انجمن ها > انجمن نصف جهان > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
نصف جهان (بازدید: 342)
شنبه 18/6/1391 - 12:35 -0 تشکر 550298
فرماندار اصفهان در زمان امیرالمومنین

مخنف بن سلیم در زمان خلافت امیرالمومنین علی علیه السلام فرماندار اصفهان بود.

بخوانید نامه حضرت را به او.

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

شنبه 18/6/1391 - 12:37 - 0 تشکر 550307

ترجمه نامه 26 نهج البلاغه - نامه به برخى از مأموران مالیات


1 اخلاق كارگزاران مالیاتى
2 امانت دارى

(نامه به برخى از مأموران مالیات كه در سال 36 هجرى براى فرماندار اصفهان مخنف بن سلیم فرستاده شد)1 اخلاق كارگزاران مالیاتى
او را به ترس از خدا در اسرار پنهانى، و اعمال مخفى سفارش مى‏ كنم، آنجا كه هیچ گواهى غیر از او، و نماینده‏ اى جز خدا نیست، و سفارش مى‏ كنم كه مبادا در ظاهر خدا را اطاعت، و در خلوت نافرمانى كند، و اینكه آشكار و پنهانش، و گفتار و كردارش در تضاد نباشد، امانت الهى را پرداخته، و عبادت را خالصانه انجام دهد.و به او سفارش مى ‏كنم با مردم تند خو نباشد، و به آنها دروغ نگوید، و با مردم به جهت اینكه بر آنها حكومت دارد بى اعتنایى نكند، چه اینكه مردم برادران دینى، و یارى دهندگان در استخراج حقوق الهى مى‏باشند. بدان براى تو در این زكاتى كه جمع مى ‏كنى سهمى معیّن، و حقّى روشن است، و شریكانى از مستمندان و ضعیفان دارى، همانگونه كه ما حق تو را مى ‏دهیم،
تو هم باید نسبت به حقوق آنان وفادار باشى، اگر چنین نكنى در روز رستاخیز بیش از همه دشمن دارى، و واى بر كسى كه در پیشگاه خدا، فقرا و مساكین، و درخواست كنندگان و آنان كه از حقّشان محرومند، و بدهكاران و ورشكستگان و در راه ماندگان، دشمن او باشند و از او شكایت كنند.
2 امانت دارى
كسى كه امانت الهى را خوار شمارد، و دست به خیانت آلوده كند، خود و دین خود را پاك نساخته، و درهاى خوارى را در دنیا به روى خود گشوده، و در قیامت خوارتر و رسواتر خواهد بود، و همانا بزرگ‏ترین خیانت خیانت به ملّت، و رسواترین دغلكارى، دغلبازى با امامان است، با درود.

هزار دشمنم ار مي كنند قصد هلاك  گرم تو دوستي از دشمنان ندارم باك

حافظ عليه الرحمه

امضا: نيري

شنبه 18/6/1391 - 22:35 - 0 تشکر 551522

سلام
به این میشه گفت یک حاکم واقعی که فقط به فکر کشور و نژاد خودش نباشه خودش و مسئول تموم مردم جهان میدونه ممنون از اینکه این و قرار دادین خیلی جالبه.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی