• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
بهداشت و سلامت (بازدید: 1906)
پنج شنبه 13/7/1391 - 12:11 -0 تشکر 564337
در مورد بیماری پوستی پیتیریازیس روزه آ

سلام دوستای خوبم در این تاپیک میخوام از یه بیماری پوستی صحبت کنم که خودم به اون مبتلا شدم و خیلی نادر هست و به احتمال زیاد خیلی ها حتی اسم اون رو هم نشنیدن..........

همراهم باشین:

پنج شنبه 13/7/1391 - 12:14 - 0 تشکر 564338

علت این بیماری پوستی هنوز نیز بدرستی معلوم نمی باشد اما احتمال ویروسی بودن این بیماری بیش از دیگر احتمالات مطرح است . این بیماری پوستی بیشتر درسنین جوانی واغلب در فصول خنک سال بروز نموده ودر زنان نیز کمی بیشتر از مردان رخ می-دهد .

شروع بیماری معمولاً با بروز یک ضایعه گرد قرمز یا صورتی رنگ در تنه ویا اندامها بوده که این ضایعه حلقوی گشته بطوری که در وسط آن التهاب وقرمزی کمتری نسبت به حاشیه ضایعه وجود دارد . گاهی در وسط ضایعه پوسته ریزی یقه مانندی نیز مشاهده می شود . به این ضایعه اولیه ضایعه پیشقراول هم می گویند زیرا مقدمه بروز ضایعات منتشر بعدی می-باشد . این ضایعه اولیه معمولاً خارش زیادی نداشته وگاهی حتی قبل از بروز ضایعات منتشر بعدی خودبخود بهبود می یابد . گاهی تعداد این ضایعه نیز می تواند چند عدد باشد . پس از چند روز تا چند هفته که از بروز این ضایعه گذشت ممکن است ضایعات منتشری بروز کند که شکل آنها نیز شبیه ضایعه پیشقراول بوده با این تفاوت که کوچکتر از آن است وتعداد این ضایعات ثانویه نیز زیاد می باشد .  انتشار این ضایعات بیشتر در تنه و ریشه اندامها (بازو وشانه وبالای رانها و کمر) بوده ومعمولاً در محاذات خطوط پوستی ناحیه مذبور بروز می کنند بطوری که در پشت کمر منظره ای بنام منظره درخت کریسمس ایجاد می کند . خارش این ضایعات نیز یا کم بوده ویا اصلاً خارش ندارند . پوسته ریزی مختصری نیز گاهی در وسط این ضایعات قرمز رنگ بروز می-کند . در دوهفته اول بروز این ضایعات ، هرچند روز یکبار تعدادی از ضایعات جدید بروز کرده اما بتدریج بروز ضایعات جدید متوقف شده وپس از چند هفته استقرار بثورات پوستی ، بیماری خود بخود برطرف شده و خوشبختانه آثاری نیز برروی پوست بجا نمی گذارد . البته در موارد نادر ممکن است بیماری بطور مزمن تا مدتی باقی بماند که دراین موارد بهتر است با انجام بیوپسی از صحت تشخیص مطمئن شد.

پنج شنبه 13/7/1391 - 12:16 - 0 تشکر 564339

بیماری پیتیریازیس روزه آ ، خطر سرایت نداشته اما گاهی درموارد استثنائی در یک خانواده دو نفر در یک زمان دچار این بیماری شده اند . بعلت آنکه این بیماری جزء بیماریهای خودبخود خوب شونده است نیاز به درمان زیادی نداشته وتنها می توان با استفاده از نرم کننده ها  از خشکی پوست در هنگام بروز بیماری کاست . البته گاهی نیز لازم است که از داروهای استروییدی موضعی جهت کاهش خارش والتهاب پوستی استفاده نمود . در هنگام بروز این بیماری بهتر است از شستشوی زیاد پوست خودداری نمود زیرا با خشک شدن بیش از حد پوست در اثر استحمام مکرر ممکن است خارش بیماری نیز بیشتر شود . صابونهای مورد استفاده در هنگام بروز این بیماری نیز باید از انواعی انتخاب گردد که باعث خشکی بیش از حد پوست نشوند .

پنج شنبه 13/7/1391 - 12:16 - 0 تشکر 564340

بیماری پیتیریازیس روزه آ همیشه به این صورت که گفتیم بروز نمی کند و شرحی که داده شد در مورد نوع کلاسیک این بیماری صادق است اما انواع آتیپیک وغیرکلاسیک این بیماری نیز گاهی دیده می شود که می تواند از لحاظ تشخیصی مشکل ساز شده وبا خیلی از بیماریهای دیگر پوستی اشتباه گردد . در موارد کلاسیک نیز بروز ضایعه پیشقراول می تواند شبیه ضایعات درماتوفیت بدن باشد که در موارد مشکوک باید از آزمایش اسمیرمستقیم قارچ شناسی نیز استفاده نمود . ضایعات ثانویه نیز گاهی با سیفلیس مرحله دوم می تواند اشتباه شود که درموارد مشکوک می توان از تستهای مربوط به بیماری سیفلیس جهت اطمینان تشخیص استفاده نمود . در موارد آتیپیک بیماری ممکن است ضایعه پیش قراول  بروز نموده اما ضایعات ثانویه بروز نکند و یا ممکن است برعکس این حالت نیز اتفاق بیفتد یعنی ضایعات ثانویه بدون بروز ضایعه پیشقراول رخ دهند . یا ممکن است نحوه انتشار ضایعات ثانویه برعکس آنچه که گفته شد باشد یعنی بیشتر در انتهای اندامها بروز کند ویا اینکه شکل این ضایعات با آنچه گفته شد تفاوت داشته باشد . به هر حال با توجه به مطالب گفته شده معلوم می گردد که موارد آتیپیک بیماری می تواند با خیلی از بیماریهای پوستی مانند اگزماها ، بیماریهای قارچی ، لیکن پلان ، پسوریازیس قطره ای ، اریتم مولتی فرم، سیفلیس و... اشتباه شود که بهتر است دراین موارد دقت بیشتری گردد .

پنج شنبه 13/7/1391 - 22:13 - 0 تشکر 564408

سلام و ممنون
کاش فقط دو سه تا عکس هم از ضایعات پوستی ناشی از این بیماری می ذاشتید مخصوصا از اون نمای درخت کریسمس.
جستجو کنید پیدا میشه فکر کنم.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

جمعه 14/7/1391 - 19:23 - 0 تشکر 564546

medman گفته است :
[quote=medman;497712;564408]سلام و ممنون
کاش فقط دو سه تا عکس هم از ضایعات پوستی ناشی از این بیماری می ذاشتید مخصوصا از اون نمای درخت کریسمس.
جستجو کنید پیدا میشه فکر کنم.


سلام اما من بلد نیستم عکس آپلود کنم تو تبیان  :(

جمعه 14/7/1391 - 19:26 - 0 تشکر 564547

راستی یک نکته رو هم اضافه کنم که دکترم بهم گفت:


حسن این بیماری اینه که روی صورت و گردن از این جوش ها نمی زنه و از خونه نشین شدن فرد جلوگیری میکنه.

شنبه 15/7/1391 - 16:24 - 0 تشکر 564691

shadbi گفته است :


سلام اما من بلد نیستم عکس آپلود کنم تو تبیان  :(
medman گفته است :
[quote=shadbi;75242;564546][quote=medman;497712;564408]سلام و ممنون
کاش فقط دو سه تا عکس هم از ضایعات پوستی ناشی از این بیماری می ذاشتید مخصوصا از اون نمای درخت کریسمس.
جستجو کنید پیدا میشه فکر کنم.

مجدد سلام
لزومی نداره حتما در سایت تبیان عکس ها لود شده باشه. از بقیه سایت ها هم کپی پیست کنید نشون داده می شن.
برا آپلود در تبیان هم کاری نداره، کاربر تایید نهایی بشید و در شبکه اجتماعی تبیان به راحتی آپلود کنید.
اگر مشکلی باز هم باشه در این زمینه راهکار دیگه ای هنوز هست. در صورت مشکل داشتن بهم اطلاع بدید حتما.

تنت به ناز طبيبان نيازمند مباد

it is god who cures 

مدير انجمن بهداشت و سلامت

شنبه 15/7/1391 - 21:23 - 0 تشکر 564730


برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.