زن ریحانه آفرینش (بازدید: 122)
يکشنبه 12/6/1391 - 19:18 -0 تشکر 541349
بانوان نخبه

سلام در این قسمت با زندگی بانوان نخبه اشنا میشنوم

يکشنبه 12/6/1391 - 19:19 - 0 تشکر 541352

بانوی نخبه شیمی ایران


وی عضو پیوسته گروه علوم مهندسی فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران ، انجمن نفت ایران و انجمن شیمی دانان آمریکا ACSمی‌باشد


طاهره کاغذچی پس از گذراندن تحصیلات اولیه تا اخذ دیپلم در سال ۱۳۴۳ در تهران و اخذ مدرک لیسانس مهندسی شیمی از دانشگاه تهران، عازم انگلستان شد و در سال ۱۳۵۱ بامدرک دکتری از دانشگاه برادفورد بازگشت.


سفر و اقامت استادطاهره کاغذچی در انگلستان از وقایع مهم زندگی علمی ایشان به شمار می رود. وی در حین تحصیل به مطالعه آثار تخصصی درزمینه مهندسی شیمی وپالایش مشغول بوده است.


طاهره کاغذچی پس از اخذ مدرک دکتری و بازگشت به ایران به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در گروه مهندسی شیمی مشغول به کار شد. وی پس از آن پس علاوه بر تدریس در دانشگاه تهران، باهنر کرمان، علم و صنعت نفت اهواز عضو بسیاری از شوراها و مجامع علمی و تحقیقاتی که مربوط به تخصصی اوست ، شد.


خانم دکتر کاغذچی هم اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر از سال 51 می باشد.


وی هم‌چنین در حین تحقیقات، پژوهشهایش را نیز به طور مستمر ادامه داده و علاوه بر هیئت علمی گروه مهندسی شیمی دانشگاه امیرکبیر، به عنوان استاد مدعو در دانشگاههای تهران، باهنر کرمان، علم و صنعت تهران و صنعت نفت اهواز تدریس کرده است. از فعالیت‌ها و برنامه‌های روزمره طاهره کاغذچی تحقیق، تالیف و ترجمه‌ی آثار تخصصی مربوط به رشته مهندسی شیمی می باشد و ترجمه‌ی کتاب‌های عملیات انتقال جرم را در کارنامه خود دارد.


طاهره کاغذچی، یکی از چهره‌های ماندگار سال ۱۳۸۱ است. وی استاد نمونه کشور در سال۱۳۷۲ و بهترین مولف و مترجم زن در کشور در سال ۱۳۷۳ است. از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به این موارد اشاره کرد:


-      معاونت پژوهشی دانشکده، عضویت هیئت ممیزه دانشکده، سرپرست گروه، عضویت شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، عضویت فرهنگستان علوم، کمک به راه اندازی آزمایشگاه های دانشکده مهندسی شیمی به خصوص آزمایشگاه عملیات واحد، راه اندازی گروه صنایع غذایی دانشکده مهندسی شیمی در سال ۱۳۶۳، همکاری با مجلات علمی خارجی و داخلی، بیش از ۵۰ عنوان مقاله علمی از او در نشریات بین المللی به چاپ رسیده است و شرکت در کنفرانس‌های علمی و خارجی همراه با ارائه‌ی  مقاله و آشنایی نزدیک از وضعیت علمی کشورهای مختلف

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی