انجمن ها > انجمن معارف > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
معارف (بازدید: 186)
يکشنبه 12/6/1391 - 18:1 -0 تشکر 541184
خطبه حضرت علی (ع ) در طلب باران

(در خواستن باران از خدا در شهر كوفه ایراد فرمود)
دعا براى طلب باران
خداوندا كوه ‏هاى ما از بى آبى شكاف خورده و زمین ما غبار آلود و دام‏ هاى ما در آغل‏ هاى خود سرگردانند و چون زن بچّه مرده فریاد مى ‏كشند، و از رفت و آمد بى حاصل به سوى چراگاه‏ ها و آبشخورها، خسته شده ‏اند بار خدایا بر ناله گوسفندان و فریاد و آه شتران ماده رحمت آور، خدایا به سرگردانى آنها در راه ‏ها و ناله‏ هایشان در خوابگاه‏ ها رحمت آور. بار خدایا هنگامى به سوى تو بیرون آمدیم كه خشكسالى پیاپى هجوم آورده، و ابرهاى پر باران از ما پشت كرده و خشك و نامهربان بدون بارش قطره‏اى باران گذشتند. خدایا تو امید هر بیچاره و حل كننده مشكلات هر طلب كننده مى ‏باشى، خدایا تو را مى ‏خوانیم، در این هنگام كه همه نا امید شده‏ اند، و ابر رحمت بر ما نمى ‏بارد و حیوانات ما نابود گردیدند، ما را به كردار ما عذاب نكنى، و به گناهان ما كیفر ندهى. خدایا رحمت خود را با ابر پر باران و بهار پر آب و گیاهان خوش منظر شاداب بر ما نازل فرما، بارانى درشت قطره بر ما فرو فرست كه مردگان را زنده و آنچه از دست ما رفته به ما باز گرداند.  خدایا ما را با بارانى سیراب كن كه زنده كننده، سیراب سازنده، فراگیر و به همه جا رونده، پاكیزه و با بركت، گوارا و پر نعمت، گیاه آن بسیار، شاخه هاى آن به بار نشسته و برگ‏ هایش تازه و آب دار باشد تا با چنان بارانى بنده ناتوان را توان بخشى، و شهرهاى مرده‏ ات را زنده سازى، خدایا بارانى ده كه بسیار ببارد تا زمین‏ هاى بلند ما پر گیاه شود، و در زمین‏هاى پست روان گردد و نعمت‏هاى فراوان در اطراف ما گسترش یابد، تا با آن میوه‏ هاى ما بسیار، گلّه‏ هاى ما زنده و فراوان، و سرزمینهاى دورتر از ما نیز بهرمند گردند،


و روستاهاى ما از آن نیرومند شوند. اینها همه از بركات گسترده و بخشش ‏هاى فراوان تو باشد كه بر سرزمین‏هاى فقر زده و حیوانات وحشى ما نازل مى‏ گردد. خداوندا بارانى ده دانه درشت كه پیاپى براى سیراب شدن گیاهان ما ببارد، چنانكه قطرات آن یكدیگر را برانند، و دانه‏ هاى آن به شدّت برهم كوبیده شوند، نه رعد و برقى بى‏ باران، و ابرى بى ثمر، و كوچك و پراكنده، و نه دانه ‏هاى ریز باران همراه با بادهاى سرد. خدایا بارانى پر آب فرو فرست كه قحطى زدگان به نعمت‏هاى فراوان رسند و آثار خشكسالى از میان برود كه همانا، تویى خداوندى كه پس از نا امید شدن مردم باران را فرو مى‏ فرستى و رحمت خود را همه جا گسترش مى‏ دهى و تویى سرپرست نظام آفرینش كه به ستودن سزاوارى.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

يکشنبه 12/6/1391 - 18:4 - 0 تشکر 541204

مى ‏گویم: («انصاحت جبالنا»
یعنى كوهها بر اثر خشكى از هم شكافته است، و «انصاح الثّوب» وقتى گفته مى ‏شود كه لباس از هم شكافته باشد «انصاح النّبت و صاح و صوح» به هنگامى كه گیاه خشك گردد مى‏ گویند و همه این چند واژه به یك معنا است. و جمله
«و هامت دوابّنا»
از ماده «هیام» به معنى عطش است. و
«حدابیر السنین»
جمع «حدبار» به معناى شترى است كه بر اثر راه رفتن ناتوان شده است. امام صلّى اللّه علیه و آله و سلّم سال‏هاى قحطى را به چنین شترى تشبیه كرده است. «ذو الرمه» شاعر مى‏گوید:
حدا بیر ما تنفكّ الّا مناخة على
الخسف او نرمى بها بلدا قفرا
شتران ناتوانى كه هیچ گاه از هم جدا نمى ‏گردند جز در خوابگاه ‏ها یا اینكه آنها را در محیط هاى بى آب و علف قرار دهند. و جمله
«و لا قزع ربابها»
یعنى از قطعات كوچك و پراكنده ابر نباشد و جمله
«و لا شفان ذهابها»
در تقدیر «و لا ذات شفان ذهابها» است «شفان» به معنى باد سرد و «ذهاب» به معنى بارانهاى نرم مى ‏باشد. و كلمه «ذات» حذف گردید زیرا شنونده به ان آگاه بود).
ترجمه خطبه 115 نهج البلاغه - دعا براى طلب باران

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی