ایران سرای من (بازدید: 432)
دوشنبه 13/6/1391 - 15:6 -0 تشکر 542195
غار چال‌نخجیر در استان مرکزی

غارچاه نخجیر (یا در زبان عامیانه چال‌نخجیر) در شمال خاوری و ۸ کیلومتری شهر دلیجان (حد فاصل نراق - دلیجان) قرار دارد. غار چاه نخچیر دارای یک شاخه اصلی و چند شاخه فرعی است؛ا ششصد متری اول غار مسیر مشترك و در امتداد جنوب به شمال می باشد و بعد از آن دارای دو انشعاب می شود یكی از انشعابات به طرف شمال شرق و دیگری به شمال غرب امتداد می یابد طول كل هر كدام از شعب حدود یكهزار و سیصد متر است. از امتیازات غار مزبور افقی بودن كل مسیر است. تاکنون مقامات محلی و غارپیمایان حدود ۴ کیلومتر در داخل تمام غار پیش رفته‌اند.این غار در اواخر سال 1367 در اثر یك انفجار در نزدیكی های دهانه آن توسط سازمان آب دلیجان كشف گردید.

((دوستان گلم پیشنهاد می کنم اگر مسیرتان به سمت دلیجان افتاد حتما از این غار زیبای چند میلیون ساله دیدن فرمایید. امسال عید در سفری که به اصفهان داشتم در بین مسیر به غار چال نجیر هم سر زدیم و احساس می کنم به یاد ماندنی ترین سفرمان بود. در طول زمان یک ساعت یا چهل و پنج دقیقه ای که در غار بودیم زیباترین شگفتی های طبیعت را مشاهده کردیم و به تمام دوستانم نیز بازدید از غار چال نخجیر  را پیشنهاد دادم.راستی در انتهای مسیر بازدید از غار که به سالن کنفرانس مشهور است به بالای سکویی رفتم و برای بازدید کنندگانی که در پایین قرار داشتند تصنیف مرغ سحر را خواندم و مورد تشویق فراوان قرار گرفتم.))

دوشنبه 13/6/1391 - 15:8 - 0 تشکر 542196

دهانه غار در دامنه کوه، حفره تنگی است که با استفاده از انفجارهای متعدد باز شده‌است. این غار که در سازند آهکی دولومیتی شمال و شمال خاوری شهرستان واقع شده متعلق به دوران سوم زمین‌شناسی است.این غار در واقع جزو طبیعت دهستان جاسب محسوب می شود. غار چاه نخچیر حاصل عوامل زمین‌ساختی و هوازدگی شیمیایی است که عموما کریستالیزه بوده و از پتانسیل عظیم سنگ‌های تزیینی تشکیل شده‌است. وجود نمونه نادر رسوبات دولومیتی به مقیاس قابل توجه که به صورت لایه‌های سفید رنگ، کربدورها و دالان‌های مسیر اصلی این غار را پوشانده به عنوان رسوبات سفید برفی نام گذاری شده‌است. تهویه ‌طبیعی هوای درونی غار در فصول تابستان و زمستان یکی دیگر از عجایب این غار شگفت انگیزاست، در تابستان خنک و در زمستان گرم است و هیچ گاه در این مجموعه بازدید کنندگان با کمبود اکسیژن روبرو نمی ‌شوند. این غار که کف و دیواره‌های آن پوشیده از اسفنج‌های بلورین است یکی از زیباترین غارهای جهان به شمار می‌رود که دالان‌ها، دهلیزها، کریدورها و تراورس‌های خطرناک، دریاچه‌ها، حوضچه‌های متعدد، لایه فروکشیده و ستون‌ها، زیبایی خاصی به این غار که جزو غارهای مرطوب افقی محسوب می‌شود؛ بخشیده‌است. ارتفاع کف تا سقف غار گاهی از ۲۰ متر تجاور می‌کند و دره‌های عمیقی که بیشتر راه‌های انحرافی را فرا گرفته با بازتاب نور از منشورهای بلور و کلیست در کنار آویزهای پرحالت می‌تواند از جاذبه‌های بسیار مهم این غار در جذب توریست به شمار رود. به گفته غارپیمایان و مقامات محلی در انتهای مسیر اصلی (کیلومتر ۴) فضای استخر مانندی وجود دارد که دارای آب است. یکی از نکات جالب در غار چال نخجیر، زنده بودن آن است. بطوریکه هنوز هم غار در حال رشد بوده و حجم قندیل های غار به آرامی در حال افزایش است. گفته میشود برای تشکیل هر 2 سانتی متر از قندیل های غار، صد سال زمان لازم است، پس می بایست هنگام بازدید از غار، در حفظ و نگهداری این شاهکار زیبای خلقت، نهایت دقت را بعمل آوریم.


سنگ‌های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس‌های عظیم الجثه بلورین ایجاد شده‌است که بیشتر آنان از جنس آهک است.. تالارهای «عروس»، «گل کلمی»، «آبشارگلی»، «فرسنگ» و "هیولاً از جمله بخش‌های دیدنی این غار نادر و عجیب است.در انتهای این غار استخر آبی وجود دارد و تالارهای بزرگی نیز در کنار این استخر مشاهده شده‌است.

دوشنبه 13/6/1391 - 15:10 - 0 تشکر 542198

غار نخجیر (Nakhjir Cave) یا چال نخجیر  در استان مرکزی و در میان راه دلیجان به نراق واقع شده است.

غار نخجیر دلیجان - محمد گائینی

دوشنبه 13/6/1391 - 15:14 - 0 تشکر 542204

مسیر دسترسی به چال نخجیر از دلیجان به سمت نراق و با پشت سر گذاشتن ۱۰ کیلومتر راه آسفالته می باشد.


غار نخجیر دلیجان - محمد گائینی

دوشنبه 13/6/1391 - 15:15 - 0 تشکر 542206

چال در زبان محلی(راجی) به معنای پایین یا پایین تر هست و نخجیر به معنای شکارگاه؛ و ترکیب چال نخجیر یعنی پایین تر از شکارگاه.


غار نخجیر دلیجان - محمد گائینی

دوشنبه 13/6/1391 - 15:16 - 0 تشکر 542209

این غار از ۲۷ اسفند ۱۳۸۸ برای بازدید عموم آماده شده است و برای ورود به آن باید بلیت تهیه کنید. در زمان نگارش این گزارش به ازای هر نفر ۳۰۰۰ تومان ورودیه دریافت می شود.


غار نخجیر دلیجان - محمد گائینی

دوشنبه 13/6/1391 - 15:17 - 0 تشکر 542210

نمونه ای از استالاگمیت های غار نخجیر...


استالاگمیت غار نخجیر دلیجان - محمد گائینی


و این هم نمونه ای از استالاكتیت های غار نخجیر...


استالاكتیت های غار نخجیر دلیجان - محمد گائینی

دوشنبه 13/6/1391 - 15:18 - 0 تشکر 542211

لاک پشت...!لاك پشت غار نخجیر دلیجان - محمد گائینی


کرگدن...!


كرگدن در غار نخجیر دلیجان - محمد گائینی

دوشنبه 13/6/1391 - 15:20 - 0 تشکر 542212

هر چند آماده سازی چال نخجیر یا هر غار دیگری برای بازدید عموم قطعا آسیب هایی به طبیعت بکر آن می زند اما شاید تهدید بزرگتر از بین رفتن زیبایی های طبیعی غار به مرور زمان و بر اثر بی توجهی بازدیدکنندگان باشد...


غار نخجیر دلیجان - محمد گائینی


به نظر می رسد فرهنگ سازی در زمینه نگهداری و آسیب نرساندن به دیواره ها حداقل کاری باشد که لازم است در محل غار انجام شود. انجام این کار با یک تابلوی تبلیغاتی در دهانه غار نخجیر و با ذکر دلایل علمی آن به سادگی امکانپذیر است...


غار نخجیر دلیجان - محمد گائینی


بازدید از غار همه روزه از ساعت ۸ تا ۱۷ امکانپذیر است...


غار نخجیر دلیجان - محمد گائینی

دوشنبه 13/6/1391 - 15:23 - 0 تشکر 542214

غار چال نخجیر به عنوان یكی از زیباترین و شگفت انگیزترین اثار طبیعی در منطقه دلیجان استان مركزی می‌تواند به جاذبه‌ای منحصربفرد در صنعت گر شگری ایران و عاملی برای توسعه و رونق گردشگری در این منطقه مبدل شود.

غارچال نخجیر در یازده كیلومتری شمال دلیجان و در نزدیكی روستای نراق قرار دارد و اكنون زیر نظر كارشناسان سازمان ایرانگردی و جهانگردی در حال آماده سازی جهت توریستی شدن می باشد. غار چال نخجیر در اواخر سال 1367 در اثر یك انفجار در نزدیكی های دهانه آن توسط سازمان آب دلیجان كشف گردید.


دوشنبه 13/6/1391 - 15:25 - 0 تشکر 542216

خصوصیات غار چال نخجیر:

تا ششصد متری اول غار مسیر مشترك و در امتداد جنوب به شمال می باشد و بعد از آن دارای دو انشعاب می شود یكی از انشعابات به طرف شمال شرق و دیگری به شمال غرب امتداد می یابد طول كل هر كدام از شعب حدود یكهزار و سیصد متر است. از امتیازات غار مزبور افقی بودن كل مسیر است.

تالارهای متعدد و حوضچه های آب، راهروهای طولانی، مسیرهای مشكل در بعضی از نقاط و چكنده و چكیده های بلورین و بسیار متنوع و زیبا و حتی در نقاطی منحصر به فرد از خصوصیات آن است. حدود 95% از بدنه غار پوشیده از چكنده و چكیده است و فقط 5% باقیمانده سنگی میباشد كه این خود بر زیبایی غار می افزاید. غار چال نخجیر از تالارهای مختلفی تشكیل شده كه كوچكترین آن به متر 3*5*20 و بزرگترین آن به متر 30*40*120 وسعت دارد. زیباترین تالار آن، تالار چهلستون نام دارد كه با انواع چكیده و چكنده های مختلف و رنگهای خیره كننده پوشیده شده است. از دیگر تالارهای این غار می توان تالار سفره عروس, دریاچه، برزخ، باغ وحش، چهلچراغ و تالار زیبائیها را نام برد. شما میتوانید عکسهای زیبای این غار را از روی کروکی غارچال نخجیر مشاهده نمایید.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی