انجمن ها > انجمن دانش آموزی > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
دانش آموزی (بازدید: 1092)
دوشنبه 18/6/1387 - 15:37 -0 تشکر 56255
حقوق از دست رفته كنكوری‌ها

سلام

با اینكه خودم سال دیگه كنكوردارم ولی خیلی ناراحت شدم...واقعا حقشون رو چطور باید بگیرند؟


روزنامه جام جم:
گروه جامعه: جمعی از داوطلبان كنكور سراسری سال 87 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی كشور، صبح دیروز در اعتراض به نحوه پذیرش در كنكور در برابر سازمان سنجش تجمع كردند.

این داوطلبان كنكور اعم از پذیرفته‌شده یا مردودی نسبت‌ به سازوكار پذیرش دانشجو در آزمون سراسری 87 اعتراض و آن را ناعادلانه بیان كردند.


در بین تجمع‌كنندگان علاوه بر داوطلبان دارای رتبه‌های3 یا 4 رقمی كه با مقایسه رشته محل قبولی خود با داوطلبانی با شرایط مشابه در سال گذشته، به نتایج اعتراض دارند، داوطلبانی نیز با رتبه‌هایت‌ 3 یا 2 رقمی و حتی تك رقمی برخی مناطق نیز از زیر گروه‌های مختلف دیده می‌شود، برخی از آنها در برخی از رشته‌ محل‌هایی قبول شده‌اند كه با توجه به رتبه آنها غیرعادی به نظر می‌رسد و حتی تعدادی از آنها با در دست داشتن كارنامه علمی خود نسبت به مردودیت علمی كه برای آنها ثبت شده است، اعتراض دارند.

دراین‌باره یكی از داوطلبان با بیان این‌كه امسال برای اولین بار گزینش بومی و قطبی صورت گرفته است، به ایسنا گفت: به عنوان مثال یك داوطلب تهرانی فقط در شهرهای تهران، سمنان، قزوین، قم و چند شهر دیگر امكان قبولی دارد و برای رشته‌های برتر در دیگر دانشگا‌ه‌ها سهمیه‌ای برای او باقی نمی‌ماند، ضمن این‌كه سهمیه 20 تا 30 درصدی كه در دانشگاه‌های غیربومی از آن سخن گفته می‌شود با سهمیه‌های متفرقه‌ای كه سازمان در نظر گرفته است پر می‌شود.

وی با بیان این‌كه با رتبه 1287 زیر گروه ریاضی فنی از منطقه یك در هیچ دانشگاهی در تهران قبول نشده‌ و مردود علمی شده‌ام، ادامه می‌دهد: این در حالی است كه طبق روال همه ساله رتبه حدود یكهزار علوم ریاضی باید بتواند حداقل در یكی از رشته‌های علوم پایه قبول شود.

داوطلب دیگری با اعتراض به عدم قبولی خود در كنكور به‌رغم كسب رتبه 54 رشته ریاضی فنی، مدعی شد: ظاهرا علاوه بر بومی و قطبی گزینی، اتفاقات دیگری نیز در نحوه پذیرش داوطلبان رخ داده است، چرا كه برخی قبولی‌ها ضدونقیض است، به عنوان مثال رتبه 2000 رشته ریاضی از منطقه یك حتی در دانشگاه پیام نور هم قبول نشده، ولی رتبه 25 هزار ریاضی منطقه یك در رشته نرم‌افزار كامپیوتر پیام‌نور تهران قبول شده است.

مادر یكی دیگر از داوطلبان نیز با بیان این‌كه فرزند او از استان محروم لرستان در كنكور شركت كرد، عنوان می‌كند: فرزندم در رشته ریاضی كاربردی شهر رفسنجان قبول شده است، در حالی كه هنگام انتخاب رشته شهر رفسنجان را انتخاب نكرده‌ بودیم، در پرینت انتخاب رشته نیز شهر رفسنجان در فرم نیست.

وی می‌افزاید: این در حالی است كه ما جزو منطقه 3 محسوب می‌شویم و فرزندم باید حداقل در بوم خودمان و در رشته مهندسی قبول می‌شد.داوطلب دیگری نیز با طرح این ادعا كه معلوم نیست 200 هزار ظرفیت دانشگاه پیام نور چگونه تكمیل شده است، ادامه می‌دهد: در حال حاضر مسوول سازمان سنجش تعاریف خود را از بوم، منطقه و قطب ارائه می‌كند، در حالی‌كه ما یك سال از عمرمان را برای كنكور صرف كرده‌ایم و این تعریف‌ها اكنون به درد ما نمی‌خورد و باید جلوی این تبعیض و بی‌عدالتی گرفته شود.مادر یك داوطلب دختر تهرانی در رشته علوم انسانی نیز كه فرزندش رتبه 650 كنكور را كسب كرده است، می‌گوید: ای كاش نحوه پذیرش خود را حداقل به مشاورانی كه در آموزش و پرورش قرار بود برای ما انتخاب رشته كنند، اعلام می‌كردند، چرا كه این مشاوران بر اساس اطلاعات خود به گونه‌ای انتخاب رشته ما را انجام داده‌اند كه در حال حاضر دختر من با رتبه 650 در هیچ رشته‌ای از فرم انتخاب رشته خود قبول نشده است.

وی ادامه می‌دهد: این در حالی است كه دختر من حتی رشته‌های شبانه را نیز انتخاب كرده است.

وی با بیان این‌كه سازمان سنجش باید پاسخ دهد كه اكنون ما با این داوطلبان افسرده‌ای كه با هزار امید منتظر اعلام نتایج خود بودند باید چه كنیم می‌گوید: چرا با اعصاب و احساسات مردم بازی می‌شود.

وزارت علوم اشتباه كرد

از سوی دیگر، رئیس كمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعتراضات برخی از داوطلبان كنكور امسال گفت: وزارت علوم در اجرای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مرتكب اشتباه شده و اگر هم بنا بر اجرا بود، باید برای سال آینده این كار انجام می‌شد.علی عباسپور تهرانی در گفتگو با مهر با بیان این مطلب افزود: در خصوص بومی شدن، شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای داشت كه البته با ابهاماتی همراه بود، به همین دلیل كمیسیون آموزش و تحقیقات نامه‌ای به وزارت علوم نوشت و درخواست كرد جزئیات این طرح به مجلس منعكس شود و ما اعلام كردیم كه نگران هستیم مبادا طریقی در پیش گرفته شود كه حق عده‌ای از داوطلبان ممتاز ضایع شود به همین دلیل درخواست كردیم قبل از هر كاری كمیسیون آموزش و تحقیقات در جریان قرار گیرد.

نماینده مردم تهران در خانه ملت با بیان این‌كه این طرح بدون هماهنگی با كمیسیون آموزش و تحقیقات اجرا شد، خاطرنشان كرد: امروز هم نامه‌ای تهیه و جزئیات طرح بومی شدن را درخواست كرده‌ایم و روز سه‌شنبه هم وزیر علوم قرار است با حضور در كمیسیون دراین‌باره توضیح بدهد.وی با تاكید بر این‌كه برداشت ما از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی این است كه صرفا كلیات به تصویب رسیده است، اظهار كرد: متاسفانه مصوبات شورای انقلاب فرهنگی در یك شرایط نامشخص رای‌گیری می‌شود و بعد به عنوان مصوبه تلقی می‌شود و تاكنون چند بار درباره مصوبات این شورا پیش آمده كه مشخص نبوده، كلیات تصویب شده یا جزئیات و این یكی از اشكالات شورای عالی انقلاب فرهنگی است كه موضوع مهمی را كه ابهام دارد بعد از رای‌گیری به عنوان بخشنامه ابلاغ می‌كنند.

عباسپور با تاكید مجدد بر این‌كه بلافاصله بعد از مصوبه شورای انقلاب فرهنگی درخواست كردیم كه قبل از عملی شدن مصوبه مجلس در جریان جزئیات قرار گیرد، گفت: معتقدیم اگر هم قرار بود این مصوبه اجرا شود، برای سال آینده باید صورت می‌گرفت چون داوطلبان خود را بر اساس شرایط پذیرش قبلی آماده كرده‌اند و قانون پذیرش جدید نباید 2 هفته مانده به اعلام نتایج ابلاغ شود.

 

دعا میكنم كه خداازتو بگیرد،هرآنچه كه خداراازتو گرفت...دكترعلی شریعتی

    

 

دوشنبه 18/6/1387 - 17:11 - 0 تشکر 56281

به نام خدا

من فکر نمی کنم اینجا سازمان سنجش مقصره چون وقتی یک قانون به ارگانی ابلاغ می شه باید اجرا بشه و خوب کاری از سازمان بر نمی اومده . بیخود توپ رو به زمین دیگران میندازند. منم امیدوارم بالاخره برای رتبه 50 جایی برای درس خوندن گیر بیاد .

دوشنبه 18/6/1387 - 17:54 - 0 تشکر 56306

تا قبل از این فکر می کردم تو بعضی جاها بازیچه هستم . الان فهمیدم تو ایران بازیچه هستم می ترسم بعدا بفهمم تو جهان بازیچه هستم .

من رتبه ی ممتاز نبودم ولی دلمو به یه دانشگاه خوش کرده بودم گفتم قبول میشم .ولی الان فقط می تونم بگم از عمری که تلف کردم پشیمونم و بهتره راه خودمو برم و فقط دوست دارم روزی عروسک گردانها رو از بین ببرم .

دوشنبه 18/6/1387 - 21:43 - 0 تشکر 56364

من هم موضوع رو شنیده ام ............... خیلی وحشتناک هستش ...

مگر میشود نوه عمه پدرم که همه آزمونهای قلم چی را رتبه یک رقمی آورده و رتبه سراسری اش هم 399 شده هیچ جا قبول نشود!! وقعا نا عدالتی هستش

--------------------------

ظهور کن که ابرهاي ظلماني فتنه احاطه مان کرده است.

 

سه شنبه 19/6/1387 - 3:29 - 0 تشکر 56414

به نام حضرت دوست که هر چه داریم از اوست
با سلام به دوستان گرامی و خوب .
بحث خیلی خیلی داغی را در اینجا مطرح کردید .
واقعا از ته قلب با کسانی که از این پیش آمد و اتفاق ناگوار ضربه خوردند ، احساس هم دردی می کننم .
چون من هم چند وقت قبل یه چنین حالتی اون هم در سازمان سنجش برام پیش آمد . البته اون داستان خیلی مفصلی داشت . اما من با این اشتباه حق قبولی خودم رو در کارشناسی ارشد از دست دادم .
من اولش خیلی داغ بودم . از همه چیز ناامید بودم . اما کم کم با این مسأله کنار اومدم . یه دوستی خیلی خوبی اون روزها به من دلداری داد . گفت که من هم یه زمانی اشتباه دیگران مشکل خیلی بزرگی رو برای من ایجاد کرد . اما کم کم باهاش کنار اومدم .
البته می دونم به خصوص پسرها از این اشتباه چقدر لطمه می خورند . چون اگ قبول نشن باید برن به سربازی و ... . خیلی سخت است .
اما امیدتون رو از دست ندهید . اعتراض رو در حد منطقی پی گیری کنید .
اما باور کنید که با این مشکل دنیای شما به آخر نمی رسد . بلکه مطمئن باشید که این زمان نیز می گذرد و شما پیشرفت می کنید و حتما به سروسامان می رسید . برای خود کار خوبی می یابید .
فقط این حادثه ها برای ما تجربه ای باشد تا در وقتی که خودمان کاره ای شدیم و دستمان می رسد دیگران را کمک کنیم . عوض اینکه با زندگی دیگران بازی کنیم .
امیدوارم که دیگر کمتر شاهد این گونه رخدادهای خیلی تاسف انگیز و ناراحت کننده باشیم .
هرچند من همیشه معتقد هستم که این خود ما هستیم که دنیای اطراف و فردای زندگی خود و دیگران را می سازیم . پس باید که همیشه تمام تلاش خود را برای ساختن فردایی بهتر بکنیم . و هیچ گاه و با وجود هیچ گونه پیش آمدی ناامید نشویم .
امیدوارم که دیگر  روزهای زندگی تان طلایی و پیروزمندانه باشد .  

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
با دوستان مروت با دشمنان مدارا 
وبلاگهای من : 
سه شنبه 19/6/1387 - 9:43 - 0 تشکر 56439

به نام خدایی که همیشه در قلب ماست

سلام

مشکل همیشگی دانشجویان، بند "پ" تو دانشگاها خیلی تابلو داره خودش رو نشون میده، یکی از آشنایان من هم با رتبه 583 نتونسته بود جایی قبول بشه، پس یا این رتبه ها چرت و پرت هست یا دانشگاه ها جور دیگری دانشجو گلچین میکنن، و این رتبه ها برای سرگرم کردن مردم و سرکار رفتن ما هست، اگر اینطوری ادامه پیدا کنه رشد علمی خیلی کمتر از این میشه.

التماس دعا

كار ما نیست شناسائی "راز" گل سرخ
كار ما شاید این است
كه در "افسون" گل سرخ شناور باشیم...
سه شنبه 26/6/1387 - 16:38 - 0 تشکر 58251

من دلم بیشتر برای اون پسره رتبه 41 ریاضی سوخت واقعا نامردیه . خودم سال بعد کنکور دارم فکر کنم با این اوضاع تا وقتی کنکور رو بردارند میخان مارو بیچاره کنند.

As long as you can  stand  and see do not give up

پنج شنبه 11/7/1387 - 17:7 - 0 تشکر 62128

همه ی این نقص ها از سازمان سنجشه چون وقتی بودجه ی دانشگاه ها را سه برابر می کنند ولی تعداد ظرفیت همان باقی می ماند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.