انجمن ها > انجمن اجتماعي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
اجتماعي (بازدید: 1957)
چهارشنبه 6/6/1387 - 1:53 -0 تشکر 54306
جایگاه فرهنگ در زندگی

به نام حضرت دوست که هرچه داریم از اوست
به نظر شما فعالیت فرهنگی چیست و چه می تواند باشد ؟
به نظر خودم فرهنگ مهمترین عنصر یه جامعه است و در بر گیرنده تمام مسائل تجارت و اقتصاد ، پیشرفت و تکنولوژی و ... می شود . من به نوعی این نوع نگرش خودم از فرهنگ رو از عنوان تجارت جهانی گرفتم .
اما در کشور ما کمترین چیزی که به آن توجه می شود همین فرهنگ است . چون که دین ما فرهنگ خیلی قوی ای برای ما درست کرده که تقریبا خیلی ها نیازی به بررسی بیشتر آن نمی بینند .
مثال آن هم همین جا تبیان است . یه انجمن به نام فرهنگ نداریم . انجمن اجتماعی داریم . انجمن فرهنگ و هنر داریم . اما در آنجا بیشتر به خواننده و سینما و ... پرداخته می شود . پس من هم گفتم این بحث رو جایی مطرح کنم که امور جدی تری مطرح می شوند . 
اما به نظر من فرهنگ نشان دهنده همه چیز یه جامعه است .فرهنگ یعنی تمام ساعات زندگی ما در هر جایی که هستیم . 
یه روزی مسابقات ورزشی رو جزو کارهای فرهنگی می دونستند . اما امروزه در المپیک چین جنبه خیلی تاثیر گذاری رو دیدیم . یه روزی سینما از کارهای فرهنگی دیده می شد . اما حالا به شکل یه تجارت حرفه ای دیده می شه . یه روز سایت و اینترنت یه کار فرهنگی شمرده می شد . اما حالا خیلی ارزش دارد . به خصوص در زمینه تجارت و فروش و معرفی کالا . امروز در ایران نویسندگی و شاعری یه کار فرهنگی دونسته می شه . اما یه روزی حافظ تموم حرفاش رو با شعر زد . فردوسی نیز همین طور . شاهنامه می گن باعث پیروزی نادر شاه در جنگ با هندوستان شد . حالا می بینم که محور خیلی از مکتب های جامعه از روی کتاب ها است . کمونیسم . جامعه جهانی و همه یه روزی کتاب بودند . تنها نظریات ذهنی محض بودند . اما بعدها روی جامعه پیدا شدند و در آینده هم پیدا می شوند . یه روزی رسانه ها جزو کار فرهنگی بود . حالا مهمترین غول های جهان هستند . تکنولوژی انفورماتیک و اطلاعات از مهمترین تکنولوژی های روز هستند . منظورم از فرهنگ در موارد بالا یعنی کاری کوچک و کم اهمیت که به نوعی تنها برای تفریح و یا پر کردن اوقات فراغت به کار برده می شود .
همه بسته به نگاه ما به مقوله فرهنگ دارد . به نظر شما فرهنگ چیست و چقدر در زندگی ما تاثیر دارد ؟ منتظر نظرات سبزتون هستم . خیلی ممنون از اینکه به بحث من توجه نمودید .
به نظر من این بحث از مهمترین بحث هایی است که این روزها باید انجام دهیم .  
 

آسایش دو گیتی تفسیر این دو حرف است
با دوستان مروت با دشمنان مدارا 
وبلاگهای من : 
شنبه 9/6/1387 - 21:18 - 0 تشکر 54489

به نام خدا

فرهنگ یعنی تفکرات جمعی و اون دسته از باورها که همگان به اون اعتقاد دارند. در واقع فرهنگ عامل اصلی و تعیین کننده در حرکات و افعال و خواستهای یک جامعه دارد. فرهنگ ها در طول سالیان دراز شکل می گیرند افکار،عقاید و باورهای گذشتگان ، افسانه ها و داستان های قومی و قبیله ای در تشکیل فرهنگ نقش موثری دارند. همانطوری که روند پیدایش فرهنگ ها  طولانیه برای تغییر آن یا جهت بخشی و ترمیم اون هم نیاز به صرف زمان و هزینه زیادی است. بودجه های فرهنگی هم اگر در جای خود و در راستای اهداف از پیش تعیین شده به کار گرفته بشه می تونه به نحو موثری در بلند مدت مفید باشه. و البته خیلی مهمی که کشورها در حفط ارزش ها و آرمانهاشون کوشا باشن . در واقع این فرهنگ ها بوجود آورنده تمدنها هستند پس تخریب فرهنگ( تهاجم فرهنگی) برابر است با از خود بیگانگی و در نتیجه نابودی ملت ها

يکشنبه 10/6/1387 - 23:40 - 0 تشکر 54936

با سلام خدمت شما دوستان گرامی .

می خواهم بگویم که ما در کشور خودمان تا حدود زیادی اصلا مقوله فرهنگ و اهمیت آن را درک نمی کنیم . اما در عوض برخی از سازمانهای بزرگ دنیا به این موضوع اهمیت خاصی می دهند . از نمونه های بارز آن شرکتهای بزرگ تجاری جهان هستند .

ما الان می بینیم که شرکت تجاری زمانی که یک محصول جدید به بازار عرضه می کند ، برای جذب مشتری و تبلیغات کالا خیلی به فرهنگ جامعه مشتری توجه می کند . حتی برخی از این شرکت ها قبل از تولید کالای مورد نظر خودشان فرهنگ سازی عظیمی را ایجاد می کنند . امروزه شرکتها بسیار فرهنگ مصرف گرایی را در بین مردم رواج می دهند . 

فرهنگ جایگاه بسیار مهمی در زندگی ما دارد . فرهنگ تقریبا یعنی تمام زندگی ما . ما از فرهنگ تقریبا یه سری آداب و رسوم خاص آن را فقط می بینیم . اما در واقع فرهنگ بسیار فراتر از این حرفها است . ما در تک تک لحظات زندگی با فرهنگ سر و کار داریم .

به نظر من باید تعریف فرهنگ را بسیار کلی تر در نظر بگیریم . باید نگاهمان را به مقوله فرهنگ عوض کنیم .

فرهنگ یعنی تمام کارهایی که تمام افراد جامعه انجام می دهند .

شاید بگویید که درست نیست . بلکه فرهنگ فقط کارهایی است که در بین عموم جامعه رواج می یابد است . یعنی که رفتار اکثریت را شامل می شود . اما من می گویم که در فرهنگ چهار عنصر دخیل هستند . جنبه فردی آن . جنبه جمعی و عمومی آن . جنبه درست و صحیح آن . جنبه غلط  و نادرست آن .

به اعتقاد من فرهنگ یعنی روش زندگی . به همین دلیل است که فرهنگ سازی ارزش بسیاری دارد . و به همین دلیل است که فرهنگ در تمام بخش های زندگی ما دخیل است و اهمیت دارد .

من نتوانستم به خوبی این مفهوم را برسانم . امید دارم که دیگر دوستان بتوانند این تعریف فرهنگ را بهتر و جذاب تر بیان کنند .  

يکشنبه 17/6/1387 - 3:1 - 0 تشکر 55947

به خدای آفریننده پاکی ها

سلام به دوستای خوبم .

گفته بودم که باید نگاه دیگری به تعریف فرهنگ داشته باشیم .

فرهنگ یعنی تمام رفتارهای تمام افراد های یک جامعه .

چه این رفتار درست یا نادرست باشد .

چه فرد در هنگام انجام آن رفتار خیلی آگاهی از کاری که انجام می دهد نداشته باشد و یا داشته باشد .

در واقع هر کاری که انجام می دهیم روی زندگی دیگران و این جهان تاثیر ابدی می گذارد و همیشه باقی می ماند .

اما فرهنگ نه یک رفتار بلکه همه رفتارها است . به همین خاطر گاهی رفتارهای تک موردی مورد توجه قرار نمی گیرند . و گاهی نیز استثناءها مورد بیشترین توجه قرار می گیرند . 

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی