تعلیم و تربیت (بازدید: 346)
پنج شنبه 16/6/1391 - 11:21 -0 تشکر 545300
اهداف و فواید لگوها و نقش آنها در رشد همه جانبه کودک

لِگُو معمولاً از جنس پلاستیک ساخته می شود. ساختمان اجزای لگو به طریقی است که از متصل کردن قطعات به یکدیگر شکل مورد نظر به دست می آید. لگو معمولاً در اندازه ها و فرمهای گوناگون ساخته می شود. در این بازی، کودک معمولاً باید دقایق بسیاری را صرف ساختن شی ء مورد نظر کند. البته اهمیت این بازی در این است که یادگیری کودک هیچ وقت جنبه تکراری و خسته کننده پیدا نمی کند و به وسیله قطعات لگو می توان اشکال مختلف و جدید درست کرد. قطعات آن به سهولت روی هم سوار می شوند و به آسانی شکل می گیرند، به همین دلیل مورد توجه و علاقه کودکان بوده و می توانند هر روز چیز جدیدی بسازند و از آن لذت ببرند.

پدید آورنده : محمدرضا مطهری

پنج شنبه 16/6/1391 - 11:23 - 0 تشکر 545301

سبب رشد و هماهنگی مهارتهای بدنی و ارتباطات فضایی می شود.

به هنگام بازی تصورات و تخیلات کودک تحریک می شود.

موجب پرورش عضلات ظریف انگشتان و مچ دست می شود.

پنج شنبه 16/6/1391 - 11:23 - 0 تشکر 545302

مفاهیمی مانند «جلو»، «عقب»، «زیر»، «روی»، «داخل»، «خارج» می تواند با استفاده از یک تصویر نمایشی و خانه ای ساخته شده با لگوها به کودکان آموزش داده شود. دستورات ساده ای مانند «عروسک یا سرباز را در جلوی خانه بگذار» یا «آنها را پشت خانه قرار بده» کودک را به یادگیری این مفاهیم برمی انگیزاند

پنج شنبه 16/6/1391 - 11:23 - 0 تشکر 545303

پرورش قدرت بیان و داستان سازی:
وقتی کودک شروع به ساختن می کند، داستان سازی می کند، لغات جدید یاد می گیرد، جمله سازی می کند و در نتیجه قدرت بیانش پرورش می یابد

پنج شنبه 16/6/1391 - 11:24 - 0 تشکر 545304

کودک با لگوها چیزی می سازد، آن را مشاهده می کند و هر زمانی که دوست داشت آن را بدون ترس و واهمه خراب می کند، چون کودک در ساختن و خراب کردن آزادی عمل دارد احساس خستگی نمی کند.

پنج شنبه 16/6/1391 - 11:25 - 0 تشکر 545305

اشکال هندسی را می تواند با بعضی از لگوها بسازد و از این طریق پی به مفاهیم هندسی می برد

چون لگوها در رنگهای مختلف تهیه شده اند می تواند کودکان را در شناسایی و آموزش رنگها یاری دهد.

وقتی کودک در اتصال قطعات موفق می شود و چیزی می سازد، احساس غرور و پیروزی می کند که در اعتماد به نفس کودک بسیار مؤثر است.

پنج شنبه 16/6/1391 - 11:26 - 0 تشکر 545306

کودک در نتیجه اتصال قطعات و خراب کردن آن با مفاهیم تجزیه و ترکیب اجسام بیشتر آشنا می شود.

نکته بااهمیت در لگو این است که یادگیری و کار کودک جنبه تکراری و خسته کننده پیدا نمی کند و به وسیله مهره های لگو هر بار می تواند شکل جدیدی درست کند.

زمینه تطابق و هماهنگی چشم و دست را فراهم می آورد.

پنج شنبه 16/6/1391 - 11:27 - 0 تشکر 545307

زمینه همکاری و رشد مهارتهای اجتماعی کودک را گسترش می دهد.

کودک دست به خلاقیت و ابتکار می زند و چیزهای جدید می سازد که در رشد خلاقیت و توانایی های ذهنی او مؤثر است.

به قدرت تفکر منظم و سازماندهی کودک کمک می کند.

پنج شنبه 16/6/1391 - 11:28 - 0 تشکر 545308

همه کودکان به تناسب سن و هوش می توانند از این اسباب بازی استفاده کنند، کودک باهوش یک ساختمان پیچیده می سازد و کودک با بهره هوشی پایین تر ممکن است با قرار دادن چند قطعه لگو بر روی یکدیگر برج یا ساختمان ساده بسازد.

پنج شنبه 16/6/1391 - 11:28 - 0 تشکر 545309

اگر کودک به طور ناگهانی پایش را روی لگو بگذارد به راحتی نمی شکند و خراب نمی شود.

از طریق بازی با لگوها کودک کثیف نمی شود و به همین دلیل والدین کودکان را به طرف این گونه بازیها تشویق می کنند.

پنج شنبه 16/6/1391 - 11:29 - 0 تشکر 545310


نحوه ارائه لگو به کودک


با توجه به سن کودک قطعات مناسب را در اختیار وی قرار می دهیم هرچه سن کودک کمتر باشد بایستی قطعات محدودتر و اندازه آن بزرگتر باشد. در سن دو سالگی به دلیل اینکه انگشتان و مچ دست کودک مهارت چندانی ندارد این وسایل باید بزرگ باشد تا کودک خسته و مأیوس نشود. ابتدا کودک را با رنگ لگو آشنا می کنیم؛ مثلاً از او می خواهیم قطعات سفید، قرمز، آبی را جدا کند، قطعات هم شکل را جدا کند و کنار بگذارد و ستونهایی از قطعات هم رنگ یا هم شکل بسازد. طریقه استفاده از هر قطعه را به کودک یاد می دهیم، سپس قطعات بزرگتر مثل در، پنجره، چرخ ماشین، نرده و ... را به وی داده و طرز کار و چگونگی استفاده را به وی می آموزیم، سپس کودک را آزاد می گذاریم به بازی دلخواه خود ادامه دهد. زمانی که کودک مشغول ساختن چیزی است از او سؤالاتی در باره ساخته اش می کنیم؛ مثلاً کودکی که قطار ساخته است از او می پرسیم انواع قطارها را نام ببرد، قطار با ماشین چه تفاوتی دارد، قطار برای سوخت چه چیزی مصرف می کند و ... در بعضی موارد کودک پیشرفتی را نشان نمی دهد و قطعات را بدون هدف روی هم می گذارد در این حالت می توان به طور غیر مستقیم به وی ایده داد تا جایی که خود قادر به بازی شود.برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی