دانش و فن آوری (بازدید: 3248)
چهارشنبه 15/6/1391 - 18:0 -0 تشکر 544369
اتوبان چیست


اتوبان چیست و از کجا آمد ؟
 
 

چهارشنبه 15/6/1391 - 18:1 - 0 تشکر 544373

ریشه کلمه «اتوبان» را می‌بایست در فرهنگ واژگان آلمانی‌ها جست‌وجو نمود. به هرحال با درنظر گرفتن علاقه‌ فراوان آلمانی‌ها به خودرو و خودروسواری این امر تاحدودی قابل پیش‌بینی بود! در آلمان هنوز محدودیت سرعت وجود ندارد و وسوسه‌ رانندگی با سرعت زیاد در اتوبان‌های عریض جنوب این کشور هر سال بسیاری از علاقه‌مندان این عرصه را مهمان آلمان می‌کند. اما یک سوال . . . ایده‌ ساخت اتوبان برای نخستین بار از کجا و توسط چه کسی آمد؟

چهارشنبه 15/6/1391 - 18:1 - 0 تشکر 544374

ه گزارش « دویچه‌وله » اکثر آلمانی‌ها معتقدند که ایده‌ ساخت اتوبان متعلق به نازی‌هاست و تاکید دارند که ساخت اتوبان بخشی از برنامه‌ کارآفرینی گسترده‌ هیتلر بوده است. گروهی هم گسترش شبکه‌ بزرگراهی در این کشور را در راستای ایجاد شبکه‌ ارتباطی منسجم و سریع برای چرخش چرخ‌های ماشین جنگ نازی‌ها می‌دانند.

چهارشنبه 15/6/1391 - 18:2 - 0 تشکر 544377

ناسیونال‌سوسیالیست‌ها ایده‌ ساخت اتوبان را متعلق به شخص « پیشوا » یا همان آدولف هیتلر، و اجرای آن را هم پس از به قدرت رسیدن رژیم او می‌دانند. فیلم‌های تاریخی بسیاری از سال‌های ۱۹۳۵ تا ۱۹۳۷ وجود دارند که در آن هیتلر اتوبان‌های مختلف را یکی پس از دیگری افتتاح می‌کند.

بنا بر ادعای ماشین تبلیغاتی عظیم نازی‌ها، هیتلر ایده‌ ساخت اتوبان را در سال ۱۹۲۳ مطرح کرده است. آنها حتی واژه‌ « Autobahn » را هم ابداء خود می‌دانند. « Auto » به معنای خودرو و « Bahn » به معنای مدار و مسیر است

پنج شنبه 16/6/1391 - 18:48 - 0 تشکر 546026

بزرگراه های هوشمند آینده


مسیر اصلی برای ورود به و خروج از تورنتو اتوبان ۴۰۱ است. اتوبانی که در پهنترین قسمت خود ۱۴ لین عبوری دارد. روزانه بیش از ۳۵۰ هزار وسیله نقلیه از این اتوبان عبور میکنند. با وجود پهنای بسیار زیاد این اتوبان هنوز هم در ساعات شلوغ ترافیکهای سنگینی در آن ایجاد میشود.


اگر شما هم در شهرهای بزرگ زندگی میکنید بدون شک با ترافیک های سنگین روزانه مواجه شده اید. مثلا در همین تهران خودمان از هر مسیری شما عبور کنید بدون شک به ترافیک خواهید خورد! و البته این ترافیک روز به روز در حال رشد است یعنی امروز بدتر از دیروز بوده و فردا بدتر از امروز! گفته میشود یک آمریکایی بطور متوسط ۳۶ ساعت در سال در ترافیک هدر میدهد. حال به نظر شما برای یک شهروند تهرانی این رقم چه قدر است؟ اگر روزی نیم ساعت در ترافیک باشیم (که البته برای خیلی از افراد بیشتر از این مقدار است) و مثلا فقط ۳۰۰ روز از ۳۶۵ روز سال را به بیرون از خانه برویم (که البته این رقم نیز برای خیلی از افراد بیشتر است) یعنی چیزی در حدود ۱۵۰ ساعت در سال! میدانیم جمعیت تهران ۱۳ میلیون نفر است. با ضرب این دو عدد داریم ۱,۹۵۰,۰۰۰,۰۰۰ ساعت – نفر در سال در تهران فقط به خاطر ترافیک هدر میرود!در آمریکا سالانه بیش از ۷۸ میلیارد دلار در ترافیک هدر میرود ( این هزینه با احتساب سوخت هدر رفته – تاسیسات و سیستمهای الکترونیکی برای هدایت ترافیک و … بدست آمده است)


مطمئنا مشکل به این بزرگی را میتوان اورژانسی دانست! برای رفع معضل ترافیک چه راهکارهایی وجود دارد؟ تونلسازی؟ پلسازی؟ جلوگیری از تولید بی رویه خودرو؟ گران کردن قیمت سوخت؟ بهسازی ناوگان حمل و نقل عمومی؟ مطمئنا راهکارهای زیادی وجود دارد اما هیچکدام به تنهایی نمیتوانند این مشکل را رفع کنند بلکه باید از همه راهکارها حداکثر استفاده را برد. یکی از راهکارهای نوینی که امروزه در کشورهای پیشرفته مورد توجه قرار گرفته است ساختن اتوبانهای هوشمند است. در این مقاله خواهیم دید چگونه وسایل الکترونیکی میتوانند به ما در رفع معضل ترافیک کمک کنند.


کنترل ترافیک امروزی:


در حال حاضر برای کنترل و هدایت جریان ترافیک در آمریکا بیش از میلیاردها دلار صرف خرید – نصب و نگهداری وسایل الکترونیکی میشود.برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی