انجمن ها > انجمن روانشناسي > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
روانشناسي (بازدید: 130)
دوشنبه 13/6/1391 - 0:19 -0 تشکر 541573
زمین می خورم اما بلند می شوم

لیلا عابد  روزنامه جام جم ( www.jamejamonline.ir )  
 
       

آیا شما از شکست می ترسید؟ بارها در زندگی برایمان پیش آمده است که آنچه دلمان می خواهد اتفاق نیفتاده است، به عبارتی روزگار بر وفق مرادمان نبوده است. در این گونه موقعیت ها چه واکنش هایی نشان داده ایم؟

دوشنبه 13/6/1391 - 0:19 - 0 تشکر 541574

هر اتفاقی که در زندگیمان می افتد، نتیجه مجموعه فعالیت هاست که می تواند آشکار یا پنهان و شاید هم زنجیره ای باشد، ولی به هر حال اگر حاصل آن حالمان را خوب کند «موفقیت» و اگر احساسی ناخوشایند داشته باشیم به آن«شکست» می گوییم.

دوشنبه 13/6/1391 - 0:20 - 0 تشکر 541575

قانون طبیعت است که اوضاع گاهی اوقات بر وفق مراد نیست و حتی لایق ترین و تواناترین انسان ها چه از نظر شخصی و اجتماعی و چه از نظر مالی و کاری با مشکلات و ناکامی های زیادی روبه رو می شوند؛ اما نوع رفتار آنها در برابر شکست ها با دیگران تفاوت دارد.

دوشنبه 13/6/1391 - 0:20 - 0 تشکر 541576

انسان هایی که بعد از هرشکست موفقیت های بزرگ تری منتظرشان است، کسانی هستند که شکست هایشان را محصول اشتباهات خودشان می دانند؛ وقتی زمین می خورند بلند می شوند با افتخار خود را می تکانند.


با لبخند، ضربه را به عنوان تجربه به خاطر می سپارند و سپس با همان نیروی اولیه از اول شروع می کنند.


در مقابل کسانی هم هستند که با نا کامی دنیا برایشان تمام می شود؛ آدم های ضعیفی که با یک زمین خوردن همان جا می مانند و از بین می روند.

دوشنبه 13/6/1391 - 0:21 - 0 تشکر 541577

دسته ای از انسان ها هم هستند که حد میانه اند، آنها بعد از زمین خوردن بلند می شوند و راهی غیر از مسیر اصلی را دنبال می کنند تا از نظرها پنهان شوند و کسی نتواند آنها را سرزنش کند.


کاش جمله «حتما راهی هست» تکیه کلام همه انسان های روی زمین بود نه جمله «کار تمام است!» گاهی اوقات با گفتن این کلمات، حتی اگر در مرحله ای نه چندان ناامیدکننده باشیم ممکن است بسختی شکست بخوریم.

دوشنبه 13/6/1391 - 0:21 - 0 تشکر 541578

می دانیم هر شکست شاید برایمان بسیار غم انگیز و تلخ باشد و غیرقابل تحمل، اما با گذشت زمان تاثیر آن کم می شود و با آن کنار می آییم، اما چه کنیم که جای شکست و پیروزی عوض شود؟ برای تبدیل شدن یک شکست به پیروزی می توانیم آن احساس ناخوشایند را با احساس شیرین تری مثل علاقه و دوستی ترکیب کنیم.

دوشنبه 13/6/1391 - 0:22 - 0 تشکر 541579

اگر این کار را از ته دل انجام دهیم و هدف را عاشقانه دوست داشته باشیم ، بسیاری از شکست های حتمی را یک قدم به سوی پیروزی خواهیم دید. نمونه های این نوع رفتارها زیاد هم ناآشنا نیست و شاید در نظر بعضی ها بسیارهم ساده و خنده دار باشد؛ مثل کارها و رفتارهایی که مجنون در برابر لیلی از خودش نشان داد و هر جوابی که شنید چه منفی و چه مثبت، نشانه ای می دید برای نزدیک شدن به هدف.

دوشنبه 13/6/1391 - 0:22 - 0 تشکر 541580

سعی کنیم با نگاه یک فرد بی طرف به کارهای خود نگاه کنیم و ایرادهای خود را پیدا کنیم بعد برای حل آنها دست به کار شویم. بسیاری از ما آن قدر به خودمان عادت می کنیم که دیگر عیب هایمان را نمی بینیم.

دوشنبه 13/6/1391 - 0:22 - 0 تشکر 541581

گاهی هم آن قدر در جزئیات مشکلات غرق می شویم که دیگر مسائل اصلی را از یاد می بریم. فراموش نکنیم که گاهی ممکن است خرابی یک رایانه به علت خرابی یک قطعه باشد و نه تمام رایانه، پس هرگز با یک شکست کل مساله را زیر سوال نبریم.


صبر کنیم تا عصبانیت ها فروکش کند و بعد با آرامش کامل، دوباره شروع کنیم.


فراموش نکنیم اگر شکست ها نباشند، پیروزی دیگر طعمی ندارد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی