انجمن ها > انجمن عکس و عکاسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
عکس و عکاسي (بازدید: 599)
شنبه 1/7/1391 - 16:37 -0 تشکر 561714
پدیده نادر «گردباد آتش»

بر خلاف گردبادهای گرد و غبار كه حرارت خود را از نور خورشید بدست می آورند، گردبادهای آتشین با استفاده از آتش سوزی های موجود بر روی زمین و تركیب با هوای گرم، ستون های عظیم آتش را شكل می دهند.


گردباد آتش جزو یكی از پدیده های طبیعی بسیار شایع محسوب می شود، اما كمتر توسط انسان مشاهده شده است و یكی از دلایل این مسأله، وقوع این پدیده در قلب آتش سوزی جنگلها عنوان می‌شود.

پروفسور «مارك ویسوكی» متخصص علوم جوی دانشگاه كورنل تأكید می كند: این پدیده بیش از آنكه به گردباد شبیه باشد، مانند ستونی از رشته های آتش یا گرداب های آتشین هستند.

با بالا رفتن و قد كشیدن ستون آتش، از قطر آن كاسته و بر سرعت چرخش آن افزوده می شود. ارتفاع تقریبی ستون آتش 30 متر و سرعت چرخش آن 35.4 كیلومتر در ساعت تخمین زده می شود.

به گفته «ویتوسكی» سرعت گسترش این پدیده بسیار سریع است و مانند یك دستگاه مكنده، هوای گرم را بطرف خود كشیده و گرداب آتشین را ایجاد می كند.

«كریس تانگی» كه از پدیده های طبیعی نادر فیلم تهیه می كند، روز پنجشنبه 11 سپتامبر (20 شهریور) در یكی از مناطق دورافتاده استرالیا موفق به مشاهده این پدیده و تهیه فیلم از آن شد.

شنبه 1/7/1391 - 16:44 - 0 تشکر 561715برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی