• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
فرهنگ پایداری (بازدید: 6709)
چهارشنبه 22/6/1391 - 12:10 -0 تشکر 559121
بمباران جومونگ و باربی با پهپاد ایرانی

دخترک لاغر و کم وزن  به قدری قدرتمند است که حتی سارا و برادرش دارا تاب مقاومت  در برابر او را نداشتند به طوری که سال های سال است که این دو عروسک در قبرستان فرهنگی ما نیز  قبری برای یادبود ندارند . اسپایدرمن ، بت من ،سوپر من و دهها دختر و پسر آمریکایی شده اند آرمان کودکان ما ولی افسوس از این که ، کسی  بانی یک جنبش جلد دفتری  و لوازم التحریری نشده تا این قهرمانان پوشالی را از ذهن ها بزداید  و جای آنها قهرمانان واقعی را در ذهن ها مکتوب کند . قهرمانانی که هزار هزار در سرزمین ما گم نام هستند و اگر یکی از کشور های  غربی چنین قهرمانانی داشت صدها فیلم و دهها انیمشین و داستان برایش می ساختند .وقتی آنها قهرمانشان خود را از میان دزدان جنگل شلوود  برمی گزینند و چنان قهرمانش می کنند که هر کسی نداند تصور می کند رابینهود در هشت سال جنگ تحمیلی شهید شده، جای تعجب ندارد زیرا به قدری  مورد پسند همه است که بزرگتر ها هم شک می کنند این شخصیت را باید الگوی کودکانشان قرار دهند یا خیر؟  امروز یک نفر از میان هزاران برخاسته تا بانی عملی شود به حق خیر تا قهرمانان دینی و ملی را به کودکانمان بشناساند . او جلد دفتر طراحی کرده و مقاومت ، ایثار ، دلاوری و پهلوانی را سرمشق دفاتر مکتوب ساخته . باشد تا مسئولین ببینند و به جای دور خود گشتن قدمی خیر برای اهداف والای ایران اسلامی بردارند.

تولیدکنندگان داخلی با حمایت از این طرح اقدام به تولید این گونه تولیدات کنند. البته نباید همیشه ما تقصیر از گردن تولید کننده بیاندازیم . پدر و مادر ها هم باید در خرید لوازم التحریر کمی تامل کنند و با خرید تولیدات داخل تولید کنندگان داخلی را برای تولید بهتر ترغیب نمایند. در ضمن دستگاه های نظارتی هم از واردات بی رویه وعرضه لوازم التحریر خارجی که رسما فرهنگ جوانان آینده مارا نشانه رفته اند جلوگیری کنند .البته بعضی از تولید کنندگان داخلی هم آگاهانه یا کورکورانه به تقلید از تولیدکنندگان خارجی پرداخته و در زمین دشمن بازی می کنند.استفاده از المان های همچون باربی و هری پاتر و … از نظایر این موضوع هستند.


از سوی دیگر تولید کنندگان داخل هم باید حق بدهیم چرا که با واردات بی رویه لوازم التحریر و نوسانات قیمت دلار به کلی برنامه ریزی های آنان را مختل کرده است و باید به مسئولین امر فکری به حال تولید کنندگان هم بکنند. چرا که بعضی تولید کنندگان مجبور به واردات این لوازم التحریر خارجی شده و رسما اقدام به مونتاژ این اقلام می کنند.
بر کسی پوشیده نیست سنین کودکی  در شخصیت افراد در سنین بالاتر تاثیرات به سزایی دارد. و دیدن عکس های عریان و انتخاب الگو های غربی چه تاثیرات مخربی بر روح و روان کودکان ما می گذارد .لذا پدر و مادر های عزیز را به این نکته جلب می نمایم .همه این مسائل به ظاهر کوچک تاثیرات چه بسا بزرگی بر کودکان ما خواهد گذاشت . پدر و مادر های عزیز باید به این نکته توجه کنند که در پیشگاه خداوند در قبال کودکان خود مسئولند و فردای قیامت باید پاسخگوی چگونه تربیت کردن کودکان خود باشند.

پنج شنبه 23/6/1391 - 12:39 - 0 تشکر 559414


امیدواریم که مهر ماه امسال قهرمانان واقعی جای قهرمانان پوشالی غرب رو برای فرزندان این سرزمین بگیرند.

یاران مردانه رفتند؛ اما هنوز تکبیر وفاداری‌شان از مناره‌های غیرت این دیار به گوش می‌رسد. یاران عاشقانه رفتند؛ اما هنوز لاله‌های سرخ دشت‌های این خاک به یمن آنان به پا ایستاده‌اند.

 انجمن فرهنگ پایداری


جمعه 24/6/1391 - 10:32 - 0 تشکر 559586

خیلی  عالیه  ولی کاش  این  طرح ها یکم تو لفافه نشون داده میشد نه اینکه اینقدر مستقیم عکس از شهیدان  هسته ای رو بزارن...بچه  ها  یکم  تنوع و رنگ و لعاب هم دوست دارن

ایشالله که  این موضوع قهرمانای خارجی  بچه  هامون برطرف  بشه

اخه بن تن  هم  شده قهرمان؟!!

من از اين كوه بالا خواهم رفت.ميگويند ارتفاعش زياد است.راهش طولاني و شيب دار است,پر از صخره و صعود به آن بيش از حد دشوار است.كارخودم است.از آن بالا خواهم رفت.به زودي مرا خواهي ديد كه از قله برايتان دست تكان ميدهم يا از فرط تلاش بر دامنه جان ميسپارم

جمعه 24/6/1391 - 22:47 - 0 تشکر 559750

با نام خدا و سلام

اتفاقا طرح هایی نظیر مختار که بسیار هم علاقمند دارد کاش هر چند وقت یکی از این نوع سریالها تهیه می شد و گفتمان و افکار پاک کودکان ما را متفاوت می کرد

«اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم» 

رواق منظر چشم من آشیانه توست         کرم نما و فرود آ که خانه خانه توست

انجمن تعلیم و تربیتیها 

چهارشنبه 29/6/1391 - 14:59 - 0 تشکر 561076

خیلی قشنگه این عکس هارو بزنن رو لوازم تحریر

ولی با این کار بازم بچه های مذهبی به این چیزا رو میارن نه غیرمذهبی ها

          کربلای جبهه ها یادش به خیر       سرزمین نینوا یادش به خیر               

 

       "شادی روح امام و شهدا صلوات"          

 

                                               

 
 
چهارشنبه 29/6/1391 - 16:55 - 0 تشکر 561084

این هم محض اطلاع :

واحد کودک انتشارات تلاوت آرامش وابسته به موسسه فرهنگی هنری کاربردی خیبر تحت نام تجاری "قاصدک" آغاز بکار کرد.

"قاصدک" ازین پس، میهمان خانواده‌های ایرانی خواهد بود. شخصیت‌هایی که در قاصدک حضور خواهند داشت قرار است داستان جدید کودکان ما باشند و همراه آنها زندگی کنند؛ البته زندگی به سبک ایرانی-اسلامی.


"ثنا" و "ثمین"  دو خواهر ایرانی‌اند که دوست جدید دختران پاک و معصوم این سرزمین‌اند و برادرشان "سینا"، معروف به "سینا جستجو"، نیز می‌خواهند همراه جدید پسران شجاع و بازیگوش ایرانی باشد. محصولات و لوازم‌التحریر این سه خواهر و برادر در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم رونمایی و عرضه شده است.


" ثنا، سینا و ثمین" بزودی اتفاقات جدیدی را رقم خواهند زد که "قاصدک" خبر آنها را برای ما خواهد آورد.


برای مشاهده نمونه محصولات به سایت ghasedakk.ir مراجعه کنید.

جمعه 31/6/1391 - 10:52 - 0 تشکر 561301

بحث نفوذ قهرمانان غیربومی (عمدتا ساخته دست کمپانی های فیلم سازی یهود) سالهاست که در محافل تخصصی و عمومی مطرح است.
اخیرا در موسسه فرهنگی موعود مباحثی درباره نفوذ رسانه و تاثیر اسباب بازی ها و بازیهای رایانه ای در بین جوانان مطرح شده بود. برخی از فعالان فرهنگی هم با همین انگیزه پا به عرصه ذاشتهاند.
ازجمله همین دفترهای "یاد ایام" یا شخصیت سازی هایی که انجام شده مثل دارا و سارا" و یا "ثنا و ثمین" که من اولین بار اینجا درباره اش عکسهایی دیدم.
این اقدامات جای تقدیر دارد و باید آنقدر اینجا و آنجا گفته شود که خانواده ها به این نتیجه برسند که می توان بجای عکس اسپادرمن عکس قهرمانان ملی را گذاشت. زمانی موفقیم که دانش آموز ما واقعا افتخار کند به اینکه قهرمانش خلبان بابایی یا فلان دانشمند هسته ای کشور ایران است. این باور در ذهن خانواده ها یک شبه و با خرید چند قلم محصول فرهنگی بوجود نمی آید. اسپایدرمن و باربی یک شبه نیامده اند که بشود یه شبه بساطشان را جمع کرد.


نکته دیگر که بعضی دوستان هم در پستهاشان مطرح کرده اند پرهیز از مستقیم گویی است.
همونطور که در عکسها هم دیده می شود، در کنار عکس انیمیشن اسپایدرمن، عکس واقعی از احمدی روشن و بابایی روی کیف دانش آموزها قرار گرفته.... یا بر روی جلد دفتر ها همینطور... آیا دانش آموز ما با این تصاویر ارتباط برقرار می کند؟
یک حلقه گمشده در این بین وجود دارد و آن "هذات پنداری است". چه زمانی کودک ارتباط برقرار میکند؟ زمانی که شما یه فیلم انیمیشن یا بازی رایانه ای از این شخصیت به او نشان داده باشید و او غرق در قهرمانیهای او در مقابل تلویزیون خوابش برده باشد!!!
کودک که اخبار تماشا نکرده که تصاویر احمدی روشن را تشخیص دهد... یا مستند دفاع مقدس ندیده که بابایی را بشناسد.... کودک کارتون تماشا می کند و تصاویر آن کارتن باید برروی دفتر و کیفش نقش ببندد تا در مدرسه بتواند از انتخابش در مقابل دوستانش دفاع کند.
وقتی دوستش به او می گوید این جامدادی من عکس بتمن دارد یا اسپایدرمناست . دوستش دارم چون قوی است و کارهای خارق العاده می کند. کودک ماهم بگوید این هم احمدی روشن است .کارتونش رادیده ام .این کار را کرده یا فلان اقدام را انجام داده و قهرمان دنیای کودکی من است.

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

جمعه 31/6/1391 - 10:56 - 0 تشکر 561302

مدیران محترم انجمن مقاومت و اجتماعی و مدیر محترم سیستمهای انجمنها!
این تاپیک تاپیک خیلی ارزشمندی است که هم جای بحث زیاد دارد و هم از مسائل مبتلابه روزانه خانواده هاست و هم قابلیت تبدیل به یک مقاله "محتوایی" دارد.
بنظر می رسد اگر به انجمن اجتماعی منتقل شود بهتر باشد و مخاطبان بیشتری پیدا کند. ضمنا پیشنهاد می شود موقتا در بیست تاپیکهای چسبان انجمن قرار گیرد.


از "گردباد" گرامی هم بابت ثبت چنین تاپیک مفیدی تشکر و قدردانی می کنم.
با تشکر

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

جمعه 31/6/1391 - 11:13 - 0 تشکر 561304

درمورد عکسهایی که روی دفتر تحریر ایام درج شده، مثال می اورم.
دقت کنید اولین عکس تعدادی کودک هستند که برروی "پهپاد" دارن کارهای مختلف علمی می کنن در عین اینکه بابازی همراه است. یعنی قیافه هاشون جدی نیست و شاد هستند.
این طرح قابل قبول و کاربردی است. چرا؟
چون فضا فضایی فانتزی است. یعنی متناسب با فضای کودکانه برگرفته از خیالپردازی و خلاقیت طراح. این طرح ارتباط برقرار می کند با کودک. مخصوصا اینکه یک انیمیشن هم درموردش ساخته شده باشد و آن موقع است که کودک در اوج همذات پنداری خواهد بود.


اما عکس دوم (احمدی روشن) ایراد دارد. تصویر اولا یک تصویر واقعی است و حتی نقاشی نیست.
اگر عکس شهید احمدی روشن نقاشی هم بود باز هم قضیه "مستقیم گویی" را پوشش نمی داد. یک تصویر تنها از یک آدم بزرگسال که کودک هیچ زمینه قبلی از قهرمانی او ندارد چه دردی از کودک دوا می کند. چرا کودک ما باید همچین تصویری را دوست داشته باشد؟ عکسی که فقط در برنامه های سیاسی و اخبار همراه با بیان کلمات قلمبه سلمبه (حماسی) توسط مجری برنامه دیده شده ، چکونه قهرمانی برای کودک ماست؟
یادمان باشد حلقه گمشده را پیدا کنیم.
وقتی ما می توانیم عکسی از احمدی روشن روی جلد دفاتر دانش آموزانمان قرار دهیم که ماهها انیمیشنی پرطرفدار و جذاب با محوریت چنین شخصیتی در کانالهای مختلف تلویزیون مان پخش شده باشد و اسم قهرمان داستان به فراوانی اسپایدرمن و بتمن جا افتاده باشد. آن موقع است که باید عکس قهرمان آن انیمیشن بر روی دفتر و لوازم التحریرمان نقش ببندد .آنهم نه عکس واقعی، بلکه تصویر انیمیشن آن قهرمان بهمراه دیگر اجزای و فضای همان کارتون.... عکسهای اسپایدرمن مگر تنهاست؟ نه. درحالات مختلف پریدن است در بالای برجها و روی دیوارهای آسمانخراشها. تصاویر پرهیجان است که نشاط کارتون را هم به بیننده منتقل می کند. حالا ما چه کرده ایم یک عکس پرسنلی از شهید هسته ای مان چاپ کرده ایم برروی دفتر و می خواهیم مقابله کنیم با تهاجم فرهنگی!


در ادامه درمورد عکس سوم هم توضیحاتی عرض خواهد شد...

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

جمعه 31/6/1391 - 11:18 - 0 تشکر 561306

teachman گفته است :
[quote=teachman;521731;559750]با نام خدا و سلام

اتفاقا طرح هایی نظیر مختار که بسیار هم علاقمند دارد کاش هر چند وقت یکی از این نوع سریالها تهیه می شد و گفتمان و افکار پاک کودکان ما را متفاوت می کرد


موافقم
این کار درمورد خیلی از قهرمانان ملی و تاریخی ما می تواند اتفاق بیافتد...
مختارنامه مناسب سن بزرگسال بود.
چه عالی بود که انیمیشنی براساس این شخصیت ساخته می شد و پس از اینکه این شخصیت جامی افتاد در رفتارهایای روزانه شان اقدام به چاپ عکسهای آن برروی لوازم التحریر و دفتر می کردند.
متاسفانه ما برای ساخت کارتنهای فانتزی از شخصیتهای واقعی تاریخی مان کمی محدودیت داریم که باید با یک نگرش درست از سوی متولیان وزارت فرهنگ ضمن رعایت موازین ، باعث گریز انیمشن سازان از ساخت انیمیشنهای تاریخی نشود.

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

جمعه 31/6/1391 - 11:29 - 0 تشکر 561307

sardarane_eshgh گفته است :
[quote=sardarane_eshgh;461195;561076]خیلی قشنگه این عکس هارو بزنن رو لوازم تحریر

ولی با این کار بازم بچه های مذهبی به این چیزا رو میارن نه غیرمذهبی ها


درسته .اگه تصاویر بدون همذات سازی و زمینه چینی فرهنگی برروی لوازم التحریر نقش ببندد احتمالا همین اتفاقی می افتد که شکل می گید.
ولی اگر زمانی بیاید که برنامه های تلویزیونی ما پر شود از کارتونهای ایرانی با قهرمانان ایرانی، دیگر فرقی ندارد مذهبی باشد یا غیرمذهبی، کودک و دانش آموزی که مثلا با دیدن انیمیشنی از فلان قهرمان خلبان ، نشاط و هیجانش ارضا شده و عشق خلبانی شده دقت نمی کند که این عکس که برروی کیفش مربوط به شهید دفاع مقدس است و احیانا موازین مذهبی با دیدگاه خانواده اش منافات دارد. بلکه عشقش اینست که مثل قهرمان کارتون مورد علاقه اش بشود لذا براحتی قبول می کند که کیفش منقش به عکس او باشد.

اصلا کارکرد اقلام فرهنگی همین است. یعنی کودک ونوجوان ناخودآگاه با قهرمان همذات پنداری می کند و در ادامه سعی می کند ابتدا ظاهر و سپس رفتارش را نیز بااو مطابقت دهد. دقیقا همان بلایی که باربر و اسپایدرمن برسر کودکان امروز آورده اند. آیا فر میکنید هانواده ها -چه مذهبی چه غیرمذهبی- دوست داشتند که دختر جوانشان عقایدش آنگونه عوض شود که میلیونها تومان صرف جراحی زیبایی اش کند و یا برهنگی را افتخار بداند؟ خیر.
خانواده ها ناخودآگاه قهرمانانی را معرفی کرده اند به بچه ها که کم کم در زندگیشان نهادینه شده اند در ذهن کودکان و نوجوانان و بعد در سالهای بعد (جوانی ) این الگو ابتدا در ظاهر و بعد در رفتارشان خود را نشان داده است.

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.