ارتباطات و فن آوری اطلاعات (بازدید: 790)
شنبه 18/6/1391 - 21:34 -0 تشکر 551318
موس و کیبوردو صفحات لمسی

صفحات لمسی صرفنظر از فناوری آنها رو به روز در ابزارهای دیجیتال گسترده می شوند و کمتر ابزار دیجیتالی امروزه از کاربرد صفحات لمسی یا تاچ اسکرین به دور مانده است. با اینکه در نگاه اول چون صفحه لمسی است برداشت سادگی کارکرد دارد اما برای کسانی به موس و کیبرد عادت دارند شاید برخی از معادلهای کارکردی جالب توجه باشد.

شنبه 18/6/1391 - 21:35 - 0 تشکر 551321

خوب ابتدا با موس و بعد کیبرد شروع می کنیم:
کلیک چپ:
در صفحات لمسی کلیک چپ عملا” همان لمس کردن صفحه است. یعنی اگر در صفحه وب قصد باز کردن لینکی را دارید کافی است آن را لمس کنید یا فشار دهید.

شنبه 18/6/1391 - 21:36 - 0 تشکر 551323

دابل کلیک چپ: دابل کلیک چپ در کامپیوترها شخصی معنای اجرا کردن یا باز کردن است. اما در صفحات لمسی چنین مفهومی وجود ندارد. در عوض دو بار لمس کردن یا فشار دادن صفحه تاچ اسکرین در یک نقطه خاص معمولا” مفهوم بزرگنمایی یا زوم کردن را دارد. در صفحات تاچ اسکرین مفهوم دابل کلیک به معنای باز کردن با همان یک بار لمس کردن یا یک بار فشردن تعریف شده است. مثلا” با یک بار لمس ایکون یک برنامه، برنامه اجرا می شود و دابل کلیک مفهومی ندارد یا با یک بار لمس یا فشردن عکس یا فیلم یا موسیقی محتوای آن پخش می شود.

شنبه 18/6/1391 - 21:36 - 0 تشکر 551325

کلیک راست: در صفحات لمسی لمس طولانی یا فشار دادن طولانی معادل کلیک راست محسوب می شود. مثلا” با لمس طولانی یا فشار دادن یک عکس منویی ظاهر می شود که امکان ذخیره سازی یا ایمیل کردن و … فراهم می گردد.
کلیدهای جهتی و حرکت دادن موس : فلش های بالا، پایین، چپ و راست که بر روی کیبرد موجودند و هچنین حرکت دادن موس برای تغییر مکان در صفحات لمسی بی مفهومند. صفحات لمسی چیزی به نام مکان نما یا نشانگر موس وجود ندارد بلکه هر جا که لازم باشد شما صفحه را لمس یا فشار می دهید.

شنبه 18/6/1391 - 21:36 - 0 تشکر 551326

کیبرد مجازی: کیبرد مجازی در واقع یک کیبرد است که با لمس یا فشرده شدن کلیدهایش تایپ کردن صورت می گیرد. البته باید دقت کنید این کیبرد مجازی همیشه در دسترس نیست و فقط جایی که محل تایپ کردن باشد ظاهر می شود. مثلا” وقتی در گوگل در محل جستجو می خواهید کلمات را وارد کنید ظاهر می شود. این کار موجب می شود در غالب مواقع کیبرد مخفی می باشد و کل صفحه در دسترس محتوا باشد.

شنبه 18/6/1391 - 21:36 - 0 تشکر 551328

کلیدهای ترکیبی: کاربرد کلیدهای ترکیبی در پیشبرد سریع امور در کامپیوترهای شخصی نقش اساسی دارد. مثلا” Ctrl+C عملیات کپی را انجام می دهد. اما کیبرد مجازی صفحات تاچ همیشه فعال نیست و به همین جهت کلیدهای ترکیبی مفهومی ندارند. البته برخی کاربردهای مهم مانند کپی یا درج کردن در جای مناسب خود توسط خود سیستم عامل پیشنهاد می شود.

شنبه 18/6/1391 - 21:37 - 0 تشکر 551330

کشیدن یا Drag کردن: یکی از کارهایی که با موس و تاچ پد در کامپیوترهای شخصی صورت می گیرد عملیات کشیدن با کلیک چپ و نگه داشتن ماوس است. این عملیات نیز در صفحات تاچ اسکرین عینا” به همان شکل صورت میگیرد. .
اینها معادلهایی برای کارکردهای موس و کیبرد هستند. اما صفحات لمسی از نوع خازنی و حرارتی (و نه فشاری) که امکان تشخیص لمس چند نقطه صفحه به طور همزمان را دارند دارای برخی نحوه تعاملات خاص با کاربر هستند که تا پیش از پدید آمدن صفحات لمسی مفهوم نداشتند. برخی از این مشخصات بعدها به تاچ پد نوت بوکها هم راه یافت. به این عملیاتها Gesture می گویند.

شنبه 18/6/1391 - 21:37 - 0 تشکر 551332

لمس و کشیدن یا Swipe : شما وقتی میخواهید مثلا” در یک صفحه بزرگ مرور کنید و به جهات مختلف بروید انگشت خود را روی یک بخش خالی صفحه می گذارید و به هر طرفی میخواهید می کشید.

شنبه 18/6/1391 - 21:37 - 0 تشکر 551334

زوم دو انگشتی یا Two-finger zoom : در یک صفحه و یا عکس اگر دو انگشت همزمان روی صفحه باشند و طوریکه کشیده شوند که از هم دور شوند معنای آن زوم کردن و اگر به سمت همدیگر باشد معنای کوچکنمایی یا عکس عمل زوم کردن را داراست.

شنبه 18/6/1391 - 21:38 - 0 تشکر 551335

Gesture های خاص: با توجه به اینکه بسیاری از مفاهیم تاچ اسکرین بعد از توسعه آیفون همه گیر شد. برخی از تعاملات با صفحات لمسی از طریق دستگاه های با سیستم عامل iOS توسعه یافته و برای این دستگاه ها به طور اختصاصی ثبت شده اند. جسچرهای Pinch to zoom، Multi fingers و … که در توسعه های جدید به سیستم عامل iOS اضافه شده اند از این دسته جسچرها هستند.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی