انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 85)
يکشنبه 16/7/1391 - 13:1 -0 تشکر 564897
مدیریت شتابان حوزه فرهنگیمدیریت شتابان در حوزه فرهنگ و هنر، بیش از هر چیز حاصل سایه‌افكنی سیاست بر امور فرهنگی است، تغییرات سریع و چرخش در روش‌ها و برنامه‌ها و جابه‌جایی مدیران، در دنیای سیاست معمول است و تبعیت از تحولات روز ممكن است مقتضای كار سیاسی باشد.

سرایت این تغییرات و چرخش‌ها و جابه‌جایی‌های حاصل از آن به حوزه مدیریت فرهنگی، تبعاتی دارد كه ممكن است در كوتاه مدت چندان نمایان نشود، اما ویرانگری تدریجی‌اش، بر بسیاری از بنیان‌های اجتماعی، فرهنگی و رفتاری جامعه تأثیر می‌گذارد. مهم ترین ویژگی‌های مدیریت شتابان فرهنگی از این قرار است:

1 ـ اغلب این مدیران از بخش‌های دیگر كه معمولا تناسب چندانی با امور فرهنگی ندارد می‌آیند، مانند مدیران مراكز اقتصادی یا مجامع سیاسی و...

2 ـ دوران مدیریت ایشان چندان طولانی نیست كه فرصتی برای اجرای برنامه‌های زیربنایی داشته باشند، بنابراین ناگزیرند به برنامه‌های زودبازده و چشمگیر روی بیاورند.

3 ـ این‌گونه مدیران، در حوزه فرهنگ و هنر اقامت موقت دارند و چشم‌انداز سرنوشت و آینده خود را در بخش‌های دیگر مانند امور اقتصادی و سیاسی می‌جویند و بر این اساس به طرح‌های فرهنگی درازمدت، رغبتی ندارند.

4 ـ این مقیمان موقت حوزه مدیریت فرهنگی، به اقتضای علایق سیاسی به رسانه‌های فراگیر و عنوان خبرها و تیتر روزنامه‌ها عنایت خاص دارند و به برنامه‌هایی روی خوش نشان می‌دهند كه توجه رسانه‌ها را جلب می‌كند. مثلا برگزاری جشنواره‌هایی با جوایز چشمگیر و مهمانان خبرساز برای آنها خیلی جاذبه دارد تا برنامه‌ریزی برای گسترش محافل فرهنگی و نشر كتاب‌های تخصصی و تربیت نسل جدید.

5 ـ طبیعی است كه برای برگزاری جشنواره‌ای كه بخواهد توجه رسانه‌ها را جلب كند آنها ناگزیرند به محصولات آماده و چهره‌های مطرح روی بیاورند و مجالی برای كشف و تربیت نیروهای مستعد ندارند.

6 ـ برای جلب همكاری چهره‌های مطرح و به دنبال آن جلب توجه رسانه‌ها ناگزیر می‌شوند دستمزدها و جایزه‌های كلان تعیین كنند و البته در این میان برای برنامه‌های زیربنایی بودجه و اعتباری باقی نمی‌ماند.

7 ـ در مقام تمثیل می‌توان گفت كه در حوزه فرهنگ معمولا مدیران شتابان به كشت درختان پرثمر و دیربازدهی مانند درخت گردو علاقه‌ای ندارند، چون می‌خواهند محصول كارشان در مدت كوتاه عمر مدیریت فرهنگی‌شان دیده شود؛ بنابراین برنامه‌هایی مانند كشت كدو حلوایی، بسیار با اقبال مواجه می‌شود. بازدهی این برنامه‌ها زمان چندانی نمی‌برد و محصول آن هم مانند كدو حلوایی، بزرگ و چشمگیر است اگرچه تو خالی و كم‌خاصیت و برخلاف درخت گردو، بدون ریشه‌های استوار.
 منبع جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی