انجمن ها > انجمن قرآن و عترت > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
قرآن و عترت (بازدید: 87)
يکشنبه 12/6/1391 - 2:49 -0 تشکر 540124
قرآن 600 ساله پادشاه گورکانی هند

 


 

قرآن 600 ساله اهدایی اورنگ زیب، ششمین پادشاه گورکانی هند به مزار شیخ الاسلام احمد جام، با تلاش کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی در ردیف میراث منقول ایران اسلامی به ثبت رسید.

 


سرپرست معاونت میراث فرهنگی این اداره کل پس از با اهمیت خواندن این خبر گفت: این قرآن که از نسخ خطی و ارزشمند موقوفه مزار شیخ احمد جام بوده و با نظر ارادت به وی توسط اورنگ زیب، ششمین پادشاه گورکانی هند به مزارش اهداء گردیده و از نظر تزئین موید اعتلای هنر اسلامی در امر کتابت و کتاب سازی است. حسین عباس‌زاده ادامه داد: برخی از آیات این قرآن به صورت کامل و روبروی یکدیگر با تزئینات کامل قرآنی است و کلمه سوره‌های قرآن دارای یک قاب مذهب و کتیبه شامل نام سوره بوده و آیات قرآنی با شمسه کوچک مذهب علامت گذاری شده است. وی افزود: در حاشیه صفحات با استفاده از شمسه‌هایی مذهب و مرصع علائم تخمیس (بعد از هر پنج آیه) و تعشیر (بعد از هر ده آیه) و سایر علائم تقسیم قرآن در هر جزء با تزئینات خاص و به فرم مستطیل و مذهب مشخص شده و آیات هر سوره نیز با شمسه‌ای که با طلا زر اندود شده مزین گردیده است. این مقام مسئول اظهار داشت: کاتب این قرآن نامعلوم است و صفحه آخر کتاب الحاقی به نام کاتب نو نویس «محمدبن الله قلی تبریزی» است که به سال 1178 هـ. ق کتاب شده و تاریخ استنساخ آن مربوط به سده‌های هشتم و نهم هجری است که به خط ریحان بر روی کاغذ دست ساز با الیاف کتان و نوع خراسانی کتابت شده است. عباس‌زاده خاطر نشان ساخت: این قرآن در قطع سلطانی 35 در 49 سانتی متر در 1146 صفحه، جدول کشی و مذهب در هر صفحه 9 سطر کتابت شده و سه سطر آن طلا می‌باشد. همچنین جلد این نسخه چرم ضربی زرکوب است که با توجه به غنای تاریخی و فرهنگی و هنری پس از طی مراحل اداری به شماره 31 در فهرست میراث منقول کشور به ثبت رسید. از سوی دیگر در خصوص مرمت این اثر نفیس و ارزشمند ربابه موسی‌زاده مسئول آزمایشگاه حفاظت و مرمت اسناد و کتب خطی این اداره کل در تکمیل خبر فوق افزود، حفاظت و مرمت این قرآن طی یک دوره دو و نیم ساله به طول انجامیده و اقدامات آن طی برنامه ریزی و آسیب‌شناسی اولیه شامل حفاظت اضطراری، مطالعات و بررسی‌های آزمایشگاهی جهت تست الیاف کاغذ و رنگهای به کار رفته در تزئینات قرآنی و اقدامات اجرایی آن شامل اسید سنجی و اسید زدایی صفحات، پاکسازی و زدودن مرمتهای غیر اصولی، مستندنگاری، تهیه فیلم و تصویر از کلیه مراحل اجرایی، بازسازی کمبود اوراق توسط کاغذ دست ساز و رنگ گیاهی، استحکام بخشی، جزوه بندی، مرمت جلد و صحافی نهایی و پیش بینی اقدامات حفاظت بعد از مرمت بوده است. طبق بررسی‌هایی که توسط کار‌شناسان بر روی این قرآن صورت گرفته، دو برگ آخر این نسخه خطی در دوره‌های پیشین دو دوره مورد مرمت و بازنویسی قرار گرفته است. ابتدا در سال 1178 ق توسط «الله قلی تبریزی و دیگری در سال 1347 هـ. ق به وسیله محمد کریم جرنکی قاینی که در مرمت سال 1347 ق از کاغذ غیر اصولی در بازسازی استفاده شده است. همچنین کلیه تزئینات قرآنی مربوط به حواشی شامل مرصع و تذهیب با رنگهای طلا، لاجورد، شنگرف، زعفران و سفیداب می‌باشد.

طبق متنی که در صفحه آخر قرآن موجود است، این نسخه خطی در راه هندوستان به هرات آماج حملات اشرار و راهزنان قرار گرفته و به این ترتیب بخش‌هایی از آن آسیب دیده که بعد‌ها توسط شیخ عبداللطیف متولی مزار شیخ جام مرمت شده که این نوشته در سال 1347 توسط محمد کریم جرنکی قاینی به انتهای قرآن اضافه شده است.

طبق متنی که در صفحه آخر قرآن موجود است، این نسخه خطی در راه هندوستان به هرات آماج حملات اشرار و راهزنان قرار گرفته و به این ترتیب بخش‌هایی از آن آسیب دیده که بعد‌ها توسط شیخ عبداللطیف متولی مزار شیخ جام مرمت شده که این نوشته در سال 1347 توسط محمد کریم جرنکی قاینی به انتهای قرآن اضافه شده است. اورنگ زیب عالمگیردر فاصله سالهای 1067 تا 1118 هجری قمری حکومت می‌کرد و سومین پسر شاه جهان و مادر ایرانی‌اش ارجمند بانو ملقب به ممتاز محل بود. از او به عنوان ششمین و آخرین پادشاه بزرگ سلسله گورکانیان هند یا امپراطوری مغول کبیر هند یاد می‌شود. وی سرانجام پس از 50 سال حکومت عاقبت در «احمدنگر» در گذشت. نام کامل او «ابو مظفر محی الدین محمد عالمگیر غازی بود که در سال 1027 ق چشم به جهان گشود.

اولین مدرسه عشق که تأســـیس شده 

درس عشق علی و فاطمه تدریس شده

گـل ادم چـو سـرشـتن به کاه از عـلــی

اولـین کلمه که آمـوختن علـی بود علـی

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی