ورزش و تندرستی (بازدید: 108)
پنج شنبه 16/6/1391 - 15:5 -0 تشکر 545717
دختران نوجوان ورزش و نیاز های تغذیه ای

بر گرفته از  http://www.daneshsara.net/varzesh/dokhtaran.html

اکثریت دختران نوجوان  از ورزش و نیاز های تغذیه ای خود غفلت می کنند.

نکته قابل توجه این است که  فقط 20 درصد دختران دبیرستانی احتمالا 5 وعده یا بیشتر میوه و سبزیجات در روز مصرف می کنند و یا سه  لیوان شیر  در روز  می نوشند. امروزه دختران نوجوان کمترین فعالیت را در جامعه دارند.

در حالیکه در کشورهای پیشرفته 61 درصد دانش آموزان پسر در تیم های ورزشی بازی می کنند,فقط 50درصد دختران در تیم های ورزشی شرکت می کنند. همچنین در حالیکه تقریباَ سه چهارم پسران در فعالیت هایی شرکت می کنند که باعث می شود برای 20 دقیقه یا بیشتر و 3 روز در  هفته یا بیشتر عرق کنند و تند نفس بکشند فقط نیمی از دختران ان وضعیت را دارند. هم ورزش و هم تغذیه خوب برای سلامت طولانی مدت دختران ضروری است. برای مثال: ورزش کمک می کند که استخوانها, عضلات و مفاصل  ساخته و حفظ شوند,وزن کنترل شود و وقوع فشار خون بالا را به تاخیر  می اندازد. در حقیقت میزان ورزش دختران بین 12-18 سالگی یک عامل مهم در پیشگیری از شکستگی لگن بعد از یائسگی.

پنج شنبه 16/6/1391 - 15:6 - 0 تشکر 545719

تغذیه خوب نیز از عوامل مهم می باشد. چون یک دختر نوجوان در طی نوجوانی  از هر زمان دیگری از زندگی (غیر از زمان نوزادی) رشد سریعتری دارد. در سنین نوجوانی وی نیاز به انبوهی   از ویتامینها و مواد معدنی و همچنین  بطور متوسط2200 کالری روزانه دارد که  در غذاها یافت می شود. اما اغلب دختران نوجوان  میزان کافی  از این مواد  غذایی حیاتی دریافت نمیکنند.

پنج شنبه 16/6/1391 - 15:6 - 0 تشکر 545720

همچنین اغلب دچار کمبود کلسیم هستند.زیرا زمانی که به نوجوانی می رسند میزان مصرغ شیر را کاهش میدهند. تقریباَ نیمی از  توده استخوانی  زنان در طی نوجوانی  تشکیل می شود  و مصرف کم کلسیم در این زمان ممکن است بعدها منجر به پوکی استخوان شود. همچنین دختران آهن  کافی دریافت نمی کنند ,چون هم از طریق خونریزی قاعدگی آهن از دست می دهند و هم اینکه ممکن است دارای رژیم غذایی متنوعی نداشته باشند و یا غذاهی غنی از آهن مانند گوشت قرمز به اندازه کافی مصرف نکنند که د ر اینصورت مبتلا به کم خونی می شوند. همچنین  یک مطالعه  نشان داده که حتی فقر آهن خفیف  می تواند منجر به  نمرات امتحانی پایین تر در ریاضیات شود و این یک توضیح احتمالی برای این نکته باشد که چرا دختران  نوجوان از لحاظ ریاضیات از پسران ضعیف تر ند.


به این دلایل مشخص می شود که لر عهده والدین است که یک رژیم  غذایی مناسب لرای دختران(و پسرانشان)  تهیه کنند. رژیمی که  حداقل 5 نوبت در روز میوه و سبزیجات  و سه لیوان یا 250سی سی شیر در آن وجود داشته باشد.

پنج شنبه 16/6/1391 - 15:7 - 0 تشکر 545721

برا ی ا ینکه  نوجوان شما تغذیه مناسب داته باشد به نکات زیر توجه کنید:
 1. کار را ساده کنید: مواد غذایی مانند برش های میوه , پنیر, ماست و پاپئ کورن بدون کره را در دسترس آنا ن قرار دهید.
 2. نوشابه مصرف نکنید و حتی آنها را در خانه نگهداری نکنید.
 3. دختران را در آشپزخانه بخوانید و آنها را مسئول خرید بعضی از مواد غذایی و سبزیجات مصرف خانواده  کنید تا یاد بگیرند چگونه  انتخاب غذایی خوب و مناسبی داشته باشند.
 4. اگر شام خانواده با عجله صرف می شود باز هم باید مغذی باشد وقتی  بیرون غذا می خورید دخترتان راتشویق کنید انتخاب های غذایی مناسب مانند سالادو سبزیجات پخته داشته باشد.پنج شنبه 16/6/1391 - 15:7 - 0 تشکر 545723

نکاتی برای به حرکت در آوردن دختران


چه به شکل تیم های متشکل ورزشی و چه به شکل برنامه های ورزشی فردی پیام اصلی  به دختران باید این باشد که بیرون بیایند و حرکت کنند.
 1. دختران را تشویق کنید تا فعالیتهای ورزشی جدید مانند صخره نوردی یا اسکی  داشته باشند.
 2. ورزش را یک امر خانوادگی کنید . فعالیت ورزشی را در نظر بگیرید که  همه از انجام آن  با یکدیگر لذت ببرند.
 3. آنها راتشویق  به پیاده روی کنید و از آنان بخواهید که مرتبا پیاده روی را افزایش دهند.پنج شنبه 16/6/1391 - 15:7 - 0 تشکر 545725

منابع :عملکرد یادگیری حرکتی  ریچارد ای .اشمیت


مبانی و تغذیه  ورزشی :شهناز بمبئی چی


تهیه كننده: مریم معصومی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی