بهداشت و سلامت (بازدید: 979)
جمعه 14/7/1391 - 11:43 -0 تشکر 564474
فواید و مضرات قنداق كردن نوزاداگر در مورد قنداق كردن بچه دستپاچه و عصبی می شوید یا در مورد انجام آن مردد هستید به این خاطر است كه در جای دیگر لیستی از دلایل قنداق نكردن را به یاد می آورید كه از مهمترین آن دلایل اینكه: قنداق كردن حتی اگر صحیح انجام شود بر نوزاد اثر مثبتی ندارد، به پاهای بچه ضرر می زند، چون در قنداق پاهای بچه قدرت حركت آزادانه را ندارد و نمی تواند پاها را خم كند یا لگد بزند، جوش ناشی از عرق در هوای گرم ناشی از قنداق كردن است.

قنداق بچه باید تنها با یك پوشك پوشیده باشد، می توان در داخل قنداق از یك لایه نازك تور (گاز پانسمان) یا پارچه نخی استفاده كرد. طبق تحقیقات زیادی كه انجام شده پایان زمان قنداق كردن تقریباً به اندازه شروع قنداق مهم است! كارشناسان، قنداق را تنها در طی ماه اول بعد از تولد توصیه كردند چون در ماههای دیگر قنداق سبب وقفه در رشد كودك می شود.

هدف اصلی قنداق ایجاد احساس اطمینان و امنیت در بچه است، تنها زمانی از قنداق استفاده كنید كه نوزاد ایراد می گیرد یا گریه می كند یا نمی تواند بخوابد یا به سرعت دست و پا را تكان می دهد.

اگر تمام احتمالات گریه كردن نوزاد را كنترل كردید مثل اینكه گرسنه یا تشنه است، موقعیت پوشك مناسب نیست یا شاید چسب سفت پوشك به بدن بچه چسبیده است و ... و به نتیجه نرسیدید و كودك هنوز رنجور و آزرده است قنداق را امتحان كنید.

پتوها و قنداق های مخصوص

طراحان، قنداق بچه را به گونه ای طراحی كرده اند كه دستهای نوزاد در كنار بدن نگهداشته شود. شما می توانید قنداق یا هر پارچه بزرگ دیگر را كه برای پیچیدن دور بچه از سینه تا پا كافی باشد، را انتخاب كنید و با بندی قنداق را به همان حالت ثابت نگه دارید. تكه پارچه ای كه انتخاب می كنید اگر مربع باشد بهتر از مربع مستطیل است، حتی وقتی پارچه ای در دسترس نداشتید از تكه سفره یا هر چیز دیگری كه بتوان دور بچه پیچید، استفاده كنید. در اصطلاح بچه را ساندویچ كنید.

چگونگی قنداق كردن

چگونگی بستن قنداق بسیار راحت است خصوصاً اگر تاكنون نان ذرت مكزیكی را پیچیده باشید! اگر در فست فود یا اغذیه و ساندویچی كار نكرده اید در اینجا طریقه قنداق كردن توضیح داده می شود:

1ــ وضعیت پارچه چهار گوش را به حالت لوزی قرار دهید.

2ــ نوك بالایی لوزی را به سمت پایین تا كنید و نوزاد را در مركز پارچه قرار دهید.

3ــ دستهای بچه را هم می توان خم كرد (در این صورت به نوزاد اجازه می دهید انگشتانش را مك بزند كه این امر به او آرامش می دهد) هم می توان صاف و مستقیم در كنار بدن قرار گیرد (نه كاملاً صاف بلكه دستها بصورت طبیعی نیمه خم در كنار بدن باشد).

4ــ سمت چپ پارچه را روی دست چپ نوزاد تا كنید بطوریكه از روی بدنش بگذرد خیلی سفت تا نكنید تا سبب ناراحتی نوزاد نشود.

5ــ سمت راست را روی دست راست تا كنید.

6ــ قسمت پایینی پارچه را روی پا و ران نوزاد تا كنید.

7ــ می توانید از یك باند نخی یا پارچه ای برای ثابت نگه داشتن قنداق دور بچه استفاده كنید البته نبایستی سفت ببندید.

جامه ای برای قنداق نوزاد

قنداق یا كیسه خواب برای یك نوزاد نرمال، موهبتی است. والدین جوان ممكن است ندانند كه زمانی كه با گریه نوزاد در 2 نیمه شب مواجه می شوند باید او را قنداق كنند.

با كیسه های خواب نیز می توان قنداق كرد. پارچه ای شبیه بال هواپیما كه نوزاد را مثل جسمی داخل جعبه در بر می گیرد و دو طرف پارچه دور تا دور نوزاد پیچیده می شود و پاهای او در محفظه ای كوچك تر قرار می گیرد.

می توانید هر قنداق با هر اندازه ای داشته باشید، با پارچه چیت نرم یا مشابه آن می توانید قنداق با اندازه دلخواه بسازید، مثلاً از پارچه های مات با لبه اطلسی، قنداقی شبیه كلوچه توت فرنگی بسازید و یا هوس كنید برای افراد بالغ قنداق بسازید!

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی