انجمن ها > انجمن ادب و هنر > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
ادب و هنر (بازدید: 128)
دوشنبه 10/7/1391 - 17:58 -0 تشکر 563744
کاح گلستان

كاخ گلستان : مدیر مجموعه فرهنگی كاخ گلستان از حضور بازرسان یونسكو در ایران و بازدید از كاخ گلستان در این هفته خبر داد. پیش از این اعلام شده بود كه این بازدید شهریور انجام می‌شود.

مسعود شریفی درباره آخرین وضع كاخ گلستان به جام‌جم گفت: تمامی امور مرمتی و سامان‌بخشی كاخ گلستان توسط استادان باتجربه انجام شده و كاخ گلستان هم‌اكنون آمادگی كامل برای بازدید كارشناسان یونسكو جهت بررسی و اظهارنظر درباره ثبت جهانی این مجموعه تاریخی را دارد. وی با اشاره به این‌ كه بازرسان وارد ایران شده‌اند، گفت: بازدید و بررسی بازرسان از كاخ گلستان یك پروسه 15 ـ 10 روزه است.

او اظهار كرد: به منظور آماده‌سازی مجموعه كاخ گلستان برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسكو، اقدامات ساماندهی و مرمتی از حدود دو سال پیش در بخش موزه‌ها، گنجینه‌ها، باغ ایرانی، مرمت كاشی‌های تاریخی، رنگ‌آمیزی، مبلمان، نورپردازی و سامان‌بخشی در حریم كاخ در دستور كار قرار گرفت. وی خاطرنشان كرد: سازمان میراث فرهنگی برای ثبت جهانی كاخ گلستان به عنوان شناسنامه و قلب پایتخت، از حضور بهترین استادان مرمت و نظارت فنی مستمر و كارشناسی در همه بخش‌ها بهره برده و این مجموعه را در پروسه سامان‌بخشی قرار داده است.

مدیر مجموعه فرهنگی كاخ گلستان از شمارش معكوس برای ثبت جهانی این اثر فاخر ملی خبر داد و گفت: هر اثر ملی كه ثبت جهانی می‌شود افتخار هر ایرانی در سراسر جهان است و آنان كه به هر دلیل در برابر روند ثبت جهانی یك اثر ملی چالش ایجاد می‌كنند هویت، غیرت و تعصب ایرانی را زیرسوال می‌برند.

شریفی با تاكید بر موقعیت كاخ گلستان به عنوان تنها بنای تاریخی تهران كه از قابلیت ثبت جهانی برخوردار است، تاكید كرد: بدون شك اكنون كه زمان حضور و بازدید كارشناسان از مجموعه فرارسیده، دغدغه همه دست‌اندركاران پرونده ثبت جهانی مجموعه فرهنگی تاریخی گلستان بر این است كه با تلاش مضاعف شرایط نهایی را برای تحقق این مهم فراهم كنند.
منبع :جام جم

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی