ورزش و تندرستی (بازدید: 130)
پنج شنبه 16/6/1391 - 15:9 -0 تشکر 545731
مصرف "چای " باعث ایجاد خستگی در ورزشكاران می‌شود

بر گرفته از  http://www.daneshsara.net/varzesh/teakhastegi-varzeshkaran.html

یك متخصص فیزیولوژی ورزشی ایران گفت: مصرف انواع " كافئین "،چای و قهوه پیش از مسابقه باعث ایجاد خستگی زودرس ورزشكاران می‌شود.

پنج شنبه 16/6/1391 - 15:10 - 0 تشکر 545734

دكتر " محمد فرامرزی " روز یكشنبه در همایش " مكمل‌های غذایی و دوپینگ در ورزش "دردانشگاه شهركردافزود:مصرف چای پیش از مسابقه و فعالیت‌های ورزشی‌به‌تحریك سیستم عصبی منجر می‌شود و تحریك این سیستم عصبی، بروز خستگی در افراد را در پی دارد.


به گفته وی، مصرف كافئین سطح هوشیاری افراد را بالا می‌برد و افزایش سطح هوشیاری موجب افزایش زمان واكنش در بین ورزشكار خواهد شد.


وی یادآور شد: مصرف مكمل‌های غذایی برای نوجوانان زیر ‪ ۱۸سال توصیه نمی‌شود، چرا كه مصرف این مكمل‌ها باعث ایجاد اختلال در روند رشد نوجوانان می‌شود و رشد طبیعی آن‌ها را به مخاطره می‌اندازد.


به گفته وی، برخی از نوجوانان و جوانان رشته‌های مختلف ورزشی اقدام به مصرف مكمل‌های غذایی به صورت خود سرانه می‌كنند كه این عمل غیر علمی خطرات جانبی فراوانی را به همراه دارد.

پنج شنبه 16/6/1391 - 15:10 - 0 تشکر 545737

این استاد دانشگاه در رشته تربیت بدنی گفت:مكمل غذایی"كراتین" بیشترین مصرف را در بین ورزشكاران دارد و ماده كراتین یا موتوهیدرات‌ها از المپیك ‪ ۹۲بارسلونا در بین ورزشكاران رواج یافت.


فرامرزی اظهار داشت:هم‌اكنون سالانه بیش از سه میلیون كیلوگرم مكمل غذایی كراتین بین ورزشكاران جهان مصرف می‌شود و كراتین به عنوان یك ماده غذایی مغذی در بدن ورزشكاران سنتز می‌شود.


این متخصص فیزیولوژی ورزش ایران گفت:بخش عمده كراتین مصرفی‌در ورزشكاران جذب عضله اسكلتی بدن می‌شود.

پنج شنبه 16/6/1391 - 15:11 - 0 تشکر 545741

مدیرگروه رشته تربیت بدنی دانشگاه پیام نور اظهار داشت: مصرف كراتین برای ورزشكاران در طول روز باید در ابتدا بین دو تا سه گرم باشد و ماده كراتین در انواع ماهی‌ها و گوشت قرمز یافت می‌شود.


به گفته وی، افزایش مصرف كراتین باعث افزایش ناخواسته وزن بدن در بین ورزشكاران تا سه كیلوگرم می‌شود.


فرامرزی یادآور شد:مصرف بیش از حد و غیر اصولی مكمل‌های غذایی كه حاوی ازت و نیتروژن هستند، در بین ورزشكاران موجب اختلال در سیستم گوارش،معده، سرطان كبد، ناراحتی‌های كلیوی و گرفتگی عضلانی می‌شود.


وی تصریح كرد: برخی از این مكمل‌ها حاوی مواد ممنوعه هستند و كارخانه سازنده باید به تركیبات و این مكمل‌ها بر روی برچسب آن اشاره كند.


به گفته وی، از ‪ ۶۳۴محصول مكمل‌های غذایی مورد توجه ورزشكاران كه از ‪ ۲۱۵كارخانه تولید شده، ‪ ۲۳محصول حاوی هورمونها و پیش سازه‌های هورمونی غیرمجاز بوده‌اند.

پنج شنبه 16/6/1391 - 15:11 - 0 تشکر 545743

فرامرزی یادآور شد: محصولات ‪ ۱۰كشور از ‪ ۱۳كشور تولیدكننده مكملها حاوی مواد ممنوعه و هورمونها بوده‌كه‌بیشترین آلودگی این‌مكملهای مربوط به آمریكا و انگلیس است.


وی، " گلوتامین " را یكی دیگر از مكمل‌های غذایی دانست و گفت:این مكمل در بین ورزشكاران رشته‌های استقامتی شایع‌تر است.


این استاد دانشگاه در رشته تربیت بدنی گفت: "ال - گارنیتین " از دیگر مكمل‌های غذایی رایج در بین ورزشكاران است كه به عنوان مكمل چربی‌سوز مطرح شده و این ماده در تخم مرغ، گوشت قرمز ، گوشت مرغ و گوشت خرگوش یافت می شود.


به گفته وی، ماده"كافئین"یك ماده ممنوع از سوی كمیته بین‌المللی المپیك مطرح شده و ماده كافئین همانند كراتین اسید چرب خون را افزایش می‌دهد.


وی، عمل " دوپینگ " را استعمال یك ماده خارجی برای ایجاد انرژی كاذب در بدن دانست و گفت:مساله دوپینگ از زمان مبارزات "گلادیاتورها" در جهان رایج شد.

پنج شنبه 16/6/1391 - 15:12 - 0 تشکر 545746

این محقق و پژوهشگر تربیت بدنی گفت:ماده " استروئید آنابولیك" كه از مشتقات "تستوترون" است و برای افزایش سنتز بدن به كار می‌رود، به عنوان یك ماده ممنوعه در ورزش محسوب می‌شود و در چند سال اخیر استفاده از هورمون استروئید آنابولیك در بین برخی از جوانان و ورزشكاران رایج شده است.


به گفته وی، استفاده از این هورمون موجب ایجاد تومورهای كبدی، افزایش فشار خون در بین ورزشكاران و رویش مو در صورت انواع ورزشكار می‌شود.

پنج شنبه 16/6/1391 - 15:12 - 0 تشکر 545747

فرامرزی اظهار داشت: پارادوپینگ نیز روش غیراخلاقی برای دوپینگ حریفان می‌باشد كه در غذا یا نوشیدنی حریف ورزشی ماده نیروزا می‌ریزند.


وی، مصرف مكمل‌های غذایی مجاز باید چندین سال قبل از مسابقه باشد و بهترین راه تقویت عضلانی ورزشكاران تغذیه خوب،استراحت مناسب و تمرین عملی دانست.


به گفته وی، تمامی مربیان و ورزشكاران باید با نام مكمل‌های غذایی مجاز و موادنیروزا آشنایی داشته باشند، چرا كه مصرف ناخواسته آنها نیز منجر به محرومیت شدید ورزشكاران می‌شود.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی