بهداشت و سلامت (بازدید: 320)
چهارشنبه 12/7/1391 - 17:58 -0 تشکر 564176
روشهای مقابله با سکسکه


سکسکه چیزی است که بی گمان همه در طول زندگی خود با آن مواجه شده اند، هق هق های بی امانی که در صورت تداوم، فرد را مستأصل می کند و در مواردی حالت بیماری به خود می گیرد. در زبان لاتین به سکسکه Singultus اطلاق می شود که از لغت Singult به معنی تلاش برای نفس کشیدن در حین هق هق گریه مشتق شده است.سکسکه همچنان به عنوان یکی از اسرار پزشکی باقی مانده است و تا به حال، نقش و عملکرد مفیدی برای آن شناخته نشده است.
در واقع سکسکه عبارت است از انقباضات ناخودآگاه و مکرر عضله دیافراگم و عضلات تنفسی بین دنده ای.
سکسکه یک علامت است و نه یک بیماری، در ایجاد سکسکه دیافراگم (عضله بزرگ و نازکی که قفسه سینه را از شکم جدا می کند) و عصب فرنیک (عصبی که دیافراگم را به مغز وصل می کند) نقش دارند. معمولاً در حین سکسکه، صدایی تند و سریع که در اثر حرکت غیرارادی عضلات دیافراگم و متعاقب آن بسته شدن سریع تارهای صوتی، پدید می آید،شنیده می شود.
تقریباً همه ممکن است دچار سکسکه شوند، حتی جنینی که در رحم مادر است، اما به طور کلی مردان به مراتب بیشتر از زنان دچار سکسکه می شوند. اما عملاً هر فردی از نوزادان گرفته تا افراد بزرگسال، آن را تجربه می کنند.
سکسکه معمولاً یک مشکل گذرا و خوش خیم است. با این حال، همین عارضه ساده، در صورتی که بیش از حد ادامه پیدا کند، می تواند آزار دهنده و
ناتوان کننده باشد.
در ضایعات مغزی، ضربه و تومورهای مغزی و یا به دنبال بی هوشی ها نیز، امکان بروز سکسکه وجود دارد. عموماً سکسکه با این علت، خود به خود بهبود یافته و غالباً در افراد مضطرب و دارای استرس بالا و یا متعاقب خبر خوشایند و غم انگیز تظاهر می کند و در برخی مواقع مصرف دارو و سموم نیز علت آن است
.
علل سکسکه
تحریک اعصابی است که عضلات تنفسی، خصوصاً دیافراگم را تحریک می کنند، علت سکسکه کوتاه مدت معمولاً ناشناخته است اما در صورتی که سکسکه طولانی مدت باشد یا به شکل مکرر رخ دهد، امکان دارد به علل زیر ایجاد شده باشد:
خوردن یا آشامیدن غذا یا نوشیدنی داغ یا مواد تحریک کننده، بیماری پرده جنب (پرده ای که روی ریه را می پوشاند)، ذات الریه، اورمی (جمع شدن مواد زاید سمی در اثر نارسایی کلیه)، الکلی بودن، مصرف برخی از داروها، اختلالات معده، مری، روده یا لوزالمعده، حاملگی، تحریک مثانه، هپاتیت، سابقه عمل جراحی (خصوصاً جراحی روی شکم)، علل عاطفی، پربودن معده، خنده شدید یا احساسات قوی، تغییر در دمای محیط. چنانچه گفته شد، معده خیلی پر و انباشته نیز می تواند باعث حمله های سکسکه شود که به شکل غیرارادی بروز می کند و در شرایط زیر پیش می آید: خوردن بیش از حد غذا و با سرعت، به درون کشیدن هوای بیش از اندازه، تغییر ناگهانی در دمای معده؛ مثل نوشیدن مایعات سرد بلافاصله بعد از نوشیدن یک نوشیدنی داغ.
در گزارش جالبی که سالها پیش در ژورنال نیوانگلند به چاپ رسید، بیماری را معرفی کرده بود که برای چند روز دچار سکسکه های مقاوم به درمان شده بود، بررسی های مختلف در او هیچ مشکلی را نشان نمی دادند و تنها یافته غیر طبیعی، وجود مورچه در گوش او بود! و تنها پس از خارج کردن این مورچه، مشکلش برطرف شده بود!
از موارد بالا می توان نتیجه گرفت که در بسیاری از موارد، علت مشخصی برای این حالت شناسایی نمی شود.
اغلب اوقات سکسکه، بیش از ۴۸ ساعت طول نمی کشد ولی در فرم مداوم، فرد بیش از ۲ روز و کمتر از ۱ ماه مبتلاست و در موارد بیشتر یا در صورتی که با بیماری ها ی دیگری مثل مشکلات قلبی- ریوی همراه باشد، فرد نیاز به مراجعه به بیمارستان دارد.
اگر شما دچار سکسکه هایی می شوید که تا چند روز یا بیشتر ادامه پیدا می کنند، پزشک شما می تواند دستور انجام آزمایشاتی را تجویزکند که برای بررسی احتمال وجود یک مشکل جدی تر به کار می روند.
روش های درمان سکسکه متنوع هستند و درمان های غیردارویی معمولاً بر روش های تحریک ناحیه حلق و بینی مبتنی هستند. در زیر به مواردی اشاره می شود که شما می توانید در حین بروز مشکل، یک یا تعداد بیشتری از آنها را به کار بندید:
۱ - نفس خود را نگاه دارید و تا ۱۰ بشمارید.
۲ - داخل یک کیسه کاغذی تنفس کنید (کیسه پلاستیکی به دلیل احتمال چسبندگی آن به بینی و خصوصاً در اطفال به هیچ عنوان، توصیه نمی شود.)
۳ - انگشت شست خود را بین دندان ها و لب بالا قرار دهید، سپس لب بالا را با انگشت سبابه خود، درست در زیر سوراخ بینی سمت راست، فشار دهید.
۴ - یک لیوان آب را به سرعت بنوشید، باوری قدیمی وجود دارد مبنی بر اینکه نوشیدن هفت جرعه آب سکسکه را متوقف می کند.
۵ - نان خشک یا یخ خرد شده، قورت دهید.
۶ - زبان خود را به ملایمت بکشید.
۷ - یک قاشق چای خوری شکر خشک بخورید.www.zibaweb.com
۸ - بازی پول من را تو برداشتی؟ را به منظور پرت کردن حواس فرد انجام دهید.
۹ - ترساندن ناگهانی فرد مبتلا می تواند مؤثر باشد (به این شرط که فرد دچار مشکلات بعدی نشود!)
۱۰ - در برخی متون به گذاشتن یخ و لیمو روی زبان برای متوقف کردن سکسکه، اشاره شده است.
۱۱ - گذاشتن ژله انگور در زیر زبان
۱۲ - بو کردن موادی که بوی نافذی دارند.
در بیماری که آیروفاژی علت سکسکه است، باید از صحبت حین صرف غذا، پرهیز کند، غذا را به خوبی جویده و با استرس و اضطراب صرف نکند. درمان سکسکه با علت رفلاکس، مصرف حجم کم غذا و پرهیز از خوابیدن پس از غذا خوردن است. غذای
پر چرب، نوشابه های گازدار، پیاز خام، مرکبات و حتی سیگار کشیدن، سبب تشدید رفلاکس معده می شود.
داروهایی هم برای درمان سکسکه معرفی شده اند که سردسته داروهای مؤثر در درمان سکسکه کلروپرومازین است که هم به شکل قرص و هم به صورت آمپول وجود دارد؛ البته این دارو از انواع داروهای اعصاب است و ظاهراً به این دلیل تجویز می شود که سکسکه یک رفلکس عصبی است، اما باید به خاطر داشته باشید که درمان های دارویی را هرگز بدون تجویز پزشک، استفاده نکنید، چرا که عارضه جانبی دارد.
به طور کلی سکسکه معمولاً حالت خوش خیم داشته و با درمان های خانگی برطرف می شود، در مواردی هم که به طول بینجامد یا به درمان های معمول جواب ندهد معمولاً با دخالت پزشک برطرف خواهد شد.
http://www.academist.ir/?p=304
****************

سكسكه كودك


«سكسكه برای كودك مفید است»، شاید شما هم این جمله را شنیده باشید و ممكن است كه واقعا درست باشد. به هر حال، سكسكه حالتی جزئی و بدون درد و عارضه است.
سكسكه به خاطر ورود هوا به معده كودك، در هنگام شیرخوردن به وجود می آید. انبساط ناگهانی معده به خاطر حجم زیاد هوا، موجب انقباض دیافراگم می شود و سكسكه را در پی دارد.
این حالت در نوزادن زیاد دیده می شود و احتمالابه خاطر این است كه پرده دیافراگم، هنوز به طور كامل رشد نكرده است. اما خود به خود و عموما در دو ماهگی كاهش می یابد.
شاید این حالت برای بدن كوچك نوزاد، حالتی عجیب و سخت باشد، اما در واقع این انقباضات، همراه درد نیست، مشكلی برای او به وجود نمی آورد و باعث گریه اش نمی شود. همچنین بد نیست بدانید كه كودك در دوران جنینی نیز سكسكه می كند و این حالت چندان برایش عجیب نیست، با این تفاوت كه سكسكه جنین به خاطر هوا نیست، بلكه مایع آمنیون، موجب سكسكه می شود.
بین سكسكه، باد گلو و سریع شیرخوردن نوزاد هیچ رابطه ای وجود ندارد، زیرا سكسكه اصلابه مشكلات گوارشی بستگی ندارد
.
در مواقع سكسكه كودك چه كنیم؟
هیچ كار خاصی لازم نیست انجام دهید، فقط آرامش خود را حفظ كنید تا سكسكه برطرف شود. اگر سكسكه طول كشید، كودك را چند دقیقه به شكم صاف بخوابانید. همچنین می توانید مقداری آب به او بدهید. توجه داشته باشید كه اگر كودك در حال سكسكه كردن است، بازهم می توانید با خیال راحت او را بخوابانید.
در هر صورت سكسكه بعد از چند دقیقه متوقف می شود. پس صبور باشید!لبخند فرشته های زندگی


از نخستین روزهای تولد نوزاد، اطرافیان و خصوصا پدر و مادر منتظر شكوفاشدن لبخند نوگل زیبا هستند. اما بهتر است خیلی بی صبر نباشید؛ چرا كه از پنجمین هفته است كه نوزاد با خندیدن توجه شما را به خود جلب می كند. علاوه بر شور و شعفی كه ایجاد می شود، لبخندهای نوزاد در واقع زبان ارتباط او با دیگران است.
به نظر می رسد كه نوزاد از 3 یا 4 هفتگی، با شیفتگی به سخنان مادر گوش می دهد، خیره خیره به او نگاه می كند، دهانش را باز و بسته می كند و گویا علاقمند است كه با او هم صحبت شود. با شنیدن كلام و آواز مادر، او هم برای سخن گفتن تقلامی كند و آغون آغون می كند.
از شش هفتگی، وقتی به كارهای كودك رسیدگی می شود، او هم لبخند می زند. این خنده های واقعی با افزایش نگاه و بیان آواها، دو برابر می شود. در واقع خنده های كودك به این دلیل واقعی گفته می شود كه با «لبخندهای فرشته گونه» كه نمایانگر انگیزش های درونی نوزاد است و معمولازمانی كه چشمانش بسته است دیده می شود، فرق دارد. گفته می شود كه نیمی از بچه هایی كه به موقع دنیا آمده اند، بین یك تا دو ماهگی به محرك های اطراف با لبخند پاسخ می دهند. لبخندها با دیدن، تماس بدنی و احساس تنفس مادر بروز می كند.
خنده های كودك نمایانگر یك سری احساسات از خوشحالی تا نگرانی، سلام تا تشكر و ... است. در این مرحله، رفتارهای مادر می تواند تاثیرگذار و تغییر دهنده باشد و مادر خود را با برداشت های خاصی كه از كودك خود دارد، وفق می دهد. به عنوان مثال صدای بلند و تیز، آرام می شود و حركات صورت جای خود را به حالاتی پایدارتر می دهد. در نتیجه كودك نیز رفتار و عكس العمل خود در نگاه كردن، حركات سر و... را تغییر می دهد.
http://www.magiran.com/npview.asp?ID=1603375
***************

سکسکه وقتی اتفاق میفته که عضله دیافراگم شکمی منقبض بشه..
اما اینکه چرا بچه های شیر خوار دچار سکسکه میشن
به خاطر اینه که موقع خوردن شیرشون  هوای زیادی رو هم وارد معده هاشو ن میکنن.. معده بزرگتر میشه و فشار به دیافراگم میاره.. سخت مکیدن و زیاد خوردن این مسئله رو تشدید میکنه..اگه بتونید کاری کنید بچه آروغ بزنه..این مشکل هم کمتر بوجود میاد..شاید یک روش اروغ زدن این باشه که ضربه های ملایمی به پشت بچه بزنید تا سینه هاش تحریک بشه.. اما در کودکان بزرگتر.. این مسئله وقتی اتفاق میفته که نوشابه های گازدار زیادی میخورن.. یا اینکه زیاد و سریع میخورن.. چیزی که عادت خیلی هاست.. اینا چیز هائی هست که مادران با تجربه باید بگن.. و بهتر از من میتونن توضیح بدن.. امیدوارم بتدریج بتونیم از تجربه های مفید این قشر جامعه مون هم استفاده کنیم... ولی در کل .. چیزی که میتونم بگم اینه که.. معمولا سکسکه ها طولانی نمیشن و مشکل و عارضه مهمی برای کودک ایجاد نمیکنن.
.

البته در مواردی هم باید به پزشک مراجعه کرد.. که اگه این لینک انگلیسی رو بخونید بهتر متوجه میشید..
فعلا وقت ترجمه اش نیست...
http://www.healthy.net/scr/article.asp?ID=1899
در بخش مغز و اعصاب . تاپیکی به همین منظور ایجاد شده..
__________________
. info[@]iransalamat.com دکترسجاد
http://forum.iransalamat.com/showthread.php?t=1722

**************

در مورد نفخ مادران شیر ده


- بعد از عمل سزارین جهت کم شدن نفخ شکم از خوردن هر گونه میوه و آبمیوه و کمپوت و کلیه غذاهای نفاخ مانند سوپ جو و حبوبات و... جدا بپرهیزید. بطور طبیعی بعد از سزارین نفخ وجود دارد ولی با رعایت نکته ذکر شده این نفخ به شدت کم و قابل کنترل خواهد بود.به توصیه های نا آگاهانه اطرافیان توجه نکنید. البته این نکته را به مدت ۳ روز بعد از زایمان رعایت کنید و نگران کاهش شیر نباشید چون روزهای اول اصلا شیر وجود ندارد بلکه غوز است و بسیار مغذی است بطوریكه چند قطره از آن نوزاد را كاملا سیر می كند.لذا ربطی به مایعات مصرفی ندارد ، ضمن اینكه نوزاد روزهای اول خیلی شیر نمی خورد
.
۲- جهت افزایش شیر، در روزهای بعد، از قطره شیر افزا ،كه عمده آن رازیانه می باشد استفاده نمایید كه هم باعث افزایش شیر میشود هم روی گوارش نوزاد تاثیر مثبت میگدارد. و نفخ نوزاد را كم میكند. این قطره به در كلیه دارو خانه ها یافت می شود.( مطالب ارائه شده در بیمارستان مادران)
۳- به خود پیچیدن نوزاد همراه با گریه نشان دل پیچه ( نفخ) می باشد. جهت از بین بردن آن از ۱ حجم عرق نعنا و ۲ حجم آب جوشیده ولرم كلا به اندازه یك قاشق غذا خوری ، مشكل را برطرف می كند.اغلب از روز ۱۰ به بعد این مشكل پیش می آید.( دكتر عتیق پور در بیمارستان مادران)
www.zibaweb.com
۳- جهت از بین بردن سكسكه نوزاد كافیست ، به شدت سینه مادر را بمكد . به سرعت سكسكه برطرف می شود. ( دكتر عتیق پور در بیمارستان مادران)
۴- تیغه بینی نوزاد هنوز تكامل پیدا نكرده است . لذا با حس كردن هر بویی ( مثل بوی شامپو ، عطر ، پودر بچه و...) عطسه میكند این عطسه ها دلیل سرما خوردگی نیست

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی