انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 352)
شنبه 25/6/1391 - 0:40 -0 تشکر 559776
کشف بوزون هیگز به طور رسمی تأیید شد

پس از اعلام خبر مشاهده ذره بوزون هیگز توسط دانشمندان سرن دو تجربه متفاوت در سازمان تحقیقات هسته ای اروپا طی دو مقاله علمی مجزا کشف بوزون هیگز را که توضیحی برای جرم دار بودن ماده است را تصدیق کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سازمان تحقیقات هسته ای اروپا ( سرن) ماه ژوئیه گذشته اعلام کرده ذره گریزان هیگز یا دست کم یک ذره که به ویژگیهای بوزون هیگز شباهت دارد را مشاهده کرده اند، اما این سازمان اکنون نتایج رسمی خود را در رابطه تأیید رسمی کشف بوزون هیگز اعلام کرد.

نتایج تحقیقات هر دو تجربه در مجله Physics Letters B منتشر شده است.

 

 

جو انکاندلا سخنگوی یکی از این تجربه ها که تحت عنوان CMS فعالیت می کند طی بیانیه اظهار داشت: این مقالات اولین مشاهدات یک ذره جدید را که توسط دو آزمایش بزرگ در برخورد دهنده بزرگ هادرون در جستجوی مدل استاندارد بوزون هیگز کشف شده ارائه کرده است.

وی افزود: این دو مقاله مهمرین مقالاتی هستند که تاکنون از سوی برخورد دهنده بزرگ هادرون ارائه شده و نتایج آن در عرصه فیزک ذرات کلیدی محسوب می شوند. ما از مشاهده انتشار این مقاله در نشریه Physics Letters B مسروریم تا این نتایج در اختیار تمام افرادی قرار بگیرد که می خواهند آن را مطالعه کنند.

بوزون هیگز ، یک ذره بنیادی اولیه دارای جرم است که وجود آن توسط مدل استاندارد فیزیک ذرات پیش‌بینی شده بود. مشاهده تجربی این ذره می تواند درباره چگونگی جرم ‌دار شدن ماده توسط ذرات بنیادی بدون جرم دیگر، توضیح دهد.

در 4 ژوئیه 2012 سرن در سمیناری اعلام کرد، که یک بوزون معادل 125 گیگا الکترون ولت دردو اسپکترومترجداگانه و مشاهده شده ‌است که اکنون این اعلام رسمی و انتشار مقالات علمی کشف آن را تصدیق و تأیید می کند.


مهرنیوز

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.