انجمن ها > انجمن نجوم > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نجوم (بازدید: 447)
جمعه 24/6/1391 - 1:24 -0 تشکر 559581
چشم ۵۵,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومانی تلسکوپ فضایی جیمز وب

این قطعه شش ضلعی طلایی که 20 میلیون دلار برای ساخت آن هزینه شده، یکی از 18 تکه شش ضلعی است که آینه اصلی 6.5 متری تلسکوپ فضایی جیمز وب را تشکیل خواهد داد. جیمز وب قرار است سال 2018/1397 به فضا پرتاب شود.
این تلسکوپ شش مرتبه از تلسکوپ فضایی هابل بزرگتر است و جهان را در نورهای مرئی و فروسرخ رصد خواهد کرد. هر یک از این 18 قطعه آینه مقعر از برلیوم ساخته شده و با روکشی از طلا پوشانده شده است. برلیوم فلزی است سبک و مقاوم که میتواند هم ضربات ناشی از پرتاب را تحمل کند و هم در دماهای پایینتر از منفی 223 درجه سانتیگراد استحکام خود را حفظ کند.
آینه تلسکوپ فضایی جیمز وب برخلاف تلسکوپهای فضایی فعلی یکپارچه نخواهد بود، بلکه این 18 قطعه در قالب 3 قطعه بزرگتر کنار یکدیگر قرار خواهند گرفت. دلیل این طراحی پیچیده به این دلیل است که در حال حاضر فقط 3 نوع موشک آمریکایی دلتا، روسی پروتون و اروپایی آریان5 میتوانند این تلسکوپ را به جایگاه خود (نقطه لاگرانژی دوم در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری زمین) برسانند و مخزن بار هر سه موشک نمیتواند آینه یکپارچهای به قطر 6.5 متر را در خود جای دهد.
بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

چهارشنبه 5/7/1391 - 18:10 - 0 تشکر 562674

نخستین دو تکه اولیه آینه عظیم الجثه تلسکوپ فضایی جیمز وب به دست مهندسان ناسا رسید.

به گزارش خبرگزاری مهر، قرار است تلسکوپ فضایی جیمز وب در سال 2018 جایگزین هابل شود.


این آینه های شش ضلعی که در  کارخانه ای کلورادو ساخته می شوند پس از بررسی، کنار گذاشته می شوند تا زمان مونتاژ آن به تلسکوپ در سال 2015 فرا برسد.
حدود 18 عدد از این تکه های آینه ای، آینه اولیه 6.5 متری  تلسکوپ فضایی جیمز وب را تشکیل می دهد که بیش از دو برابر اندازه آینه اصلی هابل است.


این دو تکه آینه 17 سپتامبر از  کلورادو به مرکز پرتاب فضایی گودارد ناسا در مریلند - جایی که تلسکوپ در حال مونتاژ است- فرستاده شد.
"لی فینبرگ" مدیر بخش اوپتیک تلسکوپ جیمز وب گفت: رسیدن این تکه های آینه ای به مرکز گودارد نخستین گام مهم برای تلفیق آینه ها به ساختار پروازی است.


مونتاژ 16 آینه باقی مانده طی 12 ماه آینده انجام می شود. هر جزء آینه ای بیش از 1.3 متر طول و 40 کیلوگرم وزن دارد.


تلسکوپ فضایی جیمز نخستین رصدخانه فضایی غیرنظامی است که از تکه ها آینه ای بسیار قابل کنترل بهره مند می شود.


قرار است یک سپر محافظ به اندازه یک زمین تنیس برای مراقبت از حساسیت دید این تلسکوپ در برابر گرما و تشعشات خورشیدی بر روی آن قرار داده شود.
براساس اعلام ناسا می توان این تلسکوپ را به عنوان یکی از قدرتمند ترین تلسکوپهای فضایی که تا به حال ساخته شده معرفی کرد که قادر است دورافتاده ترین اجرام را در جهان هستی رصد کرده و تصاویری از اولین کهکشانهایی که در جهان متولد شده اند را به ثبت برساند.


این تلسکوپ برای مشاهده کهکشانهای دوردست که بعلت دوربودن و بدلیل پدیده انتقال به قرمز بیشتر در منطقه مادون قرمز دیده می شوند طراحی شده است (درحالیکه تلسکوپ هابل برای تصویر برداری در طول موجهای مرئی طراحی شده بود).


از آنجاییکه تلسکوپ جیمز وب در طول موجهای مادون قرمز کار می کند سیستمهای آن برای دماهایی بسیار پایین طراحی شده اند. آیینه های تلسکوپ جیمز وب توانایی گردآوری نور به اندازه حدود 6 برابر تلسکوپ هابل را دارد.
دانشمندان انتظار دارند این حساسیت بالا به آنها امکان دهد تا اولین ستاره ها و کهکشانهای کیهان بعد از وقوع مهبانگ (بیگ بنگ) و نیز سیستمهای سیاره ای جوان را ببینند.


تلسکوپ به صورت جمع شده پرتاب می شود. پس از آن آینه های سبک بریلیوم با روکش نازک طلا را که تنها دو میلیمتر ضخامت دارند در مداری به فاصله یک ونیم میلیون کیلومتر باز می کند. این تلسکوپ درنقطه لاگرانژی زمین بدور خورشید ودر خلاف جهت خورشید قرار خواهد گرفت. یک سپر چند‌لایه خورشیدی آنرا از تمامی پرتوهای خورشید محافظت خواهد کرد و دمای این تلسکوپ را حدود 50درجه کلوین نگه خواهد داشت. آیینه های این تلسکوپ در آزمایشگاه تا دمای 248- آزمایش شده اند.


خبرگزاری مهر

بسم رب السماوات و النجوم

پایگاه رصدگر

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.