انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 187)
جمعه 14/7/1391 - 11:45 -0 تشکر 564475
اسراری برای ایجاد انگیزه در كودكانچگونه كودكان خود را (بدون اینكه آنها را تحت فشار قرار دهید) تشویق به كاری می كنید؟ این پرسش از معمول ترین و درد سر سازترین سؤالاتی است كه هر پدر یا مادری ممكن است بپرسد. خوشبختانه یك راه حل ساده برای آن وجود دارد.

فقط تعداد محدودی مرحله وجود دارد كه با انجام آن می توانید فرزند خود را چنان هیجان زده كنید كه با انگیزه درونی كار خود انجام دهند.


آنها چه می خواهند؟

شاید پرسیدن از كودكان كاری بدیهی به نظر برسد اما اگر صادقانه برخورد كنیم متوجه می شویم فرزندان خود را در گروهها و فعالیت های ورزشی، تقویتی و ... بسیاری وارد كرده ایم بدون اینكه از قبل موضوع را با آنها در میان بگذاریم. این كار سبب می شود كودكان احساس درماندگی و عدم كنترل داشته باشند و این همان فرایندی است كه انگیزه آنها را از بین خواهد برد.

برای گذشتن از اولین مرحله باید وقت بیشتری با كودكان بگذرانید تا بفهمید آنها چه كارهایی را دوست دارند. درباره علایق و تمایلاتشان از آنها بپرسید بگذارید صحبت كنند و از میان صحبت های آنها می توانید به آنچه آنها را هیجان زده می كند پی ببرید.

به این ترتیب نه تنها اولین قطعه پازل برای ایجاد انگیزه در فرزند خود را در جای مناسب قرار می دهید بلكه درباره فرزند خود بیشتر خواهید دانست به این ترتیب هر دوی شما در موقعیت برد - برد قرار خواهید گرفت.


چرا آن را می خواهند؟

همیشه فعالیت های ورزشی تفریحی یا كارهایی كه فرزندان شما هنگام اوقات فراغت انجام می دهند باعث ایجاد انگیزه نمی شود و به همین دلیل است كه باید مرحله بعد را انجام دهید تا در فرزند خود انگیزه درونی قوی ایجاد كنید.

منشا انگیزه یك دلیل است. وقتی كه كاری را انجام می دهید برای آن دلیلی دارید. و شدت اراده و میزان پایداری شما در انجام هر كاری به كیفیت آن دلیل بستگی دارد. اگر كسی را تهدید به انجام كاری بكنید دلیل او برای انجام كار جلوگیری از تنبیه شدن است و در حالی كه این روش ممكن است جواب بدهد اما دوام نخواهد داشت.

راز راهنمایی كودكان به كاری این است كه دلیل بهتری برای انجامش به آنها نشان دهید. به جای اینكه دلیل انجام وظایف كودك ترس باشد بهتر است درباره آنچه می خواهند با آنها صحبت كنید و راه رسیدن به موفقیت را به آنها نشان دهید و به آنها بگویید چه كارهایی باید انجام دهند تا موفق باشند و به خواسته های خود برسند. با قلب خود به حرف فرزندان خود گوش دهید و مانند مرشدی كه می داند چگونه با جلب توجه آنها به دلایلی كه تا به حال به آن توجه نكرده اند آتش درون آنها را روشن كنید.

چرا آنها نمی خواهند كاری را انجام دهند؟ همانقدر كه دلیل انجام كار مهم است و باید واضح و روشن شود به همان میزان مشخص كردن موانع موجود هم مهم است. هدف آنها تكالیف درسی، بردن در یك مسابقه ورزشی، آموختن موسیقی یا هر چه كه باشد همیشه عواملی وجود دارند كه بین آنها و هدف قرار می گیرند و باعث ضعیف شدن شدت انگیزه آنها خواهد شد.

بیشتر والدین یا این موانع را نادیده می گیرند و به آن اهمیت نمی دهند یا آنكه به آن موانع به چشم بن بست می نگرند و عملكرد درستی ندارند. ولی هیچكدام از این دو دیدگاه درست نیست و راه به جایی نمی برند. در عوض باید برای فرزندان وقت بیشتر بگذاریم و با آنها درباره مشكلاتی كه باید شخصاً با آن برخورد كنند صحبت كنیم طوری كه انگیزه و شور رسیدن به هدف در آنها فروكش نكند. وقتی با آنها صحبت می كنید خواهید فهمید در مغز آنها چه می گذرد و با چه مشكلاتی دست به گریبان هستند آنگاه می توانید راه حل های مناسب را در برابر آنها قرار دهید تا خود بهترین راه حل را انتخاب كنند.

انگیزه واقعی و بلند مدت برخواسته از درون انسانهاست كاملاً واضح است كه نمی توانید با اجبار و زور ایجاد انگیزه كنید. دفعه بعد كه خواستید فرزندتان كاری انجام دهد این را به خاطر داشته باشید. و به جای استفاده از روش عامه برای واداركردن كودك به انجام كاری از روش خاص خود استفاده كنید روشی كه شور و شوق فرزند شما برانگیخته می شود و وظایف خود را با لذت بیشتری انجام می دهد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی