• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
سينما و تلویزیون (بازدید: 1667)
يکشنبه 10/6/1387 - 16:1 -0 تشکر 54815
تئاتر از منظر علم اقتصاد

هوالباقی....

سلام

دوستان خوبم توضیح زیادی نمی دم چون فك می كنم این جمله خودش همه چی رو بگه!:

*"یادداشتی دریاره لزوم طراحی و پیاده‌سازی سیستم هزینه‌یابی نمایش‌ها "*

خب اینجا یه یادداشتی رو می ذارم كه می خواد تئاتر رو از منظر علم اقتصاد بررسی كنه!

امیدوارم دسته جمعی استفاده كنیم و یكمی بیشتر قدر این هنر باارزش رو بدونیم!

دیگه با اجازه از مدیر محترم انجمن فیلم وسینما استارت كار رو بزنیم دیگه!

در پناه یزدان پاك... 

و او تنها پناه  همه ي ماست...
يکشنبه 10/6/1387 - 16:2 - 0 تشکر 54817

هوالباقی....

سلام

ببخشید سرتونو درد آوردم!

دیگه حرف نمی زنم و یادداشت رو می ذارم!

فقط یه چیز بگم در مورد منبع .

این یادداشت رو از سایت همیشگی ام تئاتر ایران گرفتم خوبه حتما بخونید!

ببخشید یه چیز دیگه .آخریه!...

یادداشت از آقای: پویا نعمت الهی ( روزنامه‌نگار و تحلیلگر اقتصادی)هستش.

دیگه زیادی حرف زدم!

فك كردم لازمه اینارو بگم.

در پناه یزدان پاك...

و او تنها پناه  همه ي ماست...
يکشنبه 10/6/1387 - 16:9 - 0 تشکر 54820

هوالباقی....

/ تئاتر از منظر علم اقتصاد /

یكی از ویژگی‌های جامعه‌شناختی ایران از منظر اقتصاد این است که بسیاری از ما، علاقه‌ داریم همه‌ کالا‌ها را به ارزش ِ کمتر از واقع آن، تهیه و مصرف کنیم. از آب و برق و گاز گرفته تا نان و بنزین و حتی محصولات فرهنگی ، همه در این شمول قرار دارند. اقتصاددانان در مورد اینکه چرا چنین وضعیتی حاکم است، اظهارات و تالیفات بی‌شماری داشته‌اند ؛ ولی در هر حال نمی‌توان منکر وجود این وضعیت در شاکله‌ رفتار مصرفی مردم بود.گفتیم که محصولات فرهنگی هم از این قاعده مستثنی نیستند. البته پیدا کردن نمود خارجی در این خصوص برای عوام شاید کمی مبهم باشد، چرا که معمولا این گونه کالا‌های فرهنگی، عمدتا در اولویت‌ها و نیاز‌های اساسی زندگی مردم قرار نداشته‌اند. ولی به هر حال، به شکل ناپیدا و نامرئی ، وجود خارجی دارند. مانند روزنامه‌ها که از حمایت‌های دولتی برخوردارند یا حوزه‌های دیگری نظیر کتاب و کاغذ و از این دست....
بدین اعتبار، مقوله‌ نمایش و تئاتر مستقل نیز در همین دایره‌ وسیع قرار می‌گیرد. من به عنوان یک تحلیلگر اقتصادی و البته علاقمند به تئاتر، همواره در محاورات عمومی به این سوال شگفت‌انگیز برخورد کرده‌ام که بهای 4 هزار تومان ( و یا حتی 3 هزار تومان) برای یک نمایش، رقم بالایی است. به گفته‌ مردم عادی، با این پول می‌شود دوبار به سینما رفت یا حتی دو فیلم خرید. این اعتقاد، دقیقا بیانگر این است که بسیاری، عمدتا عادت به تحصیل کالاها به قیمت پایین‌تر از ارزش واقعی آن دارند. این گروه از این حقیقت مهم غافل هستند که چه هزینه‌ها و زحمات فراوانی برای آماده‌سازی و اجرای یک نمایش بر دوش عوامل تولید آن، سنگینی می‌کند و مبلغی که بابت پول بلیط تئاتر می‌پردازند، تنها کفاف جزء کوچکی از کل هزینه را می‌دهد.
ادامه دارد...
در پناه یزدان پاك...


و او تنها پناه  همه ي ماست...
دوشنبه 11/6/1387 - 17:27 - 0 تشکر 55022

هوالباقی...

ادامه از پست قبلی...

اساسا مرکز هنر‌های نمایشی به عنوان متولی تئاتر کشور و از محل بودجه‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، اقدام به تامین مالی و حمایت از تئاتر کشور می‌نماید. پروسه‌ طولانی اجرای یک نمایش-- که از ارایه متن به مرکز هنرهاي نمايشي آغاز شده و پس از طی مراحلی نظیر بازخوانی و با شروع تمرین و بازخوانی مرکز هنرهای نمایشی و امضای توافقنامه (‌به شکل کمک مالی یا قرارداد یا بلیط‌فروشی) و البته زحمات دیگر، در نهایت به کار اجرای نمایش بر روی صحنه مختوم می‌شود- یک فرایند طولانی و هزینه‌بر است. اما چگونه است که همه‌ مردم فکر می‌کنند که بهای فعلی بلیط تئاتر، رقم بالایی است ؟

بدین خاطر و برای اولین بار در این مجال، پیشنهاد خود را مبنی بر طراحی و پیاده‌سازی "‌سیستم هزینه‌یابی نمایش‌ها" ارایه می‌کنم. اما این سیستم چه ویژگی‌هایی دارد و چه الزامی برای پیاده‌سازی آن وجود دارد؟

ادامه دارد...

در پناه یزدان پاك...


و او تنها پناه  همه ي ماست...
چهارشنبه 13/6/1387 - 15:39 - 0 تشکر 55287

هوالباقی...

ادامه از پست قبلی...

اول به سراغ سوال دوم می‌رویم. دولت‌ها از اجرای سیستم‌های یارانه‌ای، اهداف خاصی را دنبال می‌کنند. اما این دلیل نمی‌شود که نظام یارانه‌ای، همواره و همیشه در تمامی عرصه‌های زندگی ما حضور داشته باشد. دولت مایل است که پس از برآورده شدن منویات خود از برقراری یارانه‌ها، به تدریج منابع مالی خود را از روی سوبسیدها خارج کند و آنها را در سایر بخشهای اقتصاد ، به جریان بیندازد.( چرا که این سوبسیدها در حقیقت بیشتر ماهیت مصرف‌گونه داشته و تولید موثری از محل آنها واقع نمی گردد.) . در اینجا نمی‌خواهم وارد مباحث اقتصادی شوم، ولی ذکر این حداقل برای ایجاد تفاهم در بحث لازم بود.اما برگردیم به سوال اول که این سیستم چه ویژگی‌هایی دارد؟

بدیهی است اولین منفعت حاصل از اجرای این سیستم آن است که سو‌ء تفاهم بزرگ عامیانه مبنی بر بالا بودن بهای بلیط تئاتر، از بین خواهد رفت. این مهم به نظرم حائز اهمیت فراوانی است. مسلما مردم عادی در صورتی که مطلع شوند چه هزینه‌های کلانی برای اجرای یک نمایش مصرف می‌شود، ناخودآگاه از تئاتر استقبال خواهند کرد.؛ چرا که مصرف کالا‌های یارانه‌ای برای همه‌ مردم، واجد مطلوبیت است. حال چه بسا در این استقبال، عده‌ای دل‌مشغول و علاقمند به تئاتر شوند که در اولین قدم می‌تواند اتفاق مطلوبی برای تئاتر و به عبارتی، همه‌گیر شدن آن ، محسوب شود.

ادامه دارد...

در پناه یزدان پاك...و او تنها پناه  همه ي ماست...
جمعه 15/6/1387 - 16:23 - 0 تشکر 55673

هوالباقی....

ادامه از پست قبلی...

منفعت دیگر این سیستم هزینه‌یابی، آن است که تمامی عوامل و دست‌اندرکاران یک نمایش قادر خواهند بود تصویر درست ودقیقی از ماحصل زحمات خود در قالب آمار و ارقام عینی، به دست آورند. همچنین از این راه، بستر مناسبی جهت ارزیابی عملکرد و نقش همه‌ عوامل – از اولین مرحله تا آخرین مرحله – فراهم خواهد آمد که در نوع خود می‌تواند امکان مدیریت مطلوبتر هزینه‌ها و استفاده‌ بهینه از عوامل تولید را فراهم آورد.
هرچند وارد شدن در جزئیات فنی در حوصله و جایگاه این مقاله نیست، ولی ذیلا به اهم مختصات این مدل اشاره می‌شود:
اساسا اینکه کلیه‌ هزینه‌های اجرای یک نمایش را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. اول هزینه‌های مستقیم و دوم هزینه‌های غیر مستقیم.
منظور از هزینه‌های مستقیم آنهایی است که تهیه‌کننده مستقیما از وجود آنها به طور مشهود ، آگاه بوده و به عبارت دیگر می‌تواند آنها را مشاهده کند مثل دکور وموسیقی و لباس و ...
هزینه‌های غیر مستقیم آنهایی است که در جریان تولید یک نمایش، به طور مشهود حضور نداشته و بلکه نامحسوس هستند( ولی در هر حال عامل فزاینده‌ هزینه هستند(

ادامه دارد...

در پناه یزدان پاك...و او تنها پناه  همه ي ماست...
شنبه 16/6/1387 - 22:1 - 0 تشکر 55901

هوالباقی....

ادامه از پست قبلی...

منفعت دیگر این سیستم هزینه‌یابی، آن است که تمامی عوامل و دست‌اندرکاران یک نمایش قادر خواهند بود تصویر درست ودقیقی از ماحصل زحمات خود در قالب آمار و ارقام عینی، به دست آورند. همچنین از این راه، بستر مناسبی جهت ارزیابی عملکرد و نقش همه‌ عوامل – از اولین مرحله تا آخرین مرحله – فراهم خواهد آمد که در نوع خود می‌تواند امکان مدیریت مطلوبتر هزینه‌ها و استفاده‌ بهینه از عوامل تولید را فراهم آورد.هرچند وارد شدن در جزئیات فنی در حوصله و جایگاه این مقاله نیست، ولی ذیلا به اهم مختصات این مدل اشاره می‌شود:اساسا اینکه کلیه‌ هزینه‌های اجرای یک نمایش را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد. اول هزینه‌های مستقیم و دوم هزینه‌های غیر مستقیم.
منظور از هزینه‌های مستقیم آنهایی است که تهیه‌کننده مستقیما از وجود آنها به طور مشهود ، آگاه بوده و به عبارت دیگر می‌تواند آنها را مشاهده کند مثل دکور وموسیقی و لباس و ...

هزینه‌های غیر مستقیم آنهایی است که در جریان تولید یک نمایش، به طور مشهود حضور نداشته و بلکه نامحسوس هستند( ولی در هر حال عامل فزاینده‌ هزینه هستند)

ادامه دارد...

در پناه یزدان پاك...و او تنها پناه  همه ي ماست...
دوشنبه 25/6/1387 - 16:8 - 0 تشکر 57979

هوالباقی....

ادامه از پست قبلی...

شاید در همین‌جا این تصور پدید آید که تمامی این هزینه‌ها برای تهیه‌کننده ، قابل محاسبه است. ولی این تصور – حداقل از نظر علمی و ریاضی و حسابداری - غلط است.
اولین قدم در مطالعه و پیاده‌سازی این سیستم ، همانا دستیابی به شناختی دقیق از انواع هزینه‌هایی است که در اجرای یک نمایش وجود دارد. واژه‌‌ هزینه بسته به اینکه در چه زمینه‌ای کاربرد پیدا می‌کند، دارای معانی گوناگون و تعابیر مختلفی است. مثلا در برخی جاهای سیستم مورد نظر ما،‌ شاید بهتر باشد این عبارت " هزینه "‌را به معنی " فدا کردن و صرف‌نظر کردن از منابع به منظور‌ حصول به یک مقصود معین " تلقی کنیم ( در این خصوص مصادیقی وجود دارد که بعدا اشاره خواهیم کرد(.
در یک سمت این الگو، هزینه‌های متغیری قرار دارند که جمع آنها متناسب با حجم گروه نمایشی ، تغییر می‌کند( مثل مواد مستقیم و دستمزد و دکور و گریم و ...) و در سوی دیگر، هزینه‌هایی به نام هزینه‌های ثابت قرار دارند که در محدوده‌‌ معینی از فعالیت ( یعنی دامنه‌‌ مربوطه)، ثابت باقی می‌مانند( نظیر استهلاک سالن و تاسیسات و بیمه و...). بین این دو گروه، یک سری هزینه‌های نیمه ثابت و پلکانی و همچنین هزینه‌های نیمه متغیر یا مختلط هم وجود دارند که مشتمل بر دو عامل ثابت و متغیر هستند( مثل آب و برق و...)


ادامه دارد...

در پناه یزدان پاك...

و او تنها پناه  همه ي ماست...
چهارشنبه 27/6/1387 - 17:1 - 0 تشکر 58482

هوالباقی...

ادامه از پست قبلی...

یکی از مشکل‌ترین قسمت‌های مدل آن است که هزینه‌های فوق را چگونه به هزینه‌های مستقیم یا غیر مستقیم، منتسب کرد که در این خصوص باید تمامی هزینه‌ها را رد‌یابی کرد.
به نظر من، سیستم هزینه‌یابی نمایش‌ها را می‌بایستی تحت تاثیر روش هزینه‌یابی مبتنی بر فعالیت، طراحی و پیاده‌سازی کرد. این روش از این باور سرچشمه می‌گیرد که یک محصول( مانند یک کار نمایشی)، در واقع فعالیت ها را مصرف می‌کند( یعنی از همان شروع کار که ارائه‌‌ متن نمایش است تا مرحله‌‌ آخر که اجرای نمایش است) و هرکدام از این فعالیت‌ها برای خود دارای نقش و وزن متفاوت هستند. به طور مشابه، این فعالیت‌ها هم منابع را مصرف می کنند. یعنی به طور خلاصه و ساده اینکه هزینه‌‌ یک اثر نمایشی، همان حاصل جمع هزینه‌‌ فعالیت‌هایی است که به خاطر تولید آن کار، انجام شده است.
موضوع مهم و پیچیده‌‌ این مفهوم آن است که مراکزی که در تولید یک اثر نمایشی فعالیت دارند، این هزینه‌ها را نه به شکل مستقیم؛ بلکه به طور غیر مستقیم ؛ برای آن اثر متحمل می‌شوند. مثلا دستمزد عوامل سالن یاسهم آب و برق و یا حقوق کارکنان مرکز هنر‌های نمایشی را نمی‌توان به طور یکجا به یک نمایش، اختصاص داد.

ادامه دارد...

در پناه یزدان پاك...

و او تنها پناه  همه ي ماست...
سه شنبه 2/7/1387 - 16:40 - 0 تشکر 59986

هوالباقی...

ادامه از پست قبلی...

کلیه‌‌ هزینه‌هایی که در دفاتر مالی مرکز هنر‌های نمایشی ثبت می‌شود، باید به طور تسهیمی به نمایشهایی که در طول یک دوره‌‌ مالی از گذرگاه این مرکز عبور کرده‌اند، سرشکن شود. ولی این سر‌شکن‌سازی چگونه باید باشد و چه نسبت‌هایی را باید از هزینه‌های این مرکز، به هرکدام از نمایش‌ها تخصیص داد؟ فی‌الواقع، محرک هزینه جهت تسهیم هزینه‌های مشهود، چیست؟
در کنار اینها، باید سهم هزینه‌های نامشهود را نیز محاسبه و در مدل، وارد کرد. برای مثال، هزینه‌های استهلاک سالن(که مسلما در دفاتر مالی مربوطه ثبت می‌شوند)، ناشی از تمرین‌های مکرر گروه‌های نمایشی است که باید بر اساس یک نسبت معقول، سهمی از این استهلاک را در محاسبه‌ قیمت تمام شده‌‌ نمایش، وارد کرد. از نظر تحمیل هزینه ، قطعا تمرین یک گروه نمایشی حجیم‌تر، و یا ‌گروهی که مدت زمانی بیشتری را جهت تمرین یا اجرای نمایش خود داشته‌اند، متفاوت با یک گروه کوچکتر است که بدین لحاظ می‌بایستی همه‌‌ این عوامل به شکل متغیر‌های دقیق، ابتدا تعریف شده و سپس با ارزش ریاضی، وارد مدل شوند.


ادامه دارد...

در پناه یزدان پاك...

و او تنها پناه  همه ي ماست...
سه شنبه 2/7/1387 - 16:45 - 0 تشکر 59989

هوالباقی...

ادامه از پست قبلی...

سهم دیگری از هزینه ها را باید تحت عنوان" هزینه‌های فرصت" در نظر گرفت. برای مثال بازیگری که به خاطر علاقه به تئاتر و تمرین و اجرای یک نمایش، عملا مجبور به ردّ پیشنهاد‌هایی از سینما یا تلویزیون می‌شود را باید در زمره‌‌ هزینه‌های نامحسوس نمایش تلقی کرد . این هزینه، در هیچ‌کجا ثبت و اندازه‌گیری نمی‌شود. این بازیگر، درآمدی از خود را فدای اجرای نمایش کرده است که مسلما در مدل هزینه‌یابی نمایش، باید میزان عدم‌النفع بازیگر( یا بازیگران ) را محاسبه کرد.
البته این فقط گوشه‌‌ بسیار کوچک و ساده‌ای از ساختار مدل مورد نظر ما بود . در عمل و به طور واقع، پیچیدگی‌ها و ظرائف بسیار زیادی در این گونه مدل‌های هزینه‌یابی وجود دارد که مسلما پیاده‌سازی آن، مستلزم کار کارشناسی و صرف وقت و هزینه خواهد بود.

ادامه دارد...

در پناه یزدان پاك...

و او تنها پناه  همه ي ماست...
برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.