• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 2359)
دوشنبه 20/6/1391 - 23:23 -0 تشکر 558415
ترس مادران از فرزند دوم

والدین امروزی در دنیای غرب معمولا حاضر به تشکیل خانواده‌ای با بیش از یک فرزند نمی‌شوند در عین حال، آن‌ها با دیدن فرزند تنهایشان، مدام خاطرات کودکی خود را به یاد می‌آورند و هر وقت که با خواهران و برادران‌شان دور هم جمع می‌شوند، برای تک فرزندهای‌شان دل می‌سوزانند. پدر و مادرهای امروزی با وجود تمام نگرانی‌های‌شان برای آینده فرزند تنهای‌شان، حاضر نیستند به فکر آوردن بچه‌های دیگر بیفتند. برای آن‌هایی که بی‌وقفه کار می‌کنند و دوست ندارند تمام ۲۴ ساعت‌شان را برای رسیدگی به بچه‌های قد و نیم قد اختصاص دهند، داشتن چند فرزند چیزی بیشتر از یک رویای دست نیافتنی نیست؛ اما اگر به کشورهای دیگر هم نگاه کنید، می‌بینید که تک فرزندی تنها مشکل امروز پدر و مادرهای ما نیست و اغلب پدر و مادرهای امروزی در سراسر جهان، حاضر نیستند برای داشتن بیش از یک فرزند خودشان را به زحمت بیندازند. پشت تک فرزندی در دنیای جدید رازهای بسیاری وجود دارد؛ رازهایی که از دل تحقیقات بسیار بیرون آمده‌اند و بخواهیم یا نخواهیم باید باورشان کنیم.

دوشنبه 20/6/1391 - 23:24 - 0 تشکر 558419

راز اول :  ۲ فرزندی در حرف، تک فرزندی در عمل

در ۷۵ سال گذشته، اغلب خانواده‌ها به داشتن ۲ فرزند روی آورده‌ بودند یا لااقل آرزوی داشتن ۲ فرزند را برای آینده زندگی مشترک‌شان مطرح می‌کردند. آن‌ها فکر می‌کردند که این بهترین شیوه تشکیل خانواده است و حتی در تحقیقی بین‌المللی که در سال ۱۹۳۶ انجام شد، شرکت‌کنندگان خانواده‌های ۲ فرزندی را خانواده‌هایی ایده‌آل معرفی کردند اما در جامعه امروزی فاصله بین آنچه مردم دوست دارند و آنچه از پس آن بر می‌آیند زیاد است. در کمال تعجب به شرکت‌کنندگان این تحقیق‌ها و همین‌طور اغلب زوج‌هایی که به امید داشتن ۲ فرزند ازدواج می‌کنند باید گفت، خانواده‌های امروزی به سمت تک فرزندی شدن پیش می‌روند. تحقیقات و آخرین آمار‌گیری‌ها نشان داده، این خانواده‌های ۳ نفره با سرعتی بیشتر در حال گسترش هستند و در واقع با تک فرزندی‌شدن خانواده‌ها، شکل این سنت اجتماعی هم در حال تغییر کردن است.

دوشنبه 20/6/1391 - 23:24 - 0 تشکر 558421

راز دوم :  مادران شاغل از فرزند دوم می‌ترسند

اکثر زنان امروزی برای حمایت از خانواده‌شان کار می‌کنند. با وارد شدن زن‌ها به دانشگاه‌ها و بازارهای مختلف کسب و کار، دیگر کمتر زنی را می‌توان پیدا کرد که لااقل در دوره‌ای از زندگی‌اش به فکر کار‌کردن نیفتاده باشد. تحقیقات نشان داده‌، این مادران شاغل ۷۰ درصد جمعیت مادران امروزی را تشکیل می‌دهند. از نظر این مادران نگهداری از بچه‌ها و کار‌کردن در یک زمان کار ساده‌ای نیست. زنانی که یک فرزند دارند شاید موفقیت بیشتری در کار و بچه‌داری همزمان داشته باشند اما واقعیت امروزی این است که با بیشتر‌شدن تعداد فرزندان، درآمد زنان، امنیت شغلی‌شان و پیشرفت کاری‌شان به‌شدت دچار مشکل خواهد شد. از طرف دیگر تاثیر مرخصی زایمان دوم روی شرایط کاری زنان، انکار‌ناپذیر است. کم نیستند مواردی که با غیبت چند هفتگی زن در زمان مرخصی، کارمندان دیگر برای گرفتن شغل او خیز برداشته‌اند و در یک چشم به هم زدن موقعیتی که سال‌ها برای به دست آوردنش تلاش کرده بود را از او گرفته‌اند. شاید همین موضوع هم باعث شود که زنان شاغل برای آوردن فرزند دوم بیشتر تردید کنند. گرچه دولت‌ها تلاش می‌کنند به هر طریق ممکن امنیت شغلی بعد از زایمان برای زنان را بالا ببرند اما واقعیت این است که در بازار کار امروزی، کارفرماها به سود کسب و کارشان بیشتر از این قوانین و آیین‌نامه‌ها توجه می‌کنند.

دوشنبه 20/6/1391 - 23:25 - 0 تشکر 558426

راز سوم : بچه‌ها بیشتر از آنچه فکر می‌کنید خرج برمی‌دارند

گرچه اغلب آدم‌ها سعی می‌کنند ترس‌های مالی را در زمان بچه‌دار شدن فراموش کنند اما حقیقت این است که بزرگ‌کردن بچه‌ها خیلی خرج بر می‌دارد. در این میان بعضی‌ها از امیدواری دادن دست بر نمی‌دارند. آن‌ها می‌گویند: «اگر بچه‌های بیشتری می‌خواهی، به دنیا بیاورشان. نگران پول نباش، آن‌ها با آمدن‌شان پول مورد نیازت را هم می‌آورند.» اما واقعیت این است که با آمدن بچه‌ها در دنیای امروزی تمام درآمد والدین‌شان به سمت آن‌ها می‌رود. مهم نیست که شما چقدر درآمد ماهانه دارید، زیرا هرچه درآمد شما بیشتر باشد، بچه‌های پرهزینه‌تری را هم بزرگ می‌کنید. تحقیقات نشان می‌دهد، حتی اگر درآمد شما ۲ برابر الان شود باز هم با آمدن بچه‌های بیشتر چیزی ته جیب‌تان باقی نمی‌ماند زیرا هرچقدر هم مقاومت کنید شیوه زندگی امروزی نمی‌گذارد که از خرج کردن برای بچه‌های‌تان دست بردارید. برای پدر و مادری که با بچه‌دار شدن جیب‌شان خالی می‌شود یک سوال جدی وجود دارد؛ آیا فرزند من نیاز به یک خواهر یا برادر هم دارد؟

دوشنبه 20/6/1391 - 23:25 - 0 تشکر 558429

راز چهارم :  تک فرزندی جهانی می‌شود

از زمانی که خانواده‌ها ۲ فرزند داشتن را ستایش می‌کرده‌اند و این آرزو را به فرزندان در حال ازدواج‌شان هم منتقل می‌کردند، مدتی گذشته. دشواری‌های اقتصادی و اجتماعی زندگی امروزی باعث شده که تک فرزندی تنها چاره پدر و مادرها در اغلب کشورهای جهان باشد. به خاطر فشارهایی که روی والدین امروزی است، آن‌ها فکر می‌کنند اگر تنها مادر و پدر یک فرزند باشند، می‌توانند موفقیت بیشتری در تربیت و پرورش او به دست بیاورند. برای آن‌ها تک فرزندی بودن آسان‌ترین و شادی‌آور‌ترین شیوه ممکن پدر و مادری است و به همین دلیل است که پیش‌بینی می‌شود این شیوه به سنت جدیدی برای تشکیل خانواده در سال‌های آینده تبدیل شود.

دوشنبه 20/6/1391 - 23:25 - 0 تشکر 558430

راز پنجم :  تک فرزندها دوست دارند یک بچه داشته باشند

مثل همه موضوعاتی که در زندگی‌مان تجربه می‌کنیم، موضوع بچه‌دار شدن و تعداد بچه‌ها هم ۲ جنبه متفاوت دارد. بعضی از آدم‌ها تک فرزندی را ستایش می‌کنند و دوست ندارند شیوه دیگری را تجربه کنند و بعضی دیگر هم فکر می‌کنند که داشتن یک فرزند کافی نیست. اما جزو هر گروه که باشید، می‌توانید معایب و فواید بسیاری را برای هر دوی این جنبه‌ها نام ببرید. واقعیت این است که همیشه فکر می‌کنیم مرغ همسایه غاز است و مدام از زندگی خودمان گله می‌کنیم اما وقتی پای تغییر شرایط به میان می‌آید، هیچ وقت دل‌مان راضی نمی‌شود از آنچه داریم دست بکشیم. نمونه این موضوع تحقیقی است که روی جمعیت بسیاری از تک فرزندها انجام شده. نتیجه جالب این تحقیق نشان داده که ۵۲ درصد این افراد دوست داشتند که در آینده خودشان هم فقط یک فرزند داشته باشند. درحالی‌که والدین تک فرزندی با یادآوری خاطرات شیرین کودکی‌شان، دلشان برای بچه تنهای‌شان می‌سوزد، تک فرزندها خودشان حاضر نیستند موقعیت‌شان را تغییر دهند و از این‌که در تمام مدت زندگی با خانواده‌شان تمام توجه‌ها و امکانات به سمت آن‌ها سرازیر می‌شود، لذت می‌برند.

دوشنبه 20/6/1391 - 23:26 - 0 تشکر 558432

راز ششم : یکی یکدانه‌های امروزی تنها نیستند

این‌که به‌دلیل تنهایی بچه‌های‌مان در دنیای امروز بخواهیم علیه تک فرزندی حرف بزنیم، مورد پذیرش همگان نیست. گذشته از پیشرفت‌های تکنولوژیکی امروزی که باعث شده‌اند کمتر کسی احساس تنهایی کند، والدین امروزی هم به خاطر ترس از تنها ماندن بچه‌های‌شان همه راه‌ها را می‌روند. وال استریت ژورنال در یکی از گزارش‌هایش، جمعیت بزرگی از والدین تک فرزند را معرفی کرده است که برای تنها نماندن بچه‌های‌شان هر هفته دور هم جمع می‌شوند. درحالی‌که در سال‌های گذشته اغلب والدین فکر می‌کردند تک فرزندهای‌شان در آینده به مشکل ارتباطی برمی‌خورند و نمی‌توانند در دوست یابی موفق باشند، این گزارش نشان داده که تک فرزندها در چنین گروه‌هایی به‌خوبی می‌توانند اختلافات‌شان با هم سن و سال‌ها و دوستان‌شان را حل و فصل کنند و در عین درک کردن اطرافیان‌شان بپذیرند که آن‌ها مرکز جهان نیستند.

سه شنبه 21/6/1391 - 12:14 - 0 تشکر 558749

سلام
اتفاقا من خودم به شخصه مخالف صد در صد تک فرزندیم به نظرم یا باید دو فرزند زن و شوهر داشته باشند یا اصلا نداشته باشند تک فرزندی اصلا برای آینده خود فرزندشونم خوب نیست

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

سه شنبه 21/6/1391 - 12:34 - 0 تشکر 558759

yasekaboud63 گفته است :
[quote=yasekaboud63;498511;558749]سلام
اتفاقا من خودم به شخصه مخالف صد در صد تک فرزندیم به نظرم یا باید دو فرزند زن و شوهر داشته باشند یا اصلا نداشته باشند تک فرزندی اصلا برای آینده خود فرزندشونم خوب نیست


سلام یاس کبود عزیز

متاسفانه گاهی شرایط جوری رقم میخوره که انسان بین بد و بدتر مجبور میشه انتخابی داشته باشه

متاسفانه در شرایط فعلی و این گرانی ها یک بچه  رو هم به دشواری میشه خوب بزرگ کرد!!

سه شنبه 21/6/1391 - 12:47 - 0 تشکر 558767

shadbi گفته است :


سلام یاس کبود عزیز

متاسفانه گاهی شرایط جوری رقم میخوره که انسان بین بد و بدتر مجبور میشه انتخابی داشته باشه

متاسفانه در شرایط فعلی و این گرانی ها یک بچه  رو هم به دشواری میشه خوب بزرگ کرد!!
yasekaboud63 گفته است :
[quote=shadbi;75242;558759][quote=yasekaboud63;498511;558749]سلام
اتفاقا من خودم به شخصه مخالف صد در صد تک فرزندیم به نظرم یا باید دو فرزند زن و شوهر داشته باشند یا اصلا نداشته باشند تک فرزندی اصلا برای آینده خود فرزندشونم خوب نیست


سلام
بله خوب وقتی واقعا سخت باشه و به خاطر هزینه ها نتونی بچه بیشتر بیاری همون یکیم خوبه من بیشتر برای کسانی گفتم که فکر میکنند 1 بچه فقط خوبه و بهتر میتونن تربیتش کنن.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.