می توانند به شناخت بهتر سیاره زمین کمک کنند، اما اطلاعات ما در خصوص زمین کافی است، با این حال دائما در حال تخریب آن هستیم.
وی خاطر نشان کرد: این هزینه ها از پول مالیات دهندگان (آمریکایی) تأمین میشود و این مردم هستند که باید تصمیم بگیرند میخواهند پولهایشان در مریخ خرج شود؟ مردم ترجیح میدهند که این هزینه ها برای کارهایی که اثرات آن در زمین قابل رویت باشد و برای نجات زمین صرف شود.
«بومگارتنر» معتقد است، امکان فرستادن فضانورد به مریخ به این زودیها محقق نمیشود و اطلاعات دریافتی توسط کاوشگرها هم بسیار محدود است، پس بهتر است که این بودجههای هنگفت به جای رفتن به مریخ، در زمین خرج شود.
مریخ نورد «کنجکاوی» ناسا با بودجه 2.5 میلیارد دلاری برای اکتشاف در یک دهه آینده سال جاری بر سطح مریخ فرود آمد و کاوشگرهای دیگری مانند «روح» و «فرصت» نیز پیش از «کنجکاوی» راهی این سیاره شده اند.

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.