انجمن ها > انجمن خانواده > صفحه اول بحث
لطفا در سایت شناسائی شوید!
خانواده (بازدید: 109)
شنبه 11/6/1391 - 5:42 -0 تشکر 537617
ایست، این‌جا حریم پدر و مادرهاست

پدر و مادرها 2 رفیق همراهی هستند که گاهی جای‌شان گذاشته‌ایم، گاهی دل‌شان را شکسته‌ایم، گاهی فراموش‌شان کرده‌ایم، گاهی بی‌خیال‌شان شده‌ایم،یک بخش نه، تمام زندگی ما هستند. همان 2 نفری که از کودکی همراه‌مان شده‌اند. از بدو تولد تا حالا که مثلا برای خودمان کسی شده‌ایم.
 
پدر و مادرها 2 رفیق همراهی هستند که گاهی جای‌شان گذاشته‌ایم، گاهی دل‌شان را شکسته‌ایم، گاهی فراموش‌شان کرده‌ایم، گاهی بی‌خیال‌شان شده‌ایم، گاهی دورشان زده‌ایم، گاهی رو به روی‌شان ایستاده‌ایم و گفته‌ایم مرغ ما تنها یک پا دارد. اگر نخواهیم سیاه‌نمایی کنیم یا حتی سفید‌نمایی!
 
ما همین هستیم آدم‌هایی که با پدر و مادرهای‌شان به صورت‌های عجیب و غریب رفتار می‌کنند و خیلی وقت‌ها برای همین رفتارها رابطه‌شان را خراب می‌کنند! برای همین ممکن است رابطه گرمی با پدر و مادرمان نداشته باشیم یا آن قدر از آن‌ها دور شده باشیم که بیشتر شبیه غریبه‌ها باشیم. اگر شما هم رابطه مناسبی با والدین‌تان نداشته‌اید و حالا قصد دارید تغییر رویه دهید، پیشنهادات ما را جدی بگیرید.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 11/6/1391 - 5:43 - 0 تشکر 537620

دل‌شان را به دست بیاورید


وقتی رابطه‌تان خراب شده یعنی شما یک کاری کرده‌اید که آن‌ها یا از شما دلخورند یا حسابی ناراحت و شما نتوانستید دل آن‌ها را به دست آورید. پس در اولین قدم بهتر است که آن‌ها را از خودتان راضی کنید.


اگر اشتباه کرده‌اید از آن‌ها عذرخواهی کنید. بگویید که اشتباه کرده‌اید و حق با آن‌ها بوده است، اعتراف به اشتباه به تنهایی دل‌شان را نرم می‌کند. اما اگر حق با شماست می‌توانید گذشت کنید. بهترین افرادی که شما می‌توانید از آن‌ها بگذرید و اصلا ضرر نکنید پدر و مادر هستند. دعای خیرشان می‌تواند دنیا و آخرت‌تان را عوض کند.


پس در مقابل پدر و مادرتان به دنبال احقاق حق از دست رفته نباشید که آن‌ها به واسطه پدر و مادر بودن‌شان دوست دارند که شما مطیع‌شان باشید. اطاعت از پدر و مادر هم که می‌دانید فقط در صورتی مجاز نیست که پای شرک در میان باشد در غیر این صورت همه‌اش ثواب است و ثواب.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 11/6/1391 - 5:43 - 0 تشکر 537621

آن‌ها را همراه زندگی‌تان کنید


احتمالا خیلی دور شده‌اید! یعنی از پدر و مادرتان فاصله گرفته‌اید. زندگی‌تان تقسیم شده است در رابطه با دوستان و همکاران. اگر قرار است رابطه‌تان را ترمیم کنید پدر و مادرتان را به خودتان نزدیک و آن‌ها را وارد دنیای خود کنید.


صحبت کردن بهترین روش برای ایجاد یک رابطه دوستانه با پدر و مادر است. بنشینید کنارشان و از برنامه‌های زندگی‌تان بگویید، از اتفاقاتی که برای‌تان در طول روز می‌افتد تعریف کنید. از ماجراهای خوب و بدی که هر روز تجربه می‌کنید. با حرف زدن و صحبت، شما یک قدم به آن‌ها نزدیک‌تر شده‌اید.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 11/6/1391 - 5:44 - 0 تشکر 537624

یادآوری کنید که آن‌ها را قبول دارید


دلیل بسیاری از دلخوری‌های ما با والدین‌مان این است که خیلی جاها خواسته‌ایم نشان دهیم بیشتر می‌فهمیم یا با همان چند کلاس سوادی که شاید بیشتر کسب کرده‌ایم هی اظهار فضل کرده‌اید و طوری جلوه داده‌اید که احتمالا آن‌ها متوجه خیلی چیزها نیستند و لابد نمی‌توانند ما را درک کنند و... واقعیت این است آن‌چه جوان در آینه می‌بیند پیر در خشت خام می‌بیند.


پس خیلی روی علم و تجارب دو 3 روزه‌تان حساب نکنید. به پدر و مادرتان نشان دهید که قبول‌شان دارید، نظرشان برای‌تان مهم است و به راهنمایی و تجارب‌شان در زندگی نیاز دارید. بنابراین در تصمیم گیری‌های مهم‌تان با آن‌ها مشورت کنید.


نظر آن‌ها را در انتخاب‌های‌تان جویا شوید. فکر نکنید چون دنیا عوض شده است راهنمایی‌های‌شان به درد نمی‌خورد! پدر و مادرها قابل اعتمادترین مشاوران دنیا هستند و همیشه به نکاتی توجه می‌کنند که ما به راحتی از آن‌ها چشم پوشی می‌کنیم و می‌گذریم و بعدها همان‌ها برای‌مان دردسرساز می‌شوند.


از این مشاوران دلسوز می‌شود بهترین استفاده را کرد، کسانی که به فکر منافع خودشان نیستند و شما بیشتر از هر چیزی در دنیا برای‌شان مهم‌تر و با ارزش‌تر هستید.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 11/6/1391 - 5:44 - 0 تشکر 537626

نشان دهید که قدردان زحمات‌شان هستید


گاهی رفتارهای ما باعث می‌شود که پدر و مادرهای‌مان فکر کنند تمام زحمات‌شان را به باد داده‌ایم. این زمانی اتفاق می‌افتد که ما در زندگی‌مان نتوانیم جبران زحمات‌شان را کنیم. بهتر است به پدر و مادرتان نشان دهید که شما متوجه زحمات آن‌ها هستید و برای تلاش‌هایی که برای‌تان انجام داده‌اند ارزش قائلید.


برای این کار بهتر است ساعاتی از زندگی‌تان را در روز به خدمت به آن‌ها اختصاص دهید. می‌توانید به جای پدرتان شما خودرویش را بشویید، می‌توانید به جای مادرتان یک روز غذا درست کنید، می‌توانید آن‌ها را به گردش دعوت کنید و... خلاصه یک جوری از آن‌ها تشکر کنید. از همه مهم‌تر این‌که اگر موفقیتی کسب می‌کنید نشان دهید که آن‌ها دلیل این موفقیت بوده‌اند و زحمات آن‌ها باعث رشد شما شده است.


نسخه همه موفقیت‌ها را به نام خودتان نپیچید و سهم آن‌ها را پررنگ کنید. می‌توانید به جای این‌که انتظار داشته باشید برای هر موفقیتی آن‌ها به شما هدیه بدهند شما پیش قدم شوید و هدیه بخرید. هم خوشحال‌شان می‌کنید و هم دعای‌تان می‌کنند.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 11/6/1391 - 5:44 - 0 تشکر 537628

احترام بگذارید


پدر و مادرها خالص‌ترین رفقای زندگی ما هستند. کسانی که شاید تنها انتظارشان از ما احترامی است که ما می‌توانیم به آن‌ها بگذاریم. احترام گذاشتن ما می‌تواند از نوع صحبت و کلماتی که استفاده می‌کنیم باشد تا نوع برخوردها و رفتارهای مختلف ما.


شاید برای‌مان چیز ساده‌ای باشد که جلوتر از آن‌ها راه برویم، جلوی پای‌شان بلند نشویم، وسط حرف‌شان بپریم، سرشان داد بکشیم، با آن‌ها مدت‌ها قهر کنیم و... اما راستش همه این‌ها بی‌احترامی‌هایی است که آن‌ها به خاطر مهربانی‌شان از آن گذشته‌اند و ما به خاطر بی‌توجهی‌مان فراموش‌شان کرده‌ایم.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 11/6/1391 - 5:45 - 0 تشکر 537630

به وظایف‌مان عمل کنیم


دلیل خیلی از روابط ناجور ما با پدر و مادرهای‌مان این است که فکر می‌کنیم آن‌ها هر کاری می‌کنند وظیفه‌شان است و اتفاقا ما هم هیچ وظیفه‌ای در قبال آن‌ها نداریم. برای همین خودمان را حسابی طلبکار می‌گیریم و بعد برای هر چیزی دعوا راه می‌اندازیم که این چه وضعش است و... و هی می‌نشینیم حقوق و وظایف آن‌ها نسبت به خودمان را یکی یکی می‌شماریم که چرا به این عمل کرده‌اند و آن یکی عمل نکرده‌اند.


غافل از این‌که والدین‌مان کلی حقوق گردمان دارند و ما یا خودمان را به ندانستن می‌زنیم یا واقعا نمی‌دانیم! حداقل‌ترین کاری که می‌شود برای شاد شدن روح پدر و مادرمان انجام دهیم همان چند تا وظایفی که بزرگان دینی‌مان سفارش کرده‌اند که هم دنیایی‌اش برای‌مان برکت دارد و هم آخرتی‌اش.


"قطع نکردن حرف آن‌ها"، "شریک بودن در غم و شادی آن‌ها"، "تواضع و فروتنى در برابرشان"، "یاد کردن از والدین با عناوین احترام‌آمیز"، "رفع نیازهای آن‌ها" و "دعا در حق آن‌ها" گوشه‌ای از این وظیفه هاست.


البته وظایف ما نسبت به پدر و مادرمان به این موارد کوتاه ختم نمی‌شود، ولی همین تعداد کم برای خجالت کشیدن ما کفایت می‌کند؛ خجالتی که شاید باعث توجه بیشتر ما به آدم عزیزهای زندگی‌مان شود.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 11/6/1391 - 13:0 - 0 تشکر 538091

سلام

پدر و مادرها به ما فرزندان خیلی احتیاج دارند باور کنید دلگرمیشون ماها ایم

یک عمر با تمام سختی بزرگمون کردن تا وقتی بزرگ بشیم کسی برا خودمون بشیم و بهمون افتخار کنند به اخلاق و رفتار و پیشرفتمون در زندگی و همه اینها را به طریقی میتونیم ثابت کنیم که بهشون محبت کنیم همین محبت باعث یشه که از زحماتی که برامون کشیدن راضی باشن و مطمئن باشین بی توجهی به والدینمون جز اینکه به خودمون ظلم کنیم هیچ چیز دیگه ای برامون نداره.قال الصادق(ع:) افضل الاعمال الصلاه لوقتها ،وبرالوالدین والجهاد فی سبیل الله .
امام صادق (ع) فرمود: برترین کارها عبارت است از: 1- نماز دروقت 2- نیکی به پدر و مادر هر چقدر هم که عبادت کنیم ولی پدر و مادرمون و از خودمون برنجونیم هیچ پاداشی خدا برامون در نظر نمیگیره.

 

  به طواف كعبه رفتم ،به حرم رهم ندادند          كه برون درچه كردي، كه درون خانه‌آئي

 

                                    

شنبه 11/6/1391 - 17:51 - 0 تشکر 538781

بنام خدا
سلام


رسول اکرم (ص): نظر به والدین عبادت است.
بحارالانوار، ج ،۱ ص۲۰۴
امام صادق(ع): نیکی به والدین از شناختن خوب خدا ناشی می شود چرا که هیچ عبادتی سریع تر از نیکی به والدین نتیجه اش به انسان نمی رسد.
مصباح الشریعه، ص۷۰
امام صادق (ع): گناهان کبیره هفت تا هستند اولی آنها شرک به خدا و ‎.‎.‎. چهارمی ناراضی کردن والدین است.‎.‎.
معدن الجواهر، ص ۵۹

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

شنبه 11/6/1391 - 23:29 - 0 تشکر 539156

ابن عباس از حضرت رسول اكرم صلى الله علیه و آله نقل مى كند كه : (من قبل بین عینى امه كان له سترا من النار)
هر كسى كه میان دو چشم مادرش را ببوسد این عملش سپر و مانعى مى گردد بین او و آتش جهنم .
و در كتاب شرعة الاسلام آمده كه : ((من قبل رجلى امه فكانما قبل عتبة الكعبه ))
هر كسى پاى مادرش را ببوسد گویا آستانه كعبه را بوسیده.

خدا نکنه تا آدم نشدیم دنیا بهمون رو کنه

کربلا کربلا اللهم الرزقنا

السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)

برو به انجمن
انجمن فعال در هفته گذشته
مدیر فعال در هفته گذشته
آخرین مطالب
 • آلبوم تصاویر بازدید از کلیسای جلفای...
  آلبوم تصاویر بازدید اعضای انجمن نصف جهان از کلیسای جلفای اصفهان.
 • بازدید از زیباترین کلیسای جلفای اصفهان
  جمعی از کاربران انجمن نصف جهان، در روز 27 مردادماه با همکاری دفتر تبیان اصفهان، بازدیدی را از کلیسای وانک، به عمل آورده‌اند. این کلیسا، یکی از کلیساهای تاریخی اصفهان به شمار می‌رود.
 • اعضای انجمن در خانه شهید بهشتی
  خانه پدری آیت الله دکتر بهشتی در اصفهان، امروزه به نام موزه و خانه فرهنگ شهید نام‌گذاری شده است. اعضای انجمن نصف جهان، در بازدید دیگر خود، قدم به خانه شهید بهشتی گذاشته‌اند.
 • اطلاعیه برندگان جشنواره انجمن‌ها
  پس از دو ماه رقابت فشرده بین کاربران فعال انجمن‌ها، جشنواره تابستان 92 با برگزاری 5 مسابقه متنوع در تاریخ 15 مهرماه به پایان رسید و هم‌اینک، زمان اعلام برندگان نهایی این مسابقات فرارسیده است.
 • نصف جهانی‌ها در مقبره علامه مجلسی
  اعضای انجمن نصف جهان، در یك گردهمایی دیگر، از آرامگاه علامه مجلسی و میدان احیا شده‌ی امام علی (ع) اصفهان، بازدیدی را به عمل آوردند.
 • وبگردی