انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 86)
شنبه 18/6/1391 - 21:46 -0 تشکر 551360
فرزندان آدم (ع) و کیفیت ازدواج آنها

در مورد ازدواج فرزندان آدم (ع) ، روایات و گفتار مفسران مختلف است :

1. حضرت آدم و حوا (ع) وقتی که در زمین قرار گرفتند ، خداوند متعال اراده کرد که نسل آنها را پدید آورده و در سراسر زمین منتشر گرداند . پس از مدتی حضرت حوا (ع) باردار شد . ( آدم در 70 بار زایمان حوا ، صاحب 140 دختر و پسر شد و برخی گویند آدم از حوا صاحب 20 پسر و 20 دختر شد و در هر بار زایمان ، حوا صاحب دو فرزند پسر و دختر شد ) و در اولین وضع حمل ، از او دو فرزند دوقلو یکی دختر و دیگری پسر به دنیا آمدند . نام پسر را « قابیل » و نام دختر را « اقلیما » گذاشتند . مدتی بعد که حضرت حوا (ع) بار دیگر وضع حمل نمود باز دوقلو به دنیا آورد که یکی از آنها پسر بود و دیگری دختر ، نام پسر را « هابیل » و نام دختر را « لیوذا یا لوذا » گذاشتند . لیوذا زیباترین دختران آدم (ع) بود بطوری که پدرش دائماً در مورد او احساس خطر می کرد .

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 18/6/1391 - 21:47 - 0 تشکر 551363

فرزندان بزرگ شدند تا به حد رشد و بلوغ رسیدند . وقتی که آنها به سن ازدواج رسیدند ، خداوند به آدم (ع) وحی کرد تا « لیوذا » را به ازدواج « هابیل » و « اقلیما » را به ازدواج « قابیل » درآورد . آدم (ع) فرمان خدا را به فرزندانش ابلاغ کرد . قابیل از انجام این فرمان و رأی پدر در آشفت و با اعتراض گفت : چگونه است که مرا به ازدواج اقلیما خواهر زشت چهره هابیل (ع) درمی آوری و لیوذا خواهر زیبای مرا به ازدواج هابیل . حرص و حسد ، آن چنان قابیل را گرفتار کرده بود که به پدرش تهمت زد و با تندی گفت : خداوند چنین فرمانی نداده است بلکه این تو هستی که چنین انتخاب کرده ای ! حضرت آدم (ع) برای اینکه به فرزندانش ثابت کند که فرمان ازدواج از طرف خداست ، به هابیل (ع) و قابیل فرمود : هر کدام چیزی را در راه خدا قربانی کنید ، قربانی هر کدام از شما قبول شد او به آنچه میل دارد ، سزاوارتر و راستگوتر است . ( نشانه قبول شدن قربانی در آن عصر به  این بوده که صاعقه ای از آسمان بیاید و آن را بسوزاند ) .


فرزندان این پیشنهاد را قبول کردند . هابیل (ع) که گوسفند چران و دامدار بود از بهترین گوسفندانش یکی را که چاق و شیرده بود ، برگزید ، ولی قابیل که کشاورز بود از بدترین قسمت زراعت خود خوشه ای ناچیز برداشت . سپس هر دو بالای کوه رفتند و قربانی های خود را بر بالای کوه نهادند . طولی نکشید صاعقه ای از آسمان آمد و گوسفند را سوزانید ولی خوشه زراعت باقی ماند . به این ترتیب قربانی هابیل (ع) پذیرفته شد و روشن گردید که هابیل (ع) مطیع فرمان خداست و قابیل از فرمان خدا سرپیچی می کند .

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 18/6/1391 - 21:48 - 0 تشکر 551367

2. اولین فرزندی که از آدم و حوا (ع) بوجود آمد دختری بنام « عتاق » بود و او اول کسی بود که بر عرصه زمین به طغیان و فساد پرداخت و خداوند بر او گرگی بسان جثه فیل و کرکسی در هیئت دوگوش مسلط کرد تا او را از میان ببرند . متعاقب قتل عتاق ، خداوند به آدم و حوا (ع) پسری داد بنام « قابیل » و هنگامی که قابیل به سن بلوغ رسید با دخترکی از جنس جنیان بنام « جهانه » ازدواج نمود . بعد از آن خداوند « هابیل » (ع) را به آدم (ع) بخشید و او با حوریه ای بهشتی بنام « نزله » وصلت نمود . به فرمان خداوند متعال آدم (ع) مأمور گشت تا میراث نبوت و گنجینه دانش الهی خود را نزد فرزند کوچکش هابیل (ع) به ودیعه نهد . قابیل که از این قضاوت پدر برآشفته بود لب به اعتراض گشود . توصیه های آدم (ع) پیرامون این امر و مشیت الهی نتوانست باور قابیل را همراه خویش سازد و بالاخره مقرر گشت تا آن دو برای خداوند قربانی نمایند که ا ین کار انجام دادند و قربانی هابیل (ع) مورد قبول خداوند متعال واقع گشت .


منبع :
مجموعه کامل قصه های قرآن

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی