انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 82)
يکشنبه 12/6/1391 - 2:50 -0 تشکر 540125
نظر قرآن درباره راه رهایی از جهنم/ کدام جامعه در راه بهشت است

  یک استاد قرآن کریم در برنامه رادیویی «حریم طه» به توضیحاتی درباره آیات 59 و 115 سوره «نساء» درباره رابطه تبعیت و جهنمی شدن پرداخت.

 

 

 «محمد عینی‌زاده‌موحد» کارشناس قرآن کریم در برنامه امروز در برنامه رادیویی «حریم طه» با بیان اینکه در آیه 59 سوره «نساء» خداوند امر به اطاعت از رسول خود کرده ‌است، گفت: از این آیه نتیجه می‌گیریم که «اولوالامر» باید معصوم باشد و خداوند خود، آنها را تعیین می‌کند و بر این اساس حضرت «علی(ع)» و 11 فرزندش اولوالامر هستند.

وی در ادامه افزود: با این حال در آیه 115 سوره «نساء» از مخالفت با رسول خدا به عنوان رهبر و ولی جامعه اسلامی و تبعیت از غیر «سبیل مؤمنان» نهی و جزایی برای آن در نظر گرفته شده است که بر این اساس همان کسی که فرد انتخاب کرده ولی او خواهد بود که همان شیطان و طاغوت است و عاقبت چنین فردی جهنم است و از این آیه معلوم است که کل آیه راجع به رهبری و ولایت است.

 وی با اشاره به اینکه باید دید این آیه چگونه با آیه 59  همخوانی پیدا می‌کند، افزود: مسئله، واژه «سبیل مؤمنین» است؛ یعنی راهی که جامعه خود انتخاب می‌کند و کسی که از این راه خارج شود عاقبتش جهنم است.

عینی زاده موحد با اشاره به اینکه در آیه 59 «اطاعت از خدا و رسول او» اما در آیه 115 «اطاعت از راهی که جامعه انتخاب کرده» مورد اشاره است، افزود: باید دید منظور از سبیل مؤمنین چه راهی است.

وی طبعیت از غیر سبیل مؤمنین را همان طبعیت از غیر رسول خدا بیان کرد و گفت: مخالفت با رسول خدا عبارت است از طبعیت از غیر سبیل مؤمنین، یعنی رسول خدا دستوری داده و آن دستور طبعیت از سبیل مؤمنین است پس اگر کسی از این دستور اطاعت نکند عاقبتش جهنم است؛ سبیل مؤمنین راهی که جامعه انتخاب کرده نیست؛ در آیه 100 سوره «ال‌عمران» آمده است اگر شما از بخشی از اهل کتاب تبعیت کنید شما را به انحراف می‌کشاند و به قول قرآن‌کریم تنها راه نجات، اطاعت از خدا و رسول است؛ پس قرآن کریم هیچگاه راهی که جامعه برود را تأیید نمی‌کند؛ زیرا در آن خطر انحراف وجود دارد و جامعه در صورتی در راه درست است که از خدا و رسول او اطاعت کند.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی