ورزش و تندرستی (بازدید: 383)
يکشنبه 12/6/1391 - 18:26 -0 تشکر 541229
دفاع شخصی و شرایط دریافت تجهیزات ان

گفته رئیس پلیس پیشگیری ناجا، افراد حقیقی هم می‌توانند با ارائه درخواست،‌‌تجهیزات دفاع شخصی مثل افشانه فلفل و شوکر دریافت کنند.

يکشنبه 12/6/1391 - 18:26 - 0 تشکر 541231نیروی انتظامی‌ به جواهر فروشان، صرافان، داروخانه‌ها، وکلا، جامعه پزشکی و پرستاری افشانه داده است» این جمله را دیروز رئیس مرکز پلیس پیشگیری ناجا گفته است.

 شاید برای خیلی از مردم سوال باشد که استفاده از تجهیزات دفاع شخصی مثل شوکر و افشانه فلفل و ... مجاز است یا خیر. اگر نیاز به مجوز دارد شرایط دریافت آن چیست؟

حالا سرهنگ سیفیان در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا به این سوالات پاسخ داده است. این مقام مسئول در درجه اول تاکید کرده که ناجا تنها مرجع ارائه تجهیزات دفاع شخصی است، بنابراین ابزارهایی که در بازار سیاه و سایت‌های اینترنتی به فروش می‌رسد غیرقانونی هستند. حتی استفاده از آنها شرایط خاصی دارد. مثلا اسپری‌های اشک‌آوری که در بازار سیاه به فروش می‌رسد برای بازدارندگی حیوانات وحشی است و سبب خفگی و سوختگی صورت و نابینایی فرد می‌شود.

يکشنبه 12/6/1391 - 18:27 - 0 تشکر 541233

 شرایط دریافت تجهیزات دفاع شخصی چیست؟

سرهنگ سیفیان در مورد ساماندهی و ممنوعیت استفاده و فروش تجهیزات نظامی‌گفته «شورای امنیت كشور به منظور سامان‌دهی و سازمان‌دهی استفاده، فروش، خرید، توزیع و نگهداری تجهیزات مانند شوكر، افشانه و ... مقرر كرده است، توزیع و فروش این تجهیزات از سوی نیروی انتظامی صورت گیرد كه به طبع آن مركز انتظام پلیس پیشگیری مسئولیت این مهم را به تعدادی از موسسات خدمات حفاظتی – مراقبتی در سطح كشور واگذار كرد.»

رئیس مركز انتظام ناجا با بیان اینكه چهار بخش لشكری، كشوری و صنوف و اشخاص حقیقی می‌توانند درخواست‌كننده این تجهیزات دفاع ‌شخصی افشانه باشند، گفته: «نیروی انتظامی به صنوف و سازمان‌هایی كه درصد بیشتری در بحث وقوع جرم دارند از جمله جواهر فروشان طلا و جواهر، صرافان، داروخانه‌ها به خصوص شبانه‌روزی، وكلا، دادگستری، جامعه‌پزشكی، پرستاری، افشانه داده است.»

 او در مورد چگونگی واگذاری افشانه به صنوف خاص هم توضیح داده است: «اعضای صنوف عنوان‌ شده می‌توانند از طریق اتحادیه  مربوطه درخواست خود را برای دریافت افشانه اعلام كنند.»

يکشنبه 12/6/1391 - 18:27 - 0 تشکر 541234

از کجا افشانه بگیریم؟

به گفته رئیس موسسه انتظام ناجا افراد حقیقی که تابع هیچ صنف یا سازمان خاصی نیستند هم می‌توانند ضمن درخواست افشانه، دلایل نیاز خود به تجهیزات دفاعی را عنوان كنند و به پلیس پیشگیری استان خود دلالت داده كه پس از ارائه درخواست در كمیسیون‌هایی خاص بررسی می‌شود و در صورت تایید درخواست برابر روند كاری تجهیزات به آن فرد حقیقی تعلق می‌گیرد.

او با بیان اینكه این تجهیزات واگذار شده به افراد تنها باید در حوزه كاری و نوع خواسته داوطلبان مورد استفاده قرار گیرد گفت: «به عنوان مثال برای پزشكان استفاده از افشانه در صورت تعرض در حوزه كاری قابل استفاده است و اگر این فرد در محلی دیگر بر سر موضوع خاصی نزاع داشت حق‌استفاده از این تجهیزات را ندارد.»

سرهنگ سیفیان در مورد سوءاستفاده از این تجهیزات گفته: «استفاده از این تجهیزات دارای مقررات خاصی است و اگر افرادی از این تجهیزات دفاع‌شخصی سوءاستفاده كنند از هرگونه استفاده از تجهیزات محروم شده و در صورت عدم‌التزام به این امر فرد خاطی به مراجع‌ قضایی معرفی می‌شود چرا كه این افراد تنها مجاز به استفاده از این تجهیزات در بحث شغلی خود هستند.»

او درباره اینكه آیا آموزش‌های خاص نیز به افراد متقاضی ارائه می‌شود هم توضیح داده: «این تجهیزات از سوی وزارت دفاع دریافت می‌شود و این سازمان بروشورهای آموزشی تعبیه كرده است كه همراه با این تجهیزات به متقاضی ارائه می‌شود كه بر اساس آن نحوه استفاده از این تجهیزات به متقاضی بیان شده و در زمان تحویل این تجهیزات توصیه و تذكراتی از سوی افراد مستقر در موسسات به متقاضی ارائه شده و متقاضیان پس از آن اقدام به تكمیل تعهدنامه می‌كنند.»

يکشنبه 12/6/1391 - 18:27 - 0 تشکر 541236

اشک‌ آور فقط 24500 تومان!

سیفیان با بیان اینكه در صورت انقضای تجهیزات (افشانه – شوكر) وسایل قبلی بازپس گرفته می‌شود گفته عمر مفید افشانه‌ها یك سال و نیم است. او با بیان اینكه كلیه تجهیزات دفاع‌شخصی ساخت داخل و وزارت دفاع است تاکید کرده: «این سازمان بنا به خواسته ناجا، اقدام به تهیه شوكر و افشانه می‌كند و این افشانه‌ها از دوز پایینی برخوردار است و تاثیرات و عوارض آنها روی بینایی و صورت كم بوده و صرفا اثر بازدارندگی دارد.»

 سیفیان با بیان اینكه تجهیزاتی كه خارج از چرخه ناجا و به صورت تبلیغات اینترنتی و سوءاستفاده از نام‌های خاص به فروش می‌رسد عوارض ناگواری بر جسم افراد می‌گذارد هشدار داد: «به عنوان مثال شوكرهایی كه در بازارها به فروش می‌رسد دارای ولتاژ برق 1800، 2000، 2500 هستند.

این در حالی است كه برق 220 ولت پس از چند ثانیه فرد را به حالت كما می‌برد و بیش از این بدن انسان را با مشكلات عدیده روبه‌رو كرده و ممكن است موجب مرگ افراد شود.» این مقام مسئول در مورد قیمت این تجهیزات هم صحبت کرده و اعلام کرده اسپری گاز اشک‌آور حداکثر 24500 و شوکر 74 هزار تومان قیمت دارد.

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی