ورزش و تندرستی (بازدید: 111)
سه شنبه 14/6/1391 - 14:37 -0 تشکر 543140
چطور با وجود مانع‌تراشی ذهن ورزش كنیم

همه می‌دانند كه باید ورزش كنند. بارها شنیده‌ایم كه ورزشكاران از لحاظ روحی و جسمی از دیگران سالم‌ترند. احتمال سكته قلبی، دیابت و پوكی استخوان با ورزش كردن كمتر می‌شود و مشكلات خواب و افسردگی را می‌توان با اختصاص دادن نیم ساعت ورزش در روز به حداقل رساند. با این همه وقتی زمان ورزش می‌رسد، با هر بهانه‌یی كه بتوانیم آن را به تعویق می‌اندازیم. بهانه‌یی كه ظاهرا قانع‌كننده به نظر می‌رسد اما در حقیقت چندان واقعی نیست. اما این بهانه‌ها چه چیزهایی هستند و چطور می‌توان آنها را نادیده گرفت؟

سه شنبه 14/6/1391 - 14:38 - 0 تشکر 543141

بهانه اول: وقت ندارم

جالب است كه برای نگاه كردن به تلویزیون وقت داریم اما برای ورزش وقت نداریم. اما می‌توانیم در این زمان ورزش كنیم تا هم سرگرم باشیم و هم تكانی به خودمان بدهیم. استفاده از وزنه یا راه رفتن درجا می‌تواند مفید باشد. در محل كار هم می‌توان به راحتی با چند حركت نرمشی عضلات را سفت و ورزیده كرد. حركاتی كه برای انجام آنها حتی لازم نیست از جایتان بلند شوید. برای حركت كردن لازم نیست حتما به شكل رسمی كفش و لباس ورزشی بپوشید و به باشگاه بروید. با چند تغییر كوچك در سبك زندگی‌تان می‌توانید بدن‌تان را به تحرك وادارید. این تغییرات می‌تواند حتی در استفاده از پله به جای آسانسور یا پیاده راه رفتن در طول مسیر به جای گرفتن تاكسی باشد. در هر حال كلید موفقیت در انجام مستمر ورزش تبدیل آن به یك عادت است. اگر به ورزش كردن عادت كنید از كارهای دیگرتان به خاطر آن خواهید زد.

سه شنبه 14/6/1391 - 14:38 - 0 تشکر 543142

بهانه دوم: خیلی خسته‌ام

ممكن است این حرف كلیشه‌یی به نظر برسد اما ورزش در حقیقت خستگی شما را برطرف می‌كند و به شما انرژی می‌دهد. زمانی كه بدن‌تان به ورزش كردن عادت كند احساس خستگی و خمودی و حتی درد در عضلات از بین می‌رود. با آزاد شدن هورمون‌ها در این مرحله، بدن دیگر به دراز كشیدن روی تخت و مبل عادت نمی‌كند. مطالعات نشان می‌دهد ورزش كردن صبح زود برای از بین بردن احساس خستگی در طول روز خیلی مفید است و كسانی كه به ورزش صبحگاهی عادت می‌كنند در حقیقت آن را با استمرار بیشتری ادامه می‌دهند. اگر به صبح زود بیدار شدن عادت ندارید نگران نشوید. می‌توانید عصرها یا شب ورزش كنید. در هر حال زمانی ورزش كنید كه از لحاظ روحی در بهترین شرایط هستید.

سه شنبه 14/6/1391 - 14:38 - 0 تشکر 543143

بهانه سوم: بچه‌ها وقتی برای ورزش كردن من نمی‌گذارند

برای حل این مشكل یك راه‌حل بیشتر وجود ندارد. همزمان هم ورزش كنید و هم از بچه‌ها مراقبت كنید. اگر فرزندتان كوچك است او را با كالسكه روزانه به گردش ببرید. اگر بچه‌ها به مدرسه می‌روند به جای رساندن آنها با ماشین پیاده بروید. از تفریحات خانوادگی برای فعالیت بیشتر استفاده كنید.

در خانه موسیقی بگذارید و همه با هم برقصید و سعی كنید بچه‌ها را به انجام بازی‌هایی تشویق كنید كه در آنها لازم است تحرك بیشتری داشته باشند و خودتان در بازی‌های آنها مشاركت كنید. زمانی كه پدر و مادر انرژی دارند و فعال هستند احتمال داشتن بچه‌های چاق و خسته نیز كمتر می‌شود. زمان ورزش بی‌شك برای همه اعضای خانواده مفید است.

سه شنبه 14/6/1391 - 14:38 - 0 تشکر 543145

بهانه چهارم: ورزش خسته‌كننده است

به ورزش نباید به عنوان یك وظیفه دردناك نگاه كرد. ورزش باید حال شما را بهتر كند نه بالعكس. پس اگر ورزش كردن را دوست ندارید و آن را خسته‌كننده می‌بینید شاید باید در تمریناتی كه به عنوان ورزش انتخاب كرده‌اید تجدیدنظر كنید. ورزشی را بیابید كه دوست دارید و از انجام آن لذت می‌برید. شاید برای شما ورزش در باشگاه مناسب نیست و باید در فضای آزاد به انجام تمرینات بپردازید. استفاده از هدفون و گوش كردن به موسیقی در زمان ورزش نیز مفید است و باعث می‌شود گذر زمان را كمتر حس كنید. ورزش‌های گروهی كه در آن جمعی حضور دارند و اهداف تیمی شكل می‌گیرند می‌توانند انگیزه خوبی برای كسانی باشد كه از ورزش‌های تكی خوش‌شان نمی‌آید. با دوستان‌تان برای دویدن در پارك قرار بگذارید و در طول دویدن باهم صحبت كنید. ورزش را با چیزهایی همراه كنید كه تكراری بودن آن را از بین ببرند.

سه شنبه 14/6/1391 - 14:39 - 0 تشکر 543146

بهانه پنجم: دوست ندارم حركت كنم

ممكن است دوست داشته باشید اوقات‌تان را به كتاب خواندن یا فیلم دیدن بگذرانید. اما واقعا خرید كردن و گشت زدن در پاساژ‌ها را هم دوست ندارید؟ خب اگر به خرید كردن علاقه‌مند هستید و دوست دارید ویترین مغازه‌ها را نگاه كنید روزی 20 دقیقه این كار را بكنید و می‌بینید كه بدون آنكه خودتان را به دردسر بیندازید ورزش كرده‌اید. اگر دوست ندارید بیرون بروید به ورزش‌هایی بپردازید كه برای آن لازم نیست زیاد حركت كنید مثل یوگا. دلیل عدم علاقه‌مندیتان را پیدا كنید و آن را از بین ببرید. اگر مفاصل زانویتان درد می‌گیرد ورزش را در آب شروع كنید. اگر اضافه وزن دارید و از اینكه در معرض عموم ورزش كنید خجالت می‌كشید، ویدئوی آموزش ورزش در خانه را امتحان كنید.

سه شنبه 14/6/1391 - 14:39 - 0 تشکر 543147

بهانه ششم: من كه همیشه بعد از مدتی ورزش را ترك می‌كنم

قدم‌های كوچك و واقع‌بینانه ‌بردارید. به خودتان برای انجام ورزش‌ها پاداش بدهید. انجام حركات ورزشی را در شبكه‌های مجازی اعلام كنید. مثلا بنویسید امروز پنج دقیقه ورزش كردم. خواهید دید كه به مرور سعی می‌كنید برای دیدن تشویق دیگران به مدت آن اضافه كنید. پیدا كردن كسانی كه به شكل مستمر به انجام حركات ورزشی می‌پردازند سخت نیست. شاید در پارك نزدیك خانه‌تان بتوانید آنها را پیدا كنید. به آنها بگویید علاقه‌مند هستید كه باهم ورزش كنید. در این صورت می‌توانید از انگیزه فرد دیگری نیز انرژی بگیرید.

منبع:Fitness magazine

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی