تعلیم و تربیت (بازدید: 346)
جمعه 7/7/1391 - 11:45 -0 تشکر 562970
مواظب باشیم دانش آموزان بیمار نشن

سلام

سرد شدن و عدم رعایت بهداشت فردی از سوی برخی از دانش آموزان به خصوص بچه های دبستانی، باعث می شود تا شاهد افزایش شیوع بیماریهای ویروسی در دوران مدرسه باشیم.

 به طوریکه سرماخوردگی و آنفلوانزای فصلی، از شایعترین بیماریهایی هستند که اغلب دانش آموزان را درگیر می کند.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 7/7/1391 - 11:47 - 0 تشکر 562971

شیوع بالای سرماخوردگی در فصل مدرسه

دکتر ایرج خسرونیا رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با اشاره به شیوع بیماریهای ویروسی در فصل بازگشایی مدارس، گفت: با آغاز فصل پاییز و زمستان، سرماخوردگی و آنفلوانزا در بین بچه های مدرسه ای شیوع پیدا می کند.

وی با اعلام اینکه شیوع بیماریهای ویروسی در فصل پاییز و زمستان بیشتر می شود، گفت: حدود 20 تا 25 درصد بچه ها در طول سال تحصیلی گرفتار سرماخوردگی و آنفلوانزا می شوند که البته فقط 10 درصد آنها مجبورند در خانه بمانند و درمان بشوند.
این متخصص بیماریهای داخلی، رعایت اصول بهداشت فردی را مورد تاکید قرار داد و گفت: بهتر است از رفتن بچه های مریض به مدرسه خودداری شود. زیرا، حضور یک دانش آموز بیمار در کلاس 30 یا 40 نفره باعث خواهد شد تا آنها نیز بیمار شوند.

وی همچنین به مسئولین مدارس توصیه کرد که در هنگام زنگ تفریح حتما در و پنجره های کلاسها را باز کنند تا هوا در محیطهای بسته جریان پیدا کند.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 7/7/1391 - 11:47 - 0 تشکر 562972


آسم شایعترین علت غیبت دانش آموز از مدرسه

دکتر محمد حسین بمانیان فوق تخصص آسم و آلرژی از آسم به عنوان شایعترین بیماری مزمن در دوران کودکی نام برد و گفت: این بیماری از شایعترین علل بستری کودکان در بیمارستان و غیبت دانش آموز از مدرسه است.

وی با بیان اینکه عمده ترین دلیل بروز بیماری آسم، آلرژی و حساسیت است، افزود: از آنجا که در فصول مختلف سال حساسیت به دلایل گوناگون بروز می کند بنابراین باید توجه داشت که در فصل سرد سال نیز ویروسها و بیماریهای ویروسی برای بیماران مبتلا به آسم مشکل آفرین می شود.

سرفه های شبانه، سرفه همراه با خلط، تنفس تند، خس خس سینه و تنگی نفس از علایم حمله آسم است.

به گفته بمانیان، گرده هایی که در برخی فصول سال در هوا جریان دارند علائم بیماری آسم را تشدید می کند. همچنین زمانی که دمای هوا به سمت خنکی پیش می رود می تواند یکی از عوامل برگشت و حمله آسم باشد.

یکی دیگر از عوامل تشدید کننده بیماری آسم، غیر استاندارد بودن تهویه منازل است.
هر نوع وسیله گرم کننده غیر استاندارد و احتراق ناقص وسایل گاز سوز همچنین غیر استاندارد بودن سیستم تهویه منزل باعث افزایش آلاینده های داخل منزل شده و برای مبتلایان به بیماری آسم و یا افرادی که زمینه این بیماری را دارند می تواند عامل خطر باشد به طوری که در این شرایط سرفه های شبانه در این بیماران افزایش پیدا می کند. همچنین دود سیگار برای مبتلایان به بیماری آسم ایجاد خطر می کند و خانواده ها باید کودکان خود را از این محیط دور نگه دارند.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 7/7/1391 - 11:48 - 0 تشکر 562973

ضرورت تجهیز مدارس به جعبه کمکهای اولیه

به گفته بمانیان، فوق تخصص بیماریهای آسم و آلرژی، مدارس باید جعبه کمکهای اولیه و همچنین اسپری مخصوص آسم را در دسترس  داشته باشند، مربیان آموزشهای لازم را دریافت کنند و در صورت نیاز دانش آموز به پزشک مربوطه ارجاع داده شود.

وی ادامه داد: مسئولین مدرسه باید دانش آموزانی که دچار بیماری آسم هستند را شناسایی کنند و با توجه به اینکه نیمی از سال تحصیلی در فصول سرد سال است این دانش آموزان را در هوای سرد و در صفهای طولانی نگه ندارند و حتی از بازی کردن این دانش آموزان در هوای سرد جلوگیری کنند چرا که تحرک زیاد در هوای سرد باعث تشدید بیماری آسم می شود.

بمانیان از راههای کنترل بیماری آسم به ویژه در هوای سرد را دریافت واکسن آنفلوانزا عنوان کرد و اظهار داشت: واکسن آنفلوانزا ترجیحا برای پیشگیری از بیماریهای عفونی و ایجاد مشکل در بیماران آسم توصیه می شود و دریافت این واکسن از 6 ماهگی تحت نظر پزشک معالج برای بیماران مبتلا به آسم لازم است ضمن اینکه این واکسن بعد از گذشت سه هفته تاثیر گذاری خود را اعمال می کند.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 7/7/1391 - 11:50 - 0 تشکر 562974

تغذیه مناسب دانش آموزان

سعیده معانی کارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با تاکید بر گنجاندن 5 گروه غذایی اصلی در برنامه غذایی روزانه دانش آموزان، تصریح کرد: خوراکیهایی از قبیل میوه، نان و پنیر، نان و تخم مرغ، شیر، نخود، کشمش، برگه ها و انواع مغزها بهترین میان وعده ها برای تغذیه دانش آموزان هستند.

وی اظهار داشت: کمبود های تغذیه ای ازجمله کمبود ریزمغذی ها مانند آهن و روی می تواند منجر به کاهش قدرت یادگیری و افت تحصیلی در دانش آموزان شود. مصرف مواد غذایی چرب، پرنمک و شیرین که در موادی مانند نوشابه های گازدار، آب میوه های صنعتی، شیرینی و شکلات،‌ آب نباتها، چیپس و پفک وجود دارد به این دلیل که فاقد ارزش غذایی بوده و می تواند زمینه را برای بروز کمبود های تغذیه ای، چاقی و اضافه وزن، فشارخون و چربی خون بالا فراهم کند، توصیه نمی شود.

معانی تاکید کرد: کودکانی که صبحانه نمی خورند، در طول ساعاتی که در مدرسه هستند، با کاهش یادگیری، کاهش تمرکز حواس در کلاس درس، خستگی و بی حوصلگی مواجه می شوند.

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 7/7/1391 - 11:53 - 0 تشکر 562975

هوالعزیز
سلام

یکی از مواردی که باعث میشه یک محصل راحت و با آرامش بتونه درس بخونه
سلامتی هست
اگر سلامت جسم و روان نباشه
درست درس خوندن
دل دادن به درس
انگیزه داشتن
یکی یکی حذف میشن

گاها" یسری نکات کوچک هست که به محصلین کمک شایانی میکنه
اما متاسفانه متاسفانهههه
هم بعضی خانواده ها و هم بیشتر مسئولین مدارس و معلمین به این نکات توجه ای نمیکنن
و باعث آزار محصلین میشن

شاید یکی از واضح ترین موارد
سختگیری های بیش از حد در مورد غیبت یک محصل بیمار هست

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 7/7/1391 - 17:46 - 0 تشکر 563067

با نام خدا و سلام

ممنون از شما بابت درج این مطلب

در شروع سال تحصیلی این موضوع مهمی است تذکر به والدین می تونه مشکلات را به مراتب کاهش بدهد

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

جمعه 14/7/1391 - 17:10 - 0 تشکر 564521

سلام
یادمه راهنمایی و دبیرستان انقد بهمون سخت میگرفتنا
هر کی مریض میشد بیشتر استرس میگرفت که الان کلی عقب میمونه
بعدشم چون بچه ها همه شاگرد زرنگ بودن 25صدم-25صدم باهم فرق داشتن , بیمارهم میشدن میومدن و بقیه بچه هاممیگرفتند
هر کی بیمار میشد التماسش میکردیم نیا , مگر فایده داشت؟!!!
واقعا هم نمیومدا نه کسی کمکش میکرد نه کسی مطلب بهش میرسوند
یه رقابت ناسالم هم باعث میشد تکالیفو درست نگن یا اشتباه بگن

وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ

 
جمعه 14/7/1391 - 19:18 - 0 تشکر 564545

با نام خدا و سلام

البته در فصل سرد زمستان بعضی سالها نصف دانش آموزان کلاس نمی آیند و تدریس در عمل تعطیل است

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی